Nadchodzące dni w polityce to przede wszystkim końcówka kampanii wyborczej do PE – ostatnie 5 dni, z piątku na sobotę o północy rozpocznie się bowiem cisza wyborcza, która potrwa do niedzieli do 21:00. Grzegorz Schetyna na początku tygodnia przedstawi koncepcję powołania komisji ws. pedofilii w Kościele. Pod koniec tygodnia z kolei zbierze się Senat na dodatkowym posiedzeniu, by zająć się zaostrzeniem kar za pedofilię, a także ustawą o przywróceniu połączeń autobusowych.

*****

Ostatni tydzień kampanii do PE. To ostatnie pięć dni kampanii – w niedzielę w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Sztabowcy wszystkich największych ugrupowań przyznają, że będzie to decydujący tydzień, ale szczegółów nie chcą na razie zdradzać. Wiadomo, że w poniedziałek w Krakowie i Gliwicach odbędą się regionalne konwencje Kukiz’15. Z kolei w Bydgoszczy w poniedziałek o 15:00 odbędzie się regionalna konwencja Koalicji Europejskiej z udziałem jej liderów.

Prezentacja założeń dot. komisji ws. pedofilii w Kościele. – Musimy powołać państwową, niezależną komisję, która zajmie się przypadkami pedofilii w Kościele nie dlatego, żeby działać przeciwko Kościołowi, ale żeby temu Kościołowi pomóc. Oczyścić się i naprawić winy. Chcemy komisji prawdy państwowej i niezależnej, bo prawda jest potrzebna naszemu państwu – stwierdził Grzegorz Schetyna na konwencji KE w Krakowie. – Z tym nie można czekać o jesiennych wyborów. W tej sprawie w ogóle nie wolno oglądać się na żadne wybory. Tu szkody mogą być nieodwracalne, a działać trzeba natychmiast – dodał. Konferencja w tej sprawie odbędzie się o 13:00 w Toruniu.

PAD na Śląsku i w Wielkopolsce. W poniedziałek o 13:00 w Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie prezydent Andrzej Duda dokona uroczystego podpisania ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. Także w poniedziałek złoży wizytę w Mysłowicach oraz Świętochłowicach w województwie śląskim. Spotkania z mieszkańcami zaplanowano na 16:30 i 19:00. W środę o 11:00 w Belwederze PAD weźmie udział w spotkaniu podsumowującym cykl konferencji “Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”, a następnie złoży wizytę w Poznaniu.

Święto Straży Marszałkowskiej. W poniedziałek o 12:00 z okazji święta Straży Marszałkowskiej odbędzie się uroczysty apel funkcjonariuszy tej formacji. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są m.in. członkowie prezydium Sejmu, Senatu, kierownictwo obu Kancelarii, szefowie służb mundurowych, przedstawiciele Rady Ministrów oraz rodziny funkcjonariuszy. Ceremonia odbędzie na terenie kompleksu sejmowego przed budynkiem G. W apelu wezmą udział pododdziały funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, straży Parlamentu Węgierskiego, orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, drużyna musztry paradnej Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Przesłuchania przed komisją śledczą. W środę o 9:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłą podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Elżbietę Chojną-Duch oraz prezes Zarządu Polskiej Izby Paliw Płynnych Halinę Pupacz. W czwartek o 14:00 – częściowo na zamkniętym posiedzeniu – posłowie przesłuchają prezesa – dyrektora Generalnego Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Leszka Wieciecha, a w piątek o 10:00 – także częściowo na zamkniętym posiedzeniu – byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Andrzeja Parafianowicza.

Protest niepełnosprawnych. – Już dzisiaj wszystkich popierających nasz protest zapraszam 23 maja do Warszawy – stwierdził Jakub Hartwich na nagraniu opublikowanym za pośrednictwem Facebooka. Najpierw protestujący zbiorą się przed Pałacem Prezydenckim, następnie pomaszerują przed Sejm i Kancelarię Premiera.

Dodatkowe posiedzenie Senatu. W piątek o 9:00 rozpocznie się dodatkowe posiedzenie izby wyższej, które będzie także kontynuowane w kolejnym tygodniu. Senatorowie zajmą się zmianami w Kodeksie karnym, zakładającymi m.in. zaostrzenie kar za pedofilię oraz tzw. ustawą o przywróceniu połączeń autobusowych.

Fot. PE