Nadchodzący tydzień w polityce to pierwsze w październiku posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. projektem ustawy budżetowej na 2019 rok, wyborem Rzecznika Praw Dziecka czy odwołaniem Anny Zalewskiej z funkcji szefowej MEN, a także Funduszem Dróg Samorządowych czy projektem dot. likwidacji obowiązku szczepień ochronnych.

Pierwszy październikowy tydzień to także kolejny tydzień kampanii samorządowej – w środę odbędzie się debata kandydatów na prezydenta Warszawy, organizowana przez Legię i 300POLITYKĘ. Ponadto w poniedziałek odbędzie się posiedzenie komisji weryfikacyjnej. Po nim zespół ogłosi decyzje ws. nieruchomości przy Skorupki 6 i Otwockiej 10.

W nadchodzącym tygodniu powróci także zapewne kwestia zmian w sądownictwie i Sądzie Najwyższym. TSUE może wydać tzw. zabezpieczenie – choć nie jest jasne, kiedy dokładnie i czy w ogóle. Ponadto o kwestii Polski będą rozmawiać europosłowie z Komisji Wolności Obywatelskich (LIBE).

*****

Dalszy ciąg kampanii samorządowej. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, jutro o 7:00 Patryk Jaki wraz z Piotrem Guziałem zainaugurują nową #NoweMetro. Kandydat na prezydenta Warszawy wraz z kandydatem na wiceprezydenta codziennie, przez cały tydzień, mają pojawiać się w miejscach, gdzie powstaną nowe stacje metra. Także w poniedziałek o 9:45 odbędzie się konferencja prasowa kandydata KO na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. O 12:00 Jaki otworzy duży plac zabaw integracyjny w stolicy. Na czwartek na 18:00 zaplanowano duży event – mini konwencję połączoną z koncertem na Pradze Południe. Także w tym tygodniu kandydat PiS spotka się z prezesem GPW oraz wystąpi na konferencji nt. metra z Jerzym Kwiecińskim.

Sejm o odwołaniu Zalewskiej. W poniedziałek o 17:00 sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży rozpatrzy i zaopiniuje wniosek opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec szefowej MEN Anny Zalewskiej. Do rozpatrzenia wniosku może dojść na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu, ale w aktualnej wersji harmonogramu nie ma tego punktu.

PMM w Polsacie. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek o 19:15 będzie gościem Bogdana Rymanowskiego w programie “Wydarzenia i opinie” Polsat News. Będzie to debiut dziennikarza na antenie tej telewizji.

Komisja o GetBack. Przedstawienie przez minister finansów Teresę Czerwińską informacji na temat podjętych przez organy Państwa czynności zmierzających do wyjaśnienia tzw. afery Getback – taki punkt znalazł się w porządku obrad wtorkowej komisji finansów publicznych, która rozpocznie się o 15:00. W planie jest także informacja nt. zabezpieczenia majątku GetBack, a także ustalenia listy poszkodowanych obligatariuszy w wyniku działalności GetBack.

Sejm o Funduszu Dróg Samorządowych. We wtorek o 12:00 – zgodnie ze wstępną wersją harmonogramu – odbędzie się I czytanie rządowego projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. FDS zostanie utworzony jako państwowy fundusz celowy. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał jego powołanie w celu sfinansowania budowy większej liczby dróg gminnych i powiatowych. Tego samego dnia o 15:30 Sejm zajmie się także projektem ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Wybór RPD. We wtorek o 17:00 dwie sejmowe komisje zaopiniują wniosek w sprawie powołania na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Jedynym kandydatem, zgłoszonym przez PiS, jest Agnieszka Dudzińska. Do wyboru dojdzie – zgodnie ze wstępnym harmonogramem – w czwartek, w porannym bloku głosowań, między 9:00 a 11:00.

Debata Legii i 300POLITYKI. W środę o 11:00 na warszawskim stadionie Legii odbędzie się debata kandydatów na prezydenta Warszawy, współorganizowana przez 300POLITYKĘ. – Legia jest organizacją apolityczną, ale wierzymy, że sport jest dobrem wspólnym i dlatego ponad podziałami chcemy rozmawiać o jego rozwoju w wymiarze amatorskim i zawodowym, a także na temat niezbędnych rozwiązań prawnych, systemowych, edukacyjnych i infrastrukturalnych – pisze klub w liście otwartym, w którym ogłasza inicjatywę wspólnej debaty. Niewykluczone, że później, także w tym tygodniu, odbędzie się jeszcze jedna debata kandydatów w Warszawie.

Podkomisja o projektach UE. W środę o 11:00 na sejmowej podkomisji do monitorowania wykorzystania środków unijnych przedstawiciel ministra inwestycji i rozwoju ma przedstawić informację o zagrożonych projektach realizowanych z udziałem środków unijnych i ich skali, a także informację nt. prognozy wydatkowania pieniędzy unijnych wraz z kwartalnymi raportami przekazywanymi do Komisji Europejskiej przez polski rząd, w tym prognozy lipcowej.

Sejm o szczepieniach. W środę o 22:15 odbędzie się I czytanie obywatelskiego projektu dot. likwidacji obowiązku szczepień ochronnych. Zgodnie z uzasadnieniem, pozostawienie obowiązku szczepień ochronnych będzie jedynie dla sytuacji nałożenia tego obowiązku w drodze decyzji oraz w sytuacji ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Prawdopodobnie dzień później Sejm będzie głosować nad odrzuceniem projektu.

Sejm o budżecie. W czwartek o 11:00 – po porannym bloku głosowań – odbędzie się I czytanie projektu ustawy budżetowej na 2019 rok. Debata średnia w tej sprawie potrwa zasadniczą część dnia i zakończy się planowo o 20:00. Następnie projekt trafi do dalszych prac w komisjach.

Komisja o immunitetach Zwiercan i Neumanna. W czwartek o 12:00 sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zaopiniuje dla marszałka Sejmu poprawność oświadczenia poseł Małgorzaty Zwiercan w sprawie wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Komisja zaopiniuje także analogiczne oświadczenie Sławomira Neumanna.

PAD w Oświęcimiu. W czwartek o 17:00 prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Oświęcimiu, gdzie o 17:00 spotka się z mieszkańcami. Wcześniej, o 11:00 w Pałacu Prezydenckim PAD weźmie udział w uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego. Z kolei we wtorek w Gdyni odbędzie się uroczystość państwowego pogrzebu Dowódcy Obrony Wybrzeża 1939 r. śp. admirała floty Józefa Unruga i jego małżonki śp. Zofii Unrug.

Obywatelski Pakt Pracowniczy. – Ta sprawa nie ma tylko wymiaru lokalnego. Dotyczy środowisk, z którymi będziemy współpracować, ZNP. To kwestia emerytów i rencistów, także naszych zobowiązań w stosunku do pielęgniarek, w ogóle wyzwań, ochrony zdrowia, także służb mundurowych. Podpisaliśmy ten Obywatelski Pakt Pracowniczy. Powołujemy zespół, przewodniczący Neumann będzie koordynował prace tego zespołu. W przyszłym tygodniu spotkanie w Sejmie. Zaprosimy oczywiście przedstawicieli opozycji parlamentarnej, także ekspertów z zewnątrz – stwierdził Grzegorz Schetyna na konferencji w Krakowie. – Robocze spotkanie jeszcze w październiku. Przedstawimy wtedy plan pracy – dodał.

Fot. Legia