Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim pierwsze po eurowyborach posiedzenie Sejmu – ślubowanie nowych posłów, wybór wicemarszałka Sejmu oraz najpewniej prace nad nowelizacją ustawy prądowej oraz Kartą nauczyciela.

Prezydent Duda uda się z wizytą do USA, a sąd w Warszawie ogłosi wyrok w procesie byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego i czworga innych urzędników w sprawie organizacji lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku.

Najbliższy tydzień to także prace komisji śledczych ds. VAT i Amber Gold oraz wyjazdowe posiedzenie klubu PiS oraz spotkanie premiera Morawieckiego z Aleksandrą Dulkiewicz. W Polskę mają także ruszyć politycy PO, co zapowiadał Grzegorz Schetyna na posiedzeniu Rady Krajowej.

*****

Spotkanie Morawiecki-Dulkiewicz. – Przyjęłam zaproszenie od premiera Mateusza Morawieckiego. Widzimy się we wtorek. Dziękuję i cieszę się na rozmowę, bo mamy ważne sprawy dla Gdańska i Polski – napisała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na Twitterze. Do spotkania z inicjatywy szefa rządu dojdzie o 13:30 – tę informację przekazał 300POLITYCE rzecznik rządu Piotr Müller.

Sejm po wyborach. W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Sejmu (choć właściwa część obrad zostanie zapewne skrócona do czwartku) – pierwsze po wyborach do PE. Zgodnie z wstępnym harmonogramem, który widziała 300POLITYKA, na początku posiedzenia, w środę o 10:00, odbędą się ślubowania nowych posłów, którzy zastąpią parlamentarzystów, który uzyskali mandaty w wyborach do europarlamentu.

Sejm o nowelizacji ustawy prądowej. W piątek PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji tzw. ustawy prądowej. Jest niemal pewne, że Sejm będzie musiał przegłosować projekt w najbliższym tygodniu, w ekspresowym tempie. Zgodnie z uzasadnieniem, nowelizacja powinna wejść w życie przed 1 lipca, a najbliższe posiedzenie Sejmu jest jedynym w tym miesiącu. Można też przypuszczać, że Sejm zajmie się zmianami w Karcie nauczyciela, także złożonymi przez PiS kilka dni temu.

Wybór wicemarszałka Sejmu. Na wspomnianym posiedzeniu Sejm na wybrać nowego wicemarszałka, w miejsce Beaty Mazurek. Kandydatem na to stanowisko – o czym poinformował Ryszard Terlecki – jest Małgorzata Gosiewska. Według szefa klubu PiS, kandydatura zostanie przedstawiona właśnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Komisja o kandydaturze Anders. We wtorek o 17:00 sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydaturę Anny Marii Anders na stanowisko ambasadora RP we Włoszech.

PAD w USA. W poniedziałek o 12:00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się briefing prasowy szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. W środę prezydent Andrzej Duda z małżonką złożą wizytę oficjalną w Waszyngtonie. Następnie, między czwartkiem a poniedziałkiem, Para Prezydencka złoży wizytę w Houston, Reno, Carson City i San Francisco. Głównym tematem wizyty będą kwestie gospodarcze. Dokładny harmonogram nie jest jeszcze znany.

Spotkania PMM z ministrami. – W przyszłym tygodniu premier Morawiecki rozpocznie spotkania z wszystkimi ministrami indywidualnie, tak aby ustalić harmonogram prac do końca kadencji. Te pięć czy sześć miesięcy, które są przed nami, to okres który musimy bezwzględnie wykorzystać do tego, aby konsekwentnie zrealizować te wszystkie zapowiedzi i zastanowić się, czy są jeszcze jakieś tematy legislacyjne, które możemy wdrożyć w tej kadencji – stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller w Radiu Zet.

Wyrok ws. Arabskiego. Na czwartek na 12:30 Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył termin ogłoszenia wyroku w procesie byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego i czworga innych urzędników w sprawie organizacji lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku.

Stanowisko komisji śledczej ds. Amber Gold. W czwartek o 12:00 odbędzie się zamknięte posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold. Pół godziny później komisja – już na otwartym posiedzeniu – rozpatrzy poprawki do projektu stanowiska komisji, a następnie je przyjmie.

Komisja ds. VAT. W nadchodzącym tygodniu komisja śledcza ds. VAT będzie kontynuować przesłuchania, które odbędą się we wtorek, środę i czwartek. W planie jest przesłuchanie m.in. byłego prezesa prezesa Rządowego Centrum Legislacji i sekretarza Rady Ministrów Macieja Berka czy byłego dyrektora Departamentu Informatyki Ministerstwa Finansów Pawła Oracza.

Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS. W piątek odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego PiS – tę informację podało PAP, a potwierdzają rozmówcy 300POLITYKI. Spotkanie ma się odbyć w jednym z warszawskich hoteli i będzie dotyczyć planów na najbliższe miesiące.

Spotkania polityków PO. – Za tydzień ruszamy rozmawiać z ludźmi do setek miast, miasteczek i wsi – zapowiedział Grzegorz Schetyna na posiedzeniu Rady Krajowej PO i Nowoczesnej. – W sierpniu przedstawimy program naprawy państwa. Przeprowadzimy zwycięską kampanię i zbudujemy wielki ruch na rzecz lepszej Polski. W październiku zwyciężymy – mówił przewodniczący PO.

Fot. 300POLITYKA