Polityczny plan tygodnia: Wałęsa w Sejmie, parlamentarny szczyt NATO, kolejny kandydat we Wrocławiu, PAD w Gruzji, wejście noweli ustaw sądowych, KW

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg protestu rodziców oraz opiekunów niepełnosprawnych w Sejmie. W poniedziałek ma ich odwiedzić były prezydent Lech Wałęsa. Pod koniec tygodnia na Wiejskiej rozpocznie się tzw. parlamentarny szczyt NATO – wiele wskazuje na to, że do tego czasu protest nie zostanie zakończony.

W tym tygodniu wchodzi w życie część tzw. pakietu nowelizacji ustaw sądowych. W ten sposób prezes TK będzie mogła zarządzić publikację zaległych orzeczeń. Ponadto prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złoży wizytę w Gruzji, Patryk Jaki będzie kontynuować prekampanię, a komisja weryfikacyjna dalsze prace.

*****

Wałęsa w Sejmie. – Informuję protestujących niepełnosprawnych i ich opiekunów, że będę u was w Sejmie w poniedziałek, 21 maja – poinformował Lech Wałęsa na Twitterze. – Bardzo wszystkich państwa proszę w poniedziałek pod Sejmem o zachowanie spokoju i obywatelskiej powagi. Sprawa jest bardzo poważna i emocje nie są wskazane – dodał były prezydent.

Kolejny kandydat we Wrocławiu. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w poniedziałek o 12:00 we Wrocławiu odbędzie się uroczystość podpisania listu intencyjnego porozumienia wyborczego Dutkiewicza – Sutryka, SLD i Nowoczesnej. Wezmą w niej udział m.in. Włodzimierz Czarzasty, Władysław Frasyniuk, Krzysztof Mieszkowski, Rafał Dutkiewicz, Bartłomiej Ciążyński czy Marek Dyduch.

Rząd. Rada Ministrów zbierze się we wtorek o 10:00. W porządku obrad projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne, projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a także tradycyjnie sprawy bieżące.

Wizyta prezydenta Słowenii. We wtorek prezydent Słowenii Borut Pahor złoży wizytę w Gorlicach. W planie jest ceremonia odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918 przez prezydentów Polski i Słowenii – o 12:00, oraz rozmowy delegacji pod przewodnictwem prezydentów – o 14:30.

Wejście w życie noweli ustaw sądowych. 8 maja w Dzienniku Ustaw opublikowano tzw. pakiet nowelizacji ustaw sądowych z 14-dniowym vacatio legis, co oznacza, że w najbliższym tygodniu wchodzą one w życie (z wyjątkiem tzw. antyobstrukcyjnej nowelizacji ustawy o SN, która weszła już obowiązuje). Jedna z nich zakłada publikację zaległych rozstrzygnięć TK, a więc między 23 a 30 maja Julia Przyłębska powinna wydane zarządzenie o ogłoszeniu.

Konferencje Jakiego. Na środę i piątek na 8:00 zapowiedziano kolejne konferencje kandydata PiS na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego. Temat: Przyjazny i uczciwy urząd.

KW. W poniedziałek o 10:00 odbędzie się niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej, na której może zostać podjęta decyzja ws. odszkodowań dla lokatorów. Około 11:30 na konferencji prasowej członkowie komisji ogłoszą sentencje decyzji. W czwartek o 10:00 odbędzie się rozprawa KW ws. ul. Szarej 3, 5, 7, 9 i Szarej 1/Czerniakowskiej 211/213.

Zarząd PO. – Jeżeli chodzi o Platformę, mamy zarząd krajowy w środę. Myślę, że w środę po południu na takie pytanie będę mógł precyzyjnie odpowiedzieć, co Platforma będzie proponować w najbliższych tygodniach. Myślę, że w tej formule ja osobiście na pewno nie będę uczestniczył – stwierdził Andrzej Halicki pytany, czy Platforma będzie bojkotować tylko “Woronicza 17″, czy wszystkie programy TVP.

PAD w Śremie. Prezydent Andrzej Duda w czwartek złoży wizytę w Śremie w województwie wielkopolskim. W planie jest spotkanie z mieszkańcami o 16:30, a wcześniej złożenie wieńców przy tablicach – “w hołdzie Poległym i Pomordowanym w Drugiej Wojnie Światowej 1939-1945 wychowawcom, absolwentom i uczniom Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie z lat 1931-1939″ i “ku czci najlepszych synów ziemi śremskiej rozstrzelanych przez siepaczy niemieckich w 1939 roku”.

PAD w Gruzji. W piątek i sobotę Para Prezydencka złoży wizytę w Gruzji, gdzie weźmie udział w obchodach 100. rocznicy ustanowienia I Demokratycznej Republiki Gruzji. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że prezydent Andrzej Duda – o czym poinformowali organizatorzy – weźmie udział w Forum Ekonomicznym w Tbilisi. PAD w stolicy Gruzji ma się spotkać z prezydentem Giorgi Margwelaszwilim oraz prezydentem Słowacji – Andrejem Kiską.

Parlamentarny szczyt NATO. W piątek w Sejmie rozpocznie się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także delegatów z krajów stowarzyszonych i obserwatorów. Kulminacyjnym punktem szczytu parlamentarzystów Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie będzie sesja plenarna w poniedziałek 28 maja, na której głos mają zabrać najwyżsi przedstawiciele władz Polski – gospodarza wydarzenia, NATO i ZP NATO.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Kancelaria Sejmu wycofuje się z zakupu owoców morza

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, Kancelaria Sejmu wycofuje się z części zamówienia zakładającego zaopatrzenie sejmowych restauracji w owoce morza. Decyzję w tej sprawie podjął szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Zapotrzebowanie określone w zamówieniu to także kilkaset kilogramów m.in. kaszy, cukru, soli, bułki tartej czy makaronu, więc zostanie ono zmodyfikowane. – Od Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: posiedzenie Sejmu, debata o Polsce w PE, pytania referendalne, możliwa wizyta Timmermansa

W nadchodzącym tygodniu w PE odbędzie się debata dot. niezawisłości sądownictwa w Polsce. Niewykluczone, że w najbliższych dniach do Warszawy przyjedzie wiceszef KE Frans Timmermans. Z kolei sejmowa komisja zapozna się z informacją o działalności Sądu Najwyższego w 2017 roku. Pod koniec tygodnia Sejm zbierze się na dwudniowym posiedzeniu, by Czytaj więcej →

Sejm w przyszłym tygodniu zajmie się zmianami w Kodeksie wyborczym, powołaniem komisji śledczej ds. VAT i projektem dot. zachowania parlamentarzystów

Na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się projektem zmian w Kodeksie wyborczym. I czytanie – zgodnie ze wstępnym harmonogramem, który widziała 300POLITYKA – zaplanowano na czwartek, 14 czerwca na 10:00. Projekt dotyczy realizacji postulatów zgłaszanych przez PKW w zakresie m.in. skrócenia procedury sądowo-administracyjnej w sprawach skarg na uchwały PKW dot. podziału na Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o odwołaniu Szydło i Rafalskiej, Senat o obniżce uposażeń, audiencja PMM u papieża, wizyta Steinmeiera, aktualizacja ratingu

W nadchodzącym tygodniu zbiera się Sejm i Senat – pierwszy raz po zakończeniu protestu osób niepełnosprawnych. Posłowie zajmą się wnioskami o odwołanie Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej, a także o powołanie komisji śledczej ds. VAT. Senat z kolei przegłosuje ustawę zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%. Papież Franciszek przyjmie na Czytaj więcej →

20 politycznych tematów czerwca

Czerwiec w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg tzw. prekampanii samorządowej, przedstawienie kandydata PO na prezydenta Gdańska czy decyzja SLD ws. Warszawy. Sejm zbierze się pierwszy raz po zakończeniu protestu rodziców niepełnosprawnych, a Senat przegłosuje ustawę zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%. Najpewniej w czerwcu powstanie powstanie komisja śledcza ds. Czytaj więcej →