Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim tzw. szczyt bliskowschodni organizowany w Polsce, przesłuchanie Geralda Birgfellnera czy rozprawa unijnego Trybunału Sprawiedliwości ws. SN czy konwencja SLD, w trakcie której zostanie podjęta decyzja dot. formuły startu do PE.

Także w ciągu najbliższych kilku dni prezydent Duda podejmie decyzję ws. żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego, a w środę zbierze się Senat na trzydniowym posiedzeniu – ostatnim w tym miesiącu. W środę rząd podpisze umowę z rządem USA w sprawie dostarczenia dla Wojska Polskiego dywizjonu HIMARS, a w weekend odbędzie się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa.

*****

Przesłuchanie Birgfellnera. W poniedziałek w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej przesłuchany ma zostać austriacki biznesmen Gerald Birgfellner. Tę informację podał kilka dni temu portal Money.pl, a oficjalnie potwierdził już Roman Giertych. Do przesłuchania ma dojść o 12:00.

PAD z Szefami Misji Dyplomatycznych Państw Inicjatywy Trójmorza. W poniedziałek o 19:30 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się z Szefami Misji Dyplomatycznych Państw Inicjatywy Trójmorza, w tym ambasadorami USA akredytowanymi w państwach 3SI oraz ambasadorami państw 3SI akredytowanymi w Warszawie.

TSUE o SN. We wtorek o 9:30 w unijnym Trybunale Sprawiedliwości odbędzie się rozprawa dotycząca skargi Komisji Europejskiej na Polskę w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Mówiąc w skrócie, chodzi o obniżenie wieku, w jakim sędziowie SN przechodzą w stan spoczynku. Termin rozprawy potwierdził już TSUE. Na wtorek była planowana rozprawa ws. pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego, ale została odwołana.

Szczyt bliskowschodni. W środę i czwartek w Polsce odbędzie się międzynarodowy szczyt poświęcony sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym – w szczególności – roli, jaką pełni w regionie Iran. USA w imieniu Donalda Trumpa będzie reprezentował wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. Swój udział potwierdził także premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Senat. W środę o 11:00 rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad m.in. nowelizacja ustawy o grach hazardowych czy nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, a także informacja o działalności Sądu Najwyższego w roku 2017 oraz informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2017 roku. To ostatnie zaplanowane posiedzenie w tym miesiącu – kolejne odbędzie się dopiero 20-22 marca.

Umowa ws. dostarczenia dywizjonu artylerii rakietowej HIMARS. – Mamy to. W środę podpiszemy umowę z rządem USA w sprawie dostarczenia dla Wojska Polskiego dywizjonu HIMARS. A więc dywizjonu, który w znaczny sposób zwiększy zdolności bojowe WP. To będzie 20 wyrzutni razem z amunicją. To nowoczesny sprzęt, sprawdzony w Afganistanie, Iraku, Syrii. To sprzęt który daje gwarancję skuteczności na polu walki. Oczywiście nam zależy, aby do wojny nie doszło, ale gdyby miało być tak, że Polska byłaby zaatakowana, to ta broń daje gwarancję tego, że WP będzie w stanie skutecznie przeciwstawić się przeciwnikowi, a dziś ta broń przeciwnika odstrasza – stwierdził Mariusz Błaszczak w trakcie wizyty w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej.

Trasa Biedronia. Lider Wiosny Robert Biedroń w nadchodzącym tygodniu będzie kontynuować objazd po kraju. Na wtorek zaplanowano wizytę we Wrocławiu, w środę – w Katowicach, a w czwartek – w Krakowie.

Konwencja SLD. W sobotę odbędzie się konwencja SLD z udziałem delegatów z całego kraju, która przegłosuje formułę startu do PE i zapewne minimum programowe. Kilka dni temu Włodzimierz Czarzasty powiedział w Polsat News, że właśnie na konwencji “podejmiemy decyzję, czy pójdziemy do eurowyborów razem z PO”. Podkreślił też, że podoba mu się apel byłych premierów ws. wspólnego startu – pod szyldem Koalicji Europejskiej – w wyborach do PE.

Decyzja PAD ws. żałoby narodowej. – W nadchodzącym tygodniu prezydent ogłosi swoją decyzję o ogłoszeniu żałoby narodowej. Tam zostaną podane dokładne terminy, od kiedy do kiedy, w jakich dniach ona będzie obowiązywała. Będzie to dłuższa niż jednodniowa, tyle mogę powiedzieć na dzień dzisiejszy, żałoba narodowa bo postać Jana Olszewskiego jest postacią wybitną, to jest jeden z najbardziej wybitnych Polaków – zapowiedział Andrzej Dera w Śniadaniu w Polsat News.

Fot. Kancelaria Prezydenta