Dwa najważniejsze tematy nadchodzącego tygodnia w polityce to wysłuchanie Polski w unijnej Radzie ds. Ogólnych oraz dodatkowe posiedzenie Sejmu, zwołane w weekend przez marszałka Kuchcińskiego. Senat wybierze ławników SN – choć już wiadomo, że później trzeba będzie przeprowadzić wybór uzupełniający. Z kolei prezydent Andrzej Duda ma zaplanowaną wizytę na Łotwie. Pod koniec tygodnia w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Ponadto w poniedziałek do Polski przyjedzie Wolfgang Schauble.

*****

Wysłuchanie Polski w UE. We wtorek unijna Rada ds. Ogólnych przeprowadzi wysłuchanie w ramach art. 7 ust. 1 TUE w sprawie praworządności w Polsce. Skupi się na najpilniejszych kwestiach wskazanych przez KE. Posiedzenie rozpocznie się o 9:00.

PAD na Łotwie. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpocznie we wtorek dwudniową wizytę na Łotwie. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany. Z kolei w poniedziałek PAD złoży wizytę w Malborku, gdzie spotka się z mieszkańcami oraz złoży wieniec przed Pomnikiem Celników Polskich.

Dodatkowe posiedzenie Sejmu. W środę o 10:00 rozpocznie się dodatkowe posiedzenie Sejmu. W porządku obrad – przynajmniej na chwilę obecną – są dwa pilne rządowe projekty dot. odpadów, a także m.in. projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice czy projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Wybór ławników SN. W środę o 11:00 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu. Porządek posiedzenia liczy aż 35 punktów, w tym wybór ławników Sądu Najwyższego. Dzień wcześniej, we wtorek o 10:00 odbędzie się posiedzenie senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji, na którym dojdzie do wysłuchania kandydatów.

Szczyt UE ws. migracji. W czwartek i piątek w Brukseli odbędzie się unijny szczyt. Rada Europejska skupi się na migracji, bezpieczeństwie i obronie, a także na sprawach gospodarczych i finansowych. Przywódcy UE zajmą się też o Brexitem (w gronie UE-27) i strefą euro (szczyt strefy euro).

Fot. Sejm