300POLITYKA jako pierwsza publikuje film jaki Platforma Obywatelska przedstawi na organizowanych przez siebie, alternatywnych obchodach 550-lecia parlamentaryzmu.

W dwuminutowym filmie pokazane są początki parlamentaryzmu, Konstytucja marcowa, prawa wyborcze kobiet, prawa pracownicze oraz Sejm po 1989 roku i częściowo wolne wybory. Przypomniana jest wizyta papieża i to, że polscy parlamentarzyści (Tusk, Buzek) pełnią najwyższe funkcje w Unii Europejskiej.

W dalszej części – w rozdziale 3 lata parlamentaryzmu PiS pojawia się Jarosław Kaczyński mówiący „jesteście kanaliami”, sceny z kierowanej przez Stanisława Piotrowicza komisji sprawiedliwości, odbieranie głosu posłom, niedawna interwencja straży marszałkowskiej wobec protestujących rodziców niepełnosprawnych. Pojawia się też pukająca się w głowę posłanka Pawłowicz.

„Dziś symbolem parlamentaryzmu polskiego jest zaciśnięta pięść” – mówi lektor, gdy pokazywane jest wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.

Film kończy przesłanie Grzegorza Schetyny z ubiegłorocznych protestów: To jest nasz kraj, nasza Polska, nie pozwolimy na to” i towarzyszące skandowanie „zwyciężymy, zwyciężymy”.