Nadchodzący tydzień to przede wszystkim ostatnie w tym roku posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się wnioskiem PO o tzw. konstruktywne wotum nieufności, a także przyjmą projekt ustawy budżetowej na 2019 rok. Z kolei Senat wyrazi zgodę – lub nie – na powołanie Rzecznika Praw Dziecka.

W unijnej radzie ds. ogólnych zostanie przeprowadzone wysłuchanie w sprawie praworządności w Polsce. Możliwe, że prezydent Duda podejmie decyzję ws. nowelizacji ustawy o SN, choć ma czas do następnego poniedziałku. Rząd z kolei zajmie się waloryzacją rent i emerytur.

Także w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, a także Rada Krajowa SLD. Klub PSL-UED podejmie natomiast decyzję, czy “wypożyczyć” posła Nowoczesnej, tak by partia Katarzyny Lubnauer utrzymała klub parlamentarny.

*****

Przesłuchanie Rostowskiego. W poniedziałek o 10:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego. W środę posłowie przesłuchają byłą podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Katarzynę Zajdel-Kurowską. We wtorek miało odbyć się przesłuchanie Krzysztofa Kwiatkowskiego, ale zostało odwołane.

Powołanie nowych członków RDS. W poniedziałek o 10:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powoła nowych członków w skład Rady Dialogu Społecznego. Także w poniedziałek Para Prezydencka weźmie udział w Uroczystej Gali “100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”, a także w 22. Świątecznej Zbiórce Żywności w Zielonce. We wtorek PAD złoży wizytę w Kościanie w województwie wielkopolskim, gdzie m.in. spotka się z mieszkańcami.

Rząd o waloryzacji rent i emerytur. We wtorek o 10:00 rząd zajmie się projektem wprowadzającym jednorazową modyfikację obecnie obowiązujących zasad waloryzacji polegającą na podwyższeniu najniższych świadczeń odpowiednio do a) 1100 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej, b) 825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, a także zastosowaniu ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł.

Decyzja PSL-UED ws. wypożyczenia posła. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, już na początku przyszłego tygodnia może zapaść decyzja o “wypożyczeniu” Jacka Protasiewicza do Nowoczesnej. – We wtorek odbywa się specjalne posiedzenie, zwołane w trybie nadzwyczajnym, posiedzenie klubu i tam będzie podjęta decyzja po to, żeby zawsze starać się pokazać, że są ugrupowania, które potrafią zachowywać się przyzwoicie – poinformował Piotr Zgorzelski w “Kawie na ławę”.

Senat o RPD. Izba wyższa wyrazi zgodę – lub nie – na powołanie Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Posiedzenie Senatu rozpoczyna się w środę o 11:00. Wyrażenie zgody na powołanie RPD to drugi punkt w porządku obrad. Można przypuszczać, że do głosowania dojdzie pod koniec posiedzenia, czyli tradycyjnie w piątek.

Możliwa decyzja PAD ws. SN. Prezydent Andrzej Duda do następnego poniedziałku, tj. 17 grudnia ma czas na podjęcie decyzji ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, ale niewykluczone, że podejmie ją wcześniej. Zaproponowana przez PiS nowelizacja odwraca tzw. emerytalną czystkę, czyli przywraca sędziów SN, w tym Małgorzatę Gersdorf.

Rada ds. ogólnych o Polsce. We wtorek odbędzie się posiedzenie unijnej rady ds. ogólnych, w trakcie której – w ramach art. 7 ust. 1 TUE – zostanie przeprowadzone wysłuchanie w sprawie praworządności w Polsce. Rada wymieni także poglądy na temat poszanowania unijnych wartości na Węgrzech.

Przesłuchanie ws. postanowienia Kwiatkowskiego przed TS. We wtorek o 13:30 sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przesłucha pracownika Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Łodzi Agnieszkę Tomalską, wezwaną w charakterze świadka w sprawie wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Projekt dot. samorządów. W ubiegłym tygodniu PiS złożyło w Sejmie projekt wprowadzający wymóg uzyskania zgody sejmiku na ogłoszenie przerwy w sesjach. Propozycja ma już nadany numer druku i wiele wskazuje na to, że będzie procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Nowelizacja najpewniej jest związana z sytuacją w sejmiku podlaskim.

Konstruktywne wotum nieufności. W czwartek o 15:30 – według wstępnego harmonogramu – Sejm rozpatrzy wniosek o wyrażenie wotum nieufności Radzie Ministrów kierowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego i wybranie Grzegorza Schetyny na nowego premiera. Debata w tej sprawie potrwa planowo dwie godziny. Do głosowania dojdzie tego samego dnia, w bloku między 17:30 a 20:00.

Rada Europejska. W czwartek i piątek odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, która skoncentruje się na długoterminowym budżecie UE, jednolitym rynku, migracji i stosunkach zewnętrznych. Unijni przywódcy powrócą również do problemu dezinformacji, opierając się na planie działania, który ma zostać przedstawiony przez wysokiego przedstawiciela i komisję, we współpracy z państwami członkowskimi i zgodnie z wcześniejszymi konkluzjami.

Głosowanie budżetu. W środę o 10:00 odbędzie się II czytanie projektu ustawy budżetowej na 2019 rok – wynika z wstępnego harmonogramu posiedzenia Sejmu, który widziała 300POLITYKA. Głosowanie nad przyjęciem ma odbyć się w piątek – od 9:00 do 17:30, z przerwą między 11:00 a 12:30 na spotkanie opłatkowe.

Rada Krajowa SLD. – 15 grudnia podczas Rady Krajowej podejmiemy uchwałę zwołującą konwencję, która zdecyduje, w jakiej formule Sojusz pójdzie do wyborów do Parlamentu Europejskiego – poinformowało SLD za pośrednictwem mediów społecznościowych. 15 grudnia wypada właśnie w najbliższą sobotę.

Fot. Sejm