W pierwszym grudniowym tygodniu zbiera się Sejm. Posłowie zajmą się m.in. projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, a także wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej i zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania Stanisława Gawłowskiego. Z kolei pod koniec tygodnia odbędzie się kongres założycielski partii Ryszarda Petru.

*****

Immunitet Gawłowskiego. W poniedziałek o 12:00 sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zajmie się oświadczeniem Stanisława Gawłowskiego o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Komisja zajmie się także wnioskami ws. Sławomira Neumanna i Andrzeja Halickiego. Pierwotnie Sejm już na poprzednim posiedzeniu miał głosować nad wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej i zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, ale Gawłowski niemal w ostatniej chwili zrzekł się immunitetu. Tym samym wniosek ponownie trafił do komisji w celu zaopiniowania.

COP24. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). W planie jest m.in. uroczyste otwarcie szczytu, przedstawienie deklaracji “Just transition” czy spotkanie prezydenta RP i sekretarza generalnego ONZ z przedstawicielami mediów. Ponadto w poniedziałek i wtorek w ramach szczytu PAD odbędzie szereg spotkań dwustronnych.

Sejm o handlu w niedziele. Na pierwszym w tym miesiącu posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Nowe przepisy, zaproponowane przez PiS, zabronią m.in. otwierania sklepów z usługami pocztowymi. Zgodnie z wstępnym harmonogramem, który widziała 300POLITYKA, II czytanie ma odbyć się w środę o 18:45. Wiele więc wskazuje na to, że już w piątek rano projekt zostanie przegłosowany. Ponadto w środę o 8:30 projekt zaopiniuje sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji.

PAD w Brzeszczach i Raciborzu. We wtorek o 12:00 prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Akademii Barbórkowej Grupy Tauron w Brzeszczach. Z kolei w piątek PAD złoży wizytę w Raciborzu, gdzie o 16:30 spotka się z mieszkańcami.

Wyrok w procesie Kaczyński-Wałęsa. W czwartek ma zapaść wyrok w procesie o naruszenie dóbr osobistych, jaki wytoczył Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie. Chodzi o wypowiedzi byłego prezydenta, że szef PiS jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.

Kongres założycielski partii Petru. W niedzielę w Warszawie odbędzie się konwencja założycielska “Teraz”, czyli nowej partii Ryszarda Petru, Joanny Scheuring-Wielgus i Joanny Schmidt. – Spotkajmy się w niedzielę 9 grudnia, porozmawiajmy o Polsce, o naszej gospodarce i przyszłości. Zacznijmy zmieniać Polskę. Teraz! – zapowiadają organizatorzy. – Pokażemy, na czym polegają nasze wartości, o co chcemy walczyć. Chociażby kwestie zniesienia zakazu handlu w niedziele. Mogę powiedzieć tak: uważam, że Nowoczesna opuszcza to miejsce i jest to do gospodarowania, jeżeli chodzi o elektorat – mówił Petru w RMF FM.

Fot. Sejm