Nadchodzący miesiąc w polityce to przede wszystkim rekonstrukcja rządu w następstwie wyborów do Parlamentu Europejskiego, obchody 4 czerwca w Gdańsku z udziałem Donalda Tuska, a następnie przesłuchanie byłego premiera przez komisję śledczą ds. VAT, pierwsze przymiarki do wyborów parlamentarnych czy wizyta prezydenta Dudy w USA.

*****

Decyzje PSL i SLD ws. koalicji. 1 czerwca odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, która oceni wynik wyborów do PE a także zainicjuje dyskusję dot. formuły startu w wyborach parlamentarnych. Jak mówił Krzysztof Hetman w RMF FM, decyzja zapadnie w ciągu trzech tygodni, czyli można założyć, że będzie ona znana jeszcze w czerwcu. Z kolei 8 czerwca odbędzie się zarząd SLD, a 9 czerwca Rada Krajowa, podczas której zostanie przygotowana uchwała o zwołaniu referendum dot. pójścia w koalicji i przedstawieniu pytań referendalnych.

Rekonstrukcja rządu. Najpewniej 4 czerwca dojdzie do zmian w składzie Rady Ministrów. To konieczność po tym, jak w wyborach do PE mandaty uzyskali m.in. Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Beata Kempa, Elżbieta Rafalska czy Patryk Jaki. Michał Dworczyk w Polsat News przyznał już, że wedle jego wiedzy wszystkie decyzje już zapadły. Nową szefową MSWiA zostanie najpewniej Elżbieta Witek, a minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Bożena Borys-Szopa.

Obchody 4 czerwca z Tuskiem. Święto Wolności i Solidarności organizowane jest w Gdańsku dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które miały miejsce 4 czerwca 1989 roku. Z tego powodu w Gdańsku odbędzie się duża ilość imprez, a w samo południe planowane jest wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności, wspólne zdjęcie i degustacja tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji. O 17:30 odbędzie się wiec, w czasie którego odegrany zostanie hymn Europy, a głos zabiorą szef Rady Europejskiej Donald Tusk, były prezydent Lech Wałęsa oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Uroczyste posiedzenie Senatu. 4 czerwca odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów do parlamentu. Na posiedzeniu zaplanowano wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu – Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Rada Krajowa PO. – Rozmawiamy w Platformie. Jeżeli ktoś mówiłby, że są potrzebne zmiany organizacyjne – 100% zgody. Sam przygotuję na 8 czerwca, mamy posiedzenie Rady Krajowej i przygotuję, pokażę plan doprowadzający nas do wyborów październikowych – stwierdził Grzegorz Schetyna w radiowej Trójce.

PAD w USA. 12 czerwca prezydent Andrzej Duda z małżonką złożą wizytę oficjalną w Waszyngtonie. Następnie, 13-17 czerwca Para Prezydencka złoży wizytę w Houston, Reno, Carson City i San Francisco. Głównym tematem wizyty będą kwestie gospodarcze. Dokładny harmonogram nie jest jeszcze znany.

Sejm po wyborach. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w środę 12 czerwca odbędą się ślubowania poselskie. Nowi posłowie, w sumie będzie ich kilkunastu, zastąpią posłów odchodzących do Parlamentu Europejskiego – ich mandaty zostały już wygaszone. Posiedzenie rozpocznie się o 10:00 i wtedy nastąpią ślubowania. Obrady mają potrwać do piątku, ale można przypuszczać, że głosowania zostaną przesunięte na czwartkowy wieczór – obecne władze Sejmu w ostatnim czasie często podejmują taką decyzję. Najpewniej na tym posiedzeniu zostanie wybrany także nowy wicemarszałek Sejmu, w miejsce Beaty Mazurek.

Przesłuchanie Tuska. 17 czerwca komisja śledcza ds. VAT ma przesłuchać Donalda Tuska. Pierwotnie przesłuchanie byłego premiera, a obecnego było planowane na koniec maja, ale zostało przesunięte z uwagi na kalendarz przewodniczącego Rady Europejskiej. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy Tusk pojawi się w tym terminie na posiedzeniu komisji. Komisja przesłucha także m.in. byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego – 4 czerwca i byłego wiceministra finansów Macieja Grabowskiego – 6 czerwca.

Szczyt UE. 20 i 21 czerwca unijni przywódcy spotkają się w Brukseli, aby podjąć odpowiednie decyzje w sprawie mianowań na kolejną kadencję instytucji UE i przyjąć strategiczny program Unii na lata 2019-2024. Program ten posłuży Radzie Europejskiej do planowania prac, a innym instytucjom UE – do opracowania swoich programów. Wrócą także do kwestii wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. RE będzie również rozmawiać o zmianie klimatu w związku ze szczytem zwołanym przez Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat działań w dziedzinie klimatu, planowanym na 23 września.

Opinia rzecznika generalnego TSUE ws. KRS. 27 czerwca zostanie wydana opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących między innymi niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Następnie, zapewne kilka tygodni później, zostanie ogłoszone orzeczenie orzeczenie Wielkiej Izby złożonej z 15 sędziów. Z kolei 20 czerwca rzecznik generalny TSUE wyda opinię ws. ustawy o sądach powszechnych, natomiast 24 czerwca TSUE wyda wyrok w sprawie skargi, jaką Komisja Europejska złożyła na Polskę za zmiany w Sądzie Najwyższym, w wyniku których z urzędu miała odejść część sędziów, w tym prezes Małgorzata Gersdorf.

Fot. Urząd miasta Gdańska