Dziś zapowiadam, że w przepisanym ustawą o referendum ogólnokrajowym terminie złożę w Senacie odpowiedni projekt postanowienia prezydenta, czyli wniosek o przeprowadzenie referendum, którego data będzie określona na 10 i 11 listopada 2018 roku – poinformował prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda. Poniżej 5 kluczowych cytatów z wystąpienia PAD.

*****

10 I 11 LISTOPADA DATĄ WE WNIOSKU O REFERENDUM„Dziś zapowiadam, że w przepisanym ustawą o referendum ogólnokrajowym terminie złożę w Senacie odpowiedni projekt postanowienia prezydenta, czyli wniosek o przeprowadzenie referendum, którego data będzie określona na 10 i 11 listopada 2018 roku. Niech ten rok stulecie odzyskania niepodległości będzie także dla nas, dzisiejszych Polaków i dla następnego pokolenia, rokiem konstytucyjnego przełomu. Niech żyje Polska, niech żyje wolna, suwerenna, niepodległa Rzeczpospolita”

APELUJĘ O OBECNOŚĆ NA REFERENDUM: „Chciałbym i złożę w Senacie stosowny wniosek, aby referendum konsultacyjne ws. Konstytucji, gdzie wszyscy Polacy będą mogli się wypowiedzieć co do swojej wizji przyszłego ustroju Polski, co do tego czego chcą i czy chcą, odbyło się w tych wielkich listopadowych datach: 10 i 11 listopada tego roku. Apeluję do państwa o obecność na tym referendum. Proszę, żebyście przyszli i w to wielkie święto powiedzieli, jakiej Polski chcecie, żebyście mogli potem o tym przekazać swoim dzieciom, wnukom i prawnukom, żebyście mogli z dumą mówić: ja także swoją opinią, swoim daniem kształtowałem tę ojczyznę, w której dzisiaj żyjecie. Suwerenną, niepodległą  silną, w której żyjemy dostatnio, która jest dla nas sprawiedliwa i której trzeba bronić za wszelką cenę, bo niczego lepszego nie będziemy mieli tak, jak w to wierzyli twórcy Konstytucji 3 maja”

ŻYJEMY W WOLNEJ, SUWERENNEJ I BEZPIECZNEJ POLSCE„Dziś żyjemy w szczęśliwym kraju, żyjemy w wolnej, niepodległej, suwerennej i bezpiecznej Polsce. Dziś naszym wielkim zadaniem jest jej rozwijanie, wzmacnianie. Składając głęboki pokłon twórcom Konstytucji 3 maja, wielkim patriotom, głęboki pokłon ojcom niepodległości tym sprzed 100 lat, dzięki którym Polska wróciła na mapę Europy i świata, myślimy dzisiaj o naszym wielkim obowiązku. Tym wielkim obowiązkiem jest realizacja stała i ciągła ich wielkiego marzenia – budowanie suwerennej, niepodległej, bezpiecznej, silnej Polski, której pozycja będzie rosła w Europie i na świecie. Odzyskaliśmy naszą Polskę suwerenną po 1989 roku. Odzyskaliśmy ją i dziś jesteśmy członkiem UE, NATO. Razem z naszymi sojusznikami budujemy i wzmacniamy przestrzeń bezpieczeństwa, nie tylko w Europie, ale uczestniczymy w tym czynnie również i na świecie”

ZASŁUGUJEMY NA TO, BYŚMY DOKONALI REFELKSJI NAD KONSTYTUCJĄ: „Jestem przekonany, że dzisiaj Polska i Polacy zasługują nie tylko na debatę nt. naszego ustroju i naszej obecnej Konstytucji z 1997 roku, ale po ponad 20 latach jej obowiązywania, po prawie 30 latach od odzyskania suwerenności, zasługujemy również na to, byśmy dokonali refleksji nad tą Konstytucją, a jeżeli trzeba, jeżeli będziemy tego chcieli, dokonali w niej potrzebnych zmian lub uczynili nową. Po co? Po to, by Polacy mieli to, na co zasługują. Suwerenne, silne, z roku na rok mocniejsze państwo, sprawnie działające, ze sprawiedliwymi sądami, dobrze funkcjonującym wymiarem sprawiedliwości, uczciwą administracją, dobrze funkcjonującą, z uczciwą władzą, która dobrze zarządza krajem i sprawami społecznymi, z mocnymi gwarancjami podstawowych praw obywatelskich i praw socjalnych. Z mocnymi gwarancjami dla polskiej rodziny, polskiego ustroju i dla polskiego prawodawstwa, przede wszystkim dla polskiej Konstytucji. Krótko mówiąc, z gwarancjami suwerenności państwowej. O tym chcę, żebyśmy zdecydowali wspólnie”

W KAMPANII MÓWIŁEM, ŻE POLACY POWINNI DECYDOWAĆ O NAJWAŻNIEJSZYCH SPRAWACH„W czasie kampanii wyborczej w 2015 roku, kiedy ubiegałem się o urząd prezydenta RP, wielokrotnie mówiłem, że Polacy powinni decydować o swoich sprawach najważniejszych, ze trzeba mieć zaufanie do mądrości ludzi, społeczeństwa. Ja chcę się do tej społecznej mądrości odwołać. Chcę się odwołać do waszej, państwa odpowiedzialności za sprawy kraju, za naszą wspólną RP”

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP