Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim przesłuchanie Donalda Tuska przez komisję śledczą ds. VAT – jeśli przewodniczący Rady Europejskiej tym razem zjawi się na Wiejskiej.

Andrzej Duda spotka się z prezes YouTube’a – poniedziałek to ostatni dzień wizyty polskiego prezydenta w USA. Z kolei w Brukseli odbędzie się szczyt Rady Europejskiej, a sejmowa komisja zajmie się projektem PiS dot. muzeum Westerplatte.

Nadchodzący tydzień to także 70. urodziny Jarosława Kaczyńskiego (we wtorek) oraz 51. Mateusza Morawieckiego (w czwartek). Także w czwartek rzecznik generalny TSUE ma wydać opinię ws. ustawy o sądach powszechnych.

*****

PAD w USA. Poniedziałek to ostatni dzień wizyty Andrzeja Dudy w USA. Prezydent ma w planie przede wszystkim wizytę w siedzibie firmy Google, spotkanie z prezes YouTube Susan Wojcicki oraz starszym wiceprezesem Google ds. relacji międzynarodowych Kentem Walkerem, a także spotkanie z polskimi inżynierami pracującymi dla Google.

Przesłuchanie Tuska. W poniedziałek o 11:00 komisja śledcza ds. VAT ma przesłuchać Donalda Tuska. Pierwotnie przesłuchanie byłego premiera, a obecnego było planowane na koniec maja, ale zostało przesunięte z uwagi na kalendarz przewodniczącego Rady Europejskiej. We wtorek o 10:00 komisja przesłucha Jacka Cichockiego, a następnie Adama Jassera.

Okrągły stół ws. oświaty. W poniedziałek o 11:00 w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbędzie się czwarta tura rozmów przy tzw. okrągłym stole edukacyjnym z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

Komisja o projekcie dot. Muzeum Westerplatte. We wtorek o 13:00 na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury odbędzie się I czytanie zgłoszonego przez PiS projektu ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Szczyt UE. W czwartek i piątek unijni przywódcy spotkają się w Brukseli, aby podjąć odpowiednie decyzje w sprawie mianowań na kolejną kadencję instytucji UE i przyjąć strategiczny program Unii na lata 2019-2024. Program ten posłuży Radzie Europejskiej do planowania prac, a innym instytucjom UE – do opracowania swoich programów. Wrócą także do kwestii wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. W piątek, po posiedzeniu Rady Europejskiej, przywódcy UE spotkają się na szczycie strefy euro w rozszerzonym gronie 27 państw członkowskich UE.

Fot. Kancelaria Sejmu