Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wchodząca w życie rewolucja w SN, której konsekwencją będzie skrócenie kadencji I prezes SN oraz odejście części sędziów. Sejmowa komisja zajmie się obywatelskim projektem zaostrzającym prawo aborcyjne, a Sejm – Konstytucją dla nauki, powołaniem komisji śledczej ds. VAT-u czy wnioskiem o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego.

W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki po raz pierwszy wystąpi przed Parlamentem Europejskim, a prezydent mianuje szefa Sztabu Generalnego WP. Andrzej Duda weźmie też udział w Forum Regionów Trójmorza. Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha kolejnych świadków, a Jarosław Wałęsa zaprezentuje kandydata na wiceprezydenta Gdańska.

Niewykluczone, że w poniedziałek KE podejmie formalną decyzję o rozpoczęciu postępowania w sprawie SN, ale na chwilę obecną są to tylko medialne doniesienia.

*****

Kandydat Wałęsy. W poniedziałek o 11:00 w Gdańsku odbędzie się konferencja kandydata PO na prezydenta Gdańska Jarosława Wałęsy, podczas której przedstawiony zostanie kandydat na wiceprezydenta Gdańska oraz założenia programowe dla miasta z zakresu polityki społecznej.

Sejm o odpadach. W poniedziałek o 11:00 sejmowa komisja ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa rozpatrzy pilny projekt nowelizacji ustawy o odpadach – to jeden z dwóch rządowych projektów, którymi Sejm zajmował się na dodatkowym posiedzeniu Sejmu. Sejm zajmie się także zmianami w ordynacji do PE, ale nie wiadomo, w którym konkretnie dniu.

Mianowanie szefa Sztabu Generalnego WP. W poniedziałek o 13:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczy akt mianowania na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz akt mianowania na stopień generała broni gen. dyw. Rajmundowi Andrzejczakowi.

Sejm o zaostrzeniu aborcji. W poniedziałek o 16:00 sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny rozpatrzy obywatelski projekt zakładający uchylenie dopuszczalność aborcji eugenicznej. I czytanie projektu odbyło się w styczniu. Na razie nie wiadomo, czy Sejm zajmie się nim – w ramach II czytania – na pierwszym lipcowym posiedzeniu.

Spotkanie PAD z ambasadorami RP. W poniedziałek o 16:30 prezydent Andrzej Duda przyjmie w Pałacu Prezydenckim ambasadorów Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczących w dorocznej naradzie organizowanej przez MSZ.

PAD na Forum Regionów Trójmorza. We wtorek o 10:00 w Jasionce k. Rzeszowa prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Forum Regionów Trójmorza organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Także we wtorek o 12:00 PAD złoży wizytę w fabryce pojazdów elektrycznych MELEX.

Amber Gold. We wtorek o 10:15 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego kierownika II Działu Kontroli Podatkowej Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku Sławomira Langowskiego. W środę o 10:00 – byłego zastępcę dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku Artura Korzeniewskiego oraz byłą dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku Małgorzatę Bogumił, a w czwartek o 10:00 – byłego naczelnika III Urzędu Skarbowego w Gdańsku Tomasza Rzewuskiego.

Komisja śledcza ds. VAT. We wtorek o 14:00 sejmowa komisja ustawodawcza rozpatrzy poprawki zgłoszone w trakcie II czytania do projektu uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. VAT. W praktyce jeszcze tego samego dnia Sejm może przegłosować uchwałę – wieczorem, przynajmniej według wstępnego harmonogramu, ma odbyć się blok głosowań.

Sejm o reformie Gowina. We wtorek ma odbyć się głosowanie nad reformą szkolnictwa wyższego, nazywaną też Konstytucją dla nauki. Ten punkt znalazł się już we wstępnym harmonogramie, który widziała 300POLITYKA. Blok ma rozpocząć się o 18:00 i potrwa do 21:00. Sejm miał się także zająć wnioskiem o odwołanie Krzysztofa Jurgiela, ale po jego rezygnacji stał się bezprzedmiotowy.

Sejm o odwołaniu Kuchcińskiego. Najpewniej na najbliższym posiedzeniu – które rozpoczyna się we wtorek – Sejm zajmie się wnioskiem opozycji o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. Dokładny termin rozpatrzenia wspomnianego wniosku na razie nie jest znany.

PMM w PE. Podczas lipcowej sesji plenarnej PE w Strasburgu będzie miała miejsce debata o przyszłości Unii Europejskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Debata odbędzie się w środę. Będzie to pierwsze wystąpienie premiera Morawieckiego przed Parlamentem Europejskim.

Zmiany w SN. W środę wejdzie w życie najważniejsza część zmian w SN – 3 lipca o północy na emeryturę zostanie przeniesionych pierwszych 11 sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat. Skróceniu kadencji ulegnie także – wbrew Konstytucji – kadencja I prezes Małgorzaty Gersdorf. Mimo tego, sędziowie w środę zamierzają przyjść do SN.

Fot. SN