Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim tzw. expose szefa MSZ, ślubowanie nowej prezydent Gdańska, ogłoszenie przez TK wyroku ws. KRS, kolejna regionalna konwencja PiS – tym razem we Wrocławiu – czy prezentacja kolejnego projektu z tzw. piątki Kaczyńskiego.

Sejm zbierze się na trzydniowym posiedzeniu – jedyny raz w tym miesiącu, a komisja śledcza ds. VAT przesłucha Krzysztofa Bondaryka. Prezydent Andrzej Duda uda się z wizytą do Czech, a premier Mateusz Morawiecki – do Budapesztu. Posłowie mają zająć się też projektem dot. handlu w niedziele.

*****

Ślubowanie Dulkiewicz. W poniedziałek o 12:00 odbędzie się sesja rady miasta Gdańska, na której odbędzie się ślubowanie nowej prezydent miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która w przedterminowych wyborach zwyciężyła już w pierwszej turze, zdobywając 82,22% głosów.

PAD w Czechach. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. We wtorek PAD wraz z prezydentami Czech, Słowacji i Węgier weźmie udział w uroczystościach z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO, które odbędą się w Pradze. Ponadto w poniedziałek prezydent weźmie udział w oficjalnej premierze filmu “Kurier”.

Prezentacja projektu ustawy o połączeniach lokalnych. Jak słyszymy w Kancelarii Premiera, w nadchodzącym tygodniu rząd planuje przedstawienie kolejnego projektu z nowej piątki, czasem nazywanej piątką Kaczyńskiego. W nadchodzących dniach w planie jest prezentacja projektu ustawy o połączeniach lokalnych.

Przesłuchanie Bondaryka. We wtorek o 13:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztofa Bondaryka. Godzinę wcześniej, o 12:00 komisja zbierze się na zamkniętym posiedzeniu. To jedyne przesłuchanie zaplanowane na najbliższy tydzień.

Expose szefa MSZ. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czwartek tuż poo 9:00, szef MSZ wygłosi tzw. expose, czyli coroczną informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej – wynika z wstępnego harmonogramu, który widziała 300POLITYKA. Debata w tej sprawie potrwa zasadniczą część dnia i zakończy się planowo o 17:00. Dzień wcześniej, w środę o 15:00 tez expose wysłucha sejmowa komisja spraw zagranicznych – zamkniętym dla mediów posiedzeniu.

TK o KRS. Na czwartek na 11:30 zaplanowano publiczne ogłoszenie orzeczenia ws. ustawy o KRS. Mówiąc w skrócie, chodzi o wybór członków KRS przez Sejm spośród sędziów, a także o odwołanie od uchwały KRS dotyczącej powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Pierwotnie rozprawa miała odbyć się 3 stycznia, ale została odwołana. Ogłoszenie orzeczenia TK nastąpi na kilka dni przed rozprawą TSUE ws. KRS, którą zaplanowano na przyszły wtorek.

Sejm o handlu w niedziele. Także na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w piątek rano, ma być głosowany wniosek o uzupełnienie porządku obrad o punkt dot. rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Wniosek zgłosił klub PiS – taka informacja widnieje przy tym punkcie. Nie wiadomo konkretnie, czy chodzi o projekt zgłoszony przez partię rządzącą pod koniec ubiegłego roku (który zresztą został zamrożony), bo nie został podany numer druku – inaczej niż w przypadku projektu Nowoczesnej.

PMM na Węgrzech. W piątek premier Mateusz Morawiecki złoży oficjalną wizytę w Budapeszcie z okazji obchodów węgierskiego święta narodowego. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że szef polskiego rządu ma wygłosić wystąpienie z okazji rocznicy wiosny ludów.

Konwencja PiS we Wrocławiu. W weekend odbędzie się druga konwencja regionalna PiS. Tym razem najważniejsi politycy partii rządzącej pojawią się we Wrocławiu. Pierwszy event z tego cyklu odbył się w Rzeszowie, kolejne mają odbywać się w następnych tygodniach.

Możliwa prezentacja list KE. – Do 10 marca struktury Platformy [mają czas na zgłaszanie kandydatów do PE]. Myślę, że w drugiej części przyszłego tygodnia będziemy mogli już wszystko opowiedzieć – mówił w ubiegłym tygodniu Grzegorz Schetyna w Radiu Zet. Możliwe więc, że Koalicja Europejska już w nadchodzącym tygodniu odkryje swoje karty.

Fot. Sejm