Mocna korekta w sprawie odnawialnych źródeł energii i impuls inwestycyjny dla wytwarzania energii we własnym zakresie za pomocą solarów. Bardzo silny akcent na czyste powietrze i komfort życia w miastach. Wejście w miejsce Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. To główne tezy programowe konwencji Porozumienia Jarosława Gowina, która w niedzielę odbędzie się w Krakowie. Liderzy sojuszniczej partii PiS-u chcą wykorzystać “czkawkę miejską” prawicy, by mocniej nadać ton rządzącej administracji.

– Prawica wygrała wybory samorządowe ale z co najmniej lekką czkawką miejską, czas na Porozumienie, bo nasze postulaty mogą pomóc prawicy nawiązać dialog z mieszkańcami miast – mówi w rozmowie z 300POLITYKĄ Jadwiga Emilewicz, szefowa Ministerstwa przedsiębiorczości i rozwoju i jedna z liderek Porozumienia.

– W tegorocznych wyborach parlamentarnych taki program może dodać Zjednoczonej Prawicy 3–4 procent elektoratu określanego mianem klasy średniej: przedsiębiorców, naukowców, urzędników, startupowców czy nauczycieli. Bez poparcia części klasy średniej trudno nam będzie o samodzielną większość. Przekonanie do Zjednoczonej Prawicy tych grup społecznych to rola takich polityków, jak ja, Jadwiga Emilewicz, Adam Bielan czy Jakub Banaszek: pierwszy prezydent polskiego miasta, który urodził się po 1989 r. – mówił wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z Piotrem Witwickim.

– Nasze pokolenie chce zarabiać więcej, ale też chce zadbać o najbliższe otoczenie – mówi nam Emilewicz. Stąd #EnergiaMiast jako jedna z trzech podstawowych części programowych konwencji Porozumienia.

W tej części liderem ma być – Jakub Banaszek, pierwszy – co podkreślają Gowin i Emilewicz – urodzony w wolnej Polsce prezydent miasta, który wygrał ze zjednoczoną opozycją wybory w Chełmie. Mówić ma między innymi o deglomeracji – przeniesieniu instytucji centralnych, bez szkody dla jakości usług publicznych do miast poza centrum Polski. – Główny inspektor ochrony środowiska z powodzeniem może pracować w Krakowie, bo nigdzie indziej tak ważnym problemem nie jest jakość środowiska jak tam – mówi nam jeden ekspertów współpracujących z partią Gowina.

W bloku Europa występować ma Adam Bielan, wicemarszałek Senatu i pewny lider listy prawicy do Europarlamentu na Mazowszu. – Europa znalazła się w poważnym kryzysie nie przez art. 7 dla Polski. Chcemy nowego instrumentu: projekty ważne dla europejskiego interesu. My w tym realnie bierzemy udział. Chcemy zastąpić Wielką Brytanię w przekonywaniu do jednolitego europejskiego rynku i rynku cyfrowego, wolnej wymiany gospodarczej, bo protekcjonizm nie służy nikomu – mówi nam Emilewicz.

Energia Plus to ma być zapowiadana przez liderów Porozumienia ofensywa prosumencka, czyli dotycząca osób które jednocześnie kupuje energię ale i może ją dla siebie produkować samemu a w sytuacji nadwyżki, może tę energię “wrzucić” do sieci i żeby spółki dystrybucyjne łatwiej przyłączały takich producentów do sieci. Korzyści w postaci ulg podatkowych zachęcić mają zwłaszcza samorządy i ich spółki. Ceny instalacji fotowoltaicznych już spadły i mają mieć rosnące zachęty podatkowe – słyszymy w zapowiedziach liderów Porozumienia.