Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dodatkowe posiedzenie parlamentu, w trakcie w błyskawicznym tempie którego zostanie przegłosowanych kilka projektów: dot. wynagrodzeń w NBP, Mama 4 Plus, zmiany w Kodeksie wyborczym i niewykluczone, że dot. rekompensaty dla mediów publicznych.

W tygodniu komisja śledcza ds. VAT przesłucha Jacka Rostowskiego i Jarosława Gowina, dojdzie także do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z Aleksandrą Dulkiewicz, a rząd zbierze się na posiedzeniu jak co wtorek. Z kolei w niedzielę w Warszawie odbędzie konwencja założycielska Roberta Biedronia.

*****

Przesłuchania Rostowskiego i Gowina. W poniedziałek o 11:00 komisja śledcza ds. VAT kolejny raz przesłucha byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego. We wtorek komisja przesłucha byłego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina oraz zastępcę dyrektora departamentu podatku od towarów i usług Ministerstwa Finansów Jacka Kautego. W środę miało odbyć się przesłuchanie byłego wiceprzewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Adama Jassera, ale zostało odwołane.

Posiedzenie rządu. Ministrowie na wtorkowym posiedzeniu o 10:00 zajmą się m.in. projektem ustawy o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki, zaproponowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W porządku obrad jest też projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, a także projekt nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu.

Dodatkowe posiedzenie parlamentu. W środę o 11:00 rozpocznie się dodatkowe, jednodniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie w ekspresowym tempie mają przyjąć projekt dot. wynagrodzeń w NBP, zmiany w Kodeksie wyborczym czy program Mama 4 Plus. Sejm ma się też zająć projektem dot. rekompensaty dla mediów publicznych, ale na chwile obecną nie jest jasne, czy zostanie on przyjęty już teraz. We wtorek projektem dot. NBP zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych. Dodatkowe posiedzenie Senatu odbędzie się w piątek – wtedy zostaną przyjęte te ustawy, które przyjął Sejm.

Wizyta Dulkiewicz w Warszawie. – Określiłabym tę sytuację, że jesteśmy w dialogu. Jestem też po rozmowie z premierem Morawieckim, wczoraj. W przyszłym tygodniu jesteśmy zaproszeni, marszałek Struk i ja na rozmowę z premierem i ministrem Glińskim – stwierdziła kilka dni temu Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie z “Faktami” TVN, nawiązując do cofnięcia dotacji dla ECS. Z naszych rozmów wynika, że do wizyty dojdzie w nadchodzącym tygodniu, ale nie w poniedziałek, o czym się mówiło. Nie wiadomo, czy ostatecznie dojdzie do spotkania z premierem czy tylko wicepremierem.

Konwencja Biedronia. W niedzielę w Warszawie odbędzie się konwencja Roberta Biedronia, podczas której zostanie przedstawiona nazwa i twarze ugrupowania oraz pakiet propozycji programowych. Biedroń, w ramach promocji nowej partii, dzień po konwencji rozpocznie objazd po Polsce, podczas którego odwiedzi 13 największych miast. Przez miesiąc lider nowej formacji, w trakcie otwartych spotkań, ma spotkać się z 20 tys. osób.

Fot. Sejm