Nadchodzący tydzień to przede wszystkim wyniki II tury wyborów samorządowych, przesłuchanie Donalda Tuska przez komisję śledczą ds. Amber Gold, a także obchody 11 listopada. Ponadto Sejm przegłosuje poprawki do ustawy o wolnym 12 listopada – tak, by ustawa mogła wyjść z parlamentu do podpisu prezydenta.

*****

Wyniki II tury wyborów. – Myślę, że realnie można tak na to popatrzeć [że w poniedziałek będą wyniki]. Może nie w nocy, może nie o 5.00 czy o 6.00, ale myślę, że do południa, przed południem czy wczesnym popołudniem… Ja jestem ostrożny – mówił Wojciech Hermeliński w rozmowie z Radiem Zet.

Przesłuchanie Tuska. W poniedziałek o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego premiera Donalda Tuska. Przewodniczący Rady Europejskiej nie potwierdził jeszcze swojej obecności, ale niedawno dawał do zrozumienia, że stawi się przed komisją, jeśli tylko kalendarz mu na to pozwoli.

Sejm o 12 listopada. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, na początku najbliższego posiedzenia Sejmu – w środę o 14:00 – posłowie zajmą się poprawkami Senatu do ustawy o wolnym 12 listopada. Rozpatrywanie tego punktu potrwa 15 minut, następnie od razu odbędzie się blok głosowań, w czasie którego będą głosowane wspomniane poprawki. Następnie ustawa trafi do prezydenta, który zapewne szybko ją podpisze – tak, by mogła niezwłocznie zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. – 10 listopada [tj. najbliższa sobota] zostanie odsłonięty pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy pl. Piłsudskiego w Warszawie – zapowiedział szef gabinetu premiera Marek Suski.

Obchody 11 listopada. W niedzielę odbędą się Obchody Narodowego Święta Niepodległości, z udziałem najważniejszych osób w państwie. Na razie znany jest plan prezydenta Andrzeja Dudy, który weźmie udział w mszy świętej, w uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu oraz w uroczystości pośmiertnego nadania najwyższych polskich odznaczeń – Orderów Orła Białego. PAD odwiedzi także jedną z miejscowości, w której organizowane będą lokalne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Marsz Niepodległości. Także w niedzielę ulicami Warszawy przejdzie – kolejny raz – Marsz Niepodległości. Organizatorzy wydarzenia zapowiadają, że warszawski marsz przejdzie pod hasłem “Bóg, Honor, Ojczyzna!” i będzie największą narodową manifestacją w Europie. Marsz wyruszy o 14:00.

Fot. KPRM