Polityczny plan tygodnia: Sejm o odwołaniu Szydło i Rafalskiej, Senat o obniżce uposażeń, audiencja PMM u papieża, wizyta Steinmeiera, aktualizacja ratingu

W nadchodzącym tygodniu zbiera się Sejm i Senat – pierwszy raz po zakończeniu protestu osób niepełnosprawnych. Posłowie zajmą się wnioskami o odwołanie Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej, a także o powołanie komisji śledczej ds. VAT. Senat z kolei przegłosuje ustawę zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%.

Papież Franciszek przyjmie na audiencji premiera Mateusza Morawieckiego, a wizyty w Polsce odbędą prezydenci Niemiec i Rumunii. Agencja Fitch dokona aktualizacji ratingu Polski, komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Mariana Janickiego i Tomasza Arabskiego, a “zwykłe” komisje – sprawą GetBack, a także organizacją wyborów.

Inne tematy tygodnia to zgromadzenie polityczne EPL, posiedzenie rządu, rozmowy dot. wsparcia osób niepełnosprawnych, spotkanie Prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki czy kolejne podejście komisji do wniosku o postawienie Krzysztofa Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu.

*****

Audiencja Morawieckiego u papieża. W poniedziałek o 10:00 papież Franciszek przyjmie na audiencji premiera Mateusza Morawieckiego. Po audiencji i spotkaniu z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem szef rządu złoży kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Zgromadzenie Polityczne EPL. W poniedziałek rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Zgromadzenia Politycznego Europejskiej Partii Ludowej, organizowane na zaproszenie Platformy Obywatelskiej, partii członkowskiej EPL. Do Warszawy zjadą się przedstawiciele największych partii chadeckich z całej Europy, m.in. CDU/CSU, Partido Popular, Forza Italia, les Républicains i wielu innych. Obrady będą się toczyć w Pałacu Kultury i Nauki. W planie jest także konferencja Grzegorza Schetyny, Josepha Daula i Rafała Trzaskowskiego.

Rocznica 4 czerwca. W poniedziałek wypada kolejna rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Tradycyjnie o 19:00 na pl. Konstytucji w pobliżu legendarnej Niespodzianki odbędzie się toast za wolność.

Projekt dot. zachowania parlamentarzystów. W poniedziałek o 18:00 na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych odbędzie się I czytanie zgłoszonego przez PiS projektu, zakładającego nałożenie na posłów i senatorów obowiązek należytego zachowania odpowiadającego pełnionej funkcji nie tylko na sali posiedzeń, ale także w innych miejscach, w których przebywają parlamentarzyści – z samego projektu wynika, że chodzi o teren będący w zarządzie Kancelarii Sejmu.

Rząd. Rada Ministrów zbierze się we wtorek o 11:00. W porządku obrad m.in. projekt uchwały w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej trzech programów pomocy na restrukturyzację zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne, a także Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce. Raport 2018.

Komisja śledcza ds. VAT. We wtorek o 15:00 sejmowa komisja ustawodawcza rozpatrzy dwa projekty uchwał ws. powołania – autorstwa PiS oraz Kukiz ’15 – komisji śledczej ds. VAT. Można przypuszczać, że powołanie komisji nastąpi na jednym z dwóch najbliższych posiedzeń Sejmu. Posłowie będą musieli wybrać także skład osobowy komisji.

Informacja PKW o wyborach. We wtorek o 15:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, na której PKW przedstawi informację na temat roli samorządu terytorialnego przy organizacji wyborów.

Rozmowy dot. niepełnosprawnych. – Mamy przygotowany zakres spotkań, które będą odbywały się w Centrum Dialogu – mówiła Elżbieta Rafalska na konferencji w KPRM. We wtorek odbędzie się spotkanie dot. warsztatów terapii zajęciowej. W drugiej połowie miesiąca planowane są rozmowy z pracodawcami osób niepełnosprawnych ws. projektu ustawy o zatrudnieniu wspomaganym. Ponadto Jacek Sasin zapowiedział na czerwiec konkretne propozycje reformy systemu orzecznictwa dot. osób niepełnosprawnych.

Wotum nieufności wobec Szydło i Rafalskiej. Wnioski PO o wyrażenie wotum nieufności wobec Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej zostaną rozpatrzone – zgodnie ze wstępnym harmonogramem – we wtorek między 15:45 a 18:45. Tak wynika z wstępnego harmonogramu posiedzenia Sejmu. Do głosowania dojdzie zapewne dzień później, w środę rano. Z kolei w poniedziałek o 17:00 wnioski zaopiniuje sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Sejmowa komisja o GetBack. We wtorek o 12:00 sejmowa komisja finansów publicznych omówi “sytuację firmy GetBack SA oraz ponad 9 tys. inwestorów, którzy nabyli obligacje tej spółki oraz nadzoru nad działalnością emitenta realizowanego przez KNF i MF”. Informację w tej sprawie przedstawią przedstawiciele KNF oraz Ministerstwa Finansów.

Przesłuchania Janickiego i Arabskiego. We wtorek o 14:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego szefa BOR Mariana Janickiego. W środę o 10:00 komisja przesłucha byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego. Ponadto posłowie we wtorek o 10:15 przesłuchają byłego funkcjonariusza BOR Dariusza Palczewskiego, a w środę o 14:00 na zamkniętym posiedzeniu – funkcjonariusza ABW.

Obniżka uposażeń parlamentarzystów. Senat na trzydniowym posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę, zajmie się obniżeniem uposażeń parlamentarzystów o 20%. W maju senacka komisja przyjęła nowelizację tej ustawy, ale Senat nie zdążył jej przegłosować. Szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski tłumaczył wtedy, że posiedzenie zostało wydłużone z 3 do 5 dni, a i tak senatorowie nie zdążyli zająć się kilkoma ustawami uchwalonymi przez Sejm.

Wizyty prezydentów Niemiec i Rumunii. We wtorek i w środę wizytę w Polsce złoży prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wraz z małżonką. Z kolei w czwartek wizytę w Polsce złoży prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Spotkania z Jakim. W środę o 20:00 Patryk Jaki spotka się z mieszkańcami Bemowa, a w czwartek o 19:00 – z mieszkańcami Wawra. Spotkania będą kontynuowane w kolejnych tygodniach. Z kolei w sobotę o 15:00 na Pradze odbędzie się piknik piłkarski z udziałem kandydata PiS na prezydenta Warszawy.

Komisja o Kwiatkowskim. W czwartek o 9:30 sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej rozpatrzy wniosek wstępny o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego – wyjaśnienia, a także ustalali dalszego toku postępowania komisji oraz propozycji harmonogramu przesłuchiwania świadków. Komisja w tej sprawie miała zebrać się już wcześniej, ale posiedzenia były odwoływane.

Aktualizacja ratingu przez Fitch. W piątek Fitch dokona aktualizacji ratingu Polski. Będzie to pierwszy w tym roku przegląd przez tę agencję – kolejny odbędzie się 12 października. Ponadto w piątek aktualizacji ratingu Polski dokona kanadyjska agencja DBRS.

Spotkanie Prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki. W piątek prezydent Andrzej Duda będzie gospodarzem spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki, w którym udział wezmą przedstawiciele państw wschodniej flanki NATO: Polski, Rumunii, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii oraz Czech.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Polityczny plan tygodnia: dodatkowe posiedzenie Sejmu, wysłuchanie Polski, wybór ławników przez Senat, PAD na Łotwie, szczyt UE ws. migracji

Dwa najważniejsze tematy nadchodzącego tygodnia w polityce to wysłuchanie Polski w unijnej Radzie ds. Ogólnych oraz dodatkowe posiedzenie Sejmu, zwołane w weekend przez marszałka Kuchcińskiego. Senat wybierze ławników SN – choć już wiadomo, że później trzeba będzie przeprowadzić wybór uzupełniający. Z kolei prezydent Andrzej Duda ma zaplanowaną wizytę na Łotwie. Czytaj więcej →

Kancelaria Sejmu wycofuje się z zakupu owoców morza

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, Kancelaria Sejmu wycofuje się z części zamówienia zakładającego zaopatrzenie sejmowych restauracji w owoce morza. Decyzję w tej sprawie podjął szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Zapotrzebowanie określone w zamówieniu to także kilkaset kilogramów m.in. kaszy, cukru, soli, bułki tartej czy makaronu, więc zostanie ono zmodyfikowane. – Od Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: posiedzenie Sejmu, debata o Polsce w PE, pytania referendalne, możliwa wizyta Timmermansa

W nadchodzącym tygodniu w PE odbędzie się debata dot. niezawisłości sądownictwa w Polsce. Niewykluczone, że w najbliższych dniach do Warszawy przyjedzie wiceszef KE Frans Timmermans. Z kolei sejmowa komisja zapozna się z informacją o działalności Sądu Najwyższego w 2017 roku. Pod koniec tygodnia Sejm zbierze się na dwudniowym posiedzeniu, by Czytaj więcej →

Sejm w przyszłym tygodniu zajmie się zmianami w Kodeksie wyborczym, powołaniem komisji śledczej ds. VAT i projektem dot. zachowania parlamentarzystów

Na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się projektem zmian w Kodeksie wyborczym. I czytanie – zgodnie ze wstępnym harmonogramem, który widziała 300POLITYKA – zaplanowano na czwartek, 14 czerwca na 10:00. Projekt dotyczy realizacji postulatów zgłaszanych przez PKW w zakresie m.in. skrócenia procedury sądowo-administracyjnej w sprawach skarg na uchwały PKW dot. podziału na Czytaj więcej →

20 politycznych tematów czerwca

Czerwiec w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg tzw. prekampanii samorządowej, przedstawienie kandydata PO na prezydenta Gdańska czy decyzja SLD ws. Warszawy. Sejm zbierze się pierwszy raz po zakończeniu protestu rodziców niepełnosprawnych, a Senat przegłosuje ustawę zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%. Najpewniej w czerwcu powstanie powstanie komisja śledcza ds. Czytaj więcej →