Lipiec w polityce to przede wszystkim wejście w życie kluczowych zmian w Sądzie Najwyższym – co prawdopodobnie będzie także oznaczać zaskarżenie tej ustawy przez KE do Trybunału Sprawiedliwości UE, sejmowe prace nad projektem zaostrzającym prawo aborcyjne czy powołanie komisji śledczej ds. VAT, a także pierwsze wystąpienie premiera Morawieckiego przed Parlamentem Europejskim.

Posłowie zajmą się wnioskiem opozycji o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu, a w połowie lipca na Zamku Królewskim zbiorą się w trakcie Zgromadzenia Narodowego. Także w lipcu w Brukseli odbędzie się szczyt NATO z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Z kolei TK wyda – mówiąc w skrócie – wyrok ws. sprawy Mariusza Kamińskiego.

Lipiec to także kolejny miesiąc prekampanii samorządowej – partie będą przedstawiać kolejnych kandydatów, a niewykluczone, że premier ogłosi termin wyborów samorządowych.

*****

Aborcja. 2 lipca o 16:00 sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny rozpatrzy obywatelski projekt zakładający uchylenie dopuszczalność aborcji eugenicznej. I czytanie projektu odbyło się w styczniu. Na razie nie wiadomo, czy Sejm zajmie się nim – w ramach II czytania – na pierwszym lipcowym posiedzeniu.

Komisja śledcza ds. VAT. 3 lipca o 14:00 sejmowa komisja ustawodawcza rozpatrzy poprawki zgłoszone w trakcie II czytania do projektu uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. VAT. W praktyce jeszcze tego samego dnia Sejm może przegłosować uchwałę – wieczorem, przynajmniej według wstępnego harmonogramu, ma odbyć się blok głosowań. Komisja mogłaby powstać już dobre kilka tygodni temu, ale PiS nie spieszyło się z tym projektem.

Sejm o reformie Gowina. 3 lipca ma odbyć się głosowanie nad reformą szkolnictwa wyższego, nazywaną też Konstytucją dla nauki. Ten punkt znalazł się już w wstępnym harmonogramie, który widziała 300POLITYKA. Blok ma rozpocząć się o 18:00 i potrwa do 21:00. Sejm miał się także zająć wnioskiem o odwołanie Krzysztofa Jurgiela, ale po jego rezygnacji stał się bezprzedmiotowy.

Sejm o odwołaniu Kuchcińskiego. Najpewniej na pierwszym w tym miesiącu posiedzeniu – 3-6 lipca – Sejm zajmie się wnioskiem opozycji o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. Dokładny termin rozpatrzenia wspomnianego wniosku nie jest na razie znany.

Ordynacja do PE. Sejm na pierwszym lipcowym posiedzeniu zajmie się także projektem zmiany ordynacji w wyborach do PE, co potwierdził dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka. Dokładny termin rozpatrzenia propozycji PiS nie jest na razie znany.

PMM w PE. Podczas lipcowej sesji plenarnej PE w Strasburgu będzie miała miejsce debata o przyszłości Unii Europejskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Debata odbędzie się 4 lipca. Będzie to pierwsze wystąpienie premiera Morawieckiego przed Parlamentem Europejskim.

Czystka w SN. 4 lipca wejdzie w życie najważniejsza część zmian w SN – 3 lipca o północy na emeryturę zostanie przeniesionych pierwszych 11 sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat. Skróceniu kadencji ulegnie także – wbrew Konstytucji – kadencja I prezes Małgorzaty Gersdorf. Mimo tego, sędziowie 4 lipca zamierzają przyjść do SN. Z kolei 2 lipca KE może podjąć decyzję o rozpoczęciu postępowania ws. SN. Chodzi o zaskarżenie ustawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Szczyt NATO. 11-12 lipca prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie NATO w Brukseli. – Przyjęliśmy wspólną deklarację państw Bukaresztańskiej Dziewiątki na szczyt NATO w Brukseli, który wkrótce będzie miał miejsce. Deklaracji, w której mówimy o tym, jak widzimy przyszłość NATO i w jakim kierunku chcielibyśmy, żeby poszły postanowienia nadchodzącego szczytu brukselskiego – mówił PAD na początku czerwca.

Zgromadzenie Narodowe. 13 lipca na Zamku Królewskim odbędzie się Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, zwołane w celu wysłuchania orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. Wiadomo już, że przynajmniej część opozycji planuje zbojkotowanie zgromadzenia. Grzegorz Schetyna zapowiadał bowiem, że będzie rekomendować klubowi PO niewzięcie udziału w ZN.

TK o sprawie Kamińskiego. Na 17 lipca Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin wyroku w sprawie, którą przed rokiem skierował do TK prokurator generalny. Chodzi o to – mówiąc w skrócie – czy zastosowanie przez prezydenta prawa łaski zobowiązuje sąd do zakończenia postępowania, niezależnie od jego etapu. W praktyce będzie to wyrok ws. aktu łaski wobec byłych szefów CBA.

Fot. Sejm