Składamy dzisiaj dwa wnioski o wotum nieufności. Te wnioski zostaną złożone w poniedziałek, z samego rana. Dwa wnioski o wotum – pierwszy dla premier Szydło, drugi dla minister Rafalskiej – poinformował Sławomir Neumann na briefingu w Sejmie.

„11.  dzień trwa protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Przez ten czas rząd nie rozwiązał problemu, który sam spowodował. Ani Beata Szydło, która odpowiada za politykę społeczną w rządzie PiS, ani Elżbieta Rafalska, minister odpowiedzialna za ten dział nie rozwiązały przez te 11 dni tego problemu. Daliśmy czas do końca tygodnia, żeby rząd spokojnie mógł zrealizować obietnice, które sam wielokrotnie składał, premier Szydło czy minister Rafalska w swojej kampanii. To dwie osoby, które odpowiadają politycznie za ten protest, za to, że w ogóle powstał, że dzisiaj osoby niepełnosprawne zostały pozostawione przez rząd w Sejmie na długi majowy weekend, bez żadnej szansy, żeby zakończyć to porozumieniem, przyjęciem ustawy i rozwiązać problem opiekunów osób niepełnosprawnych dorosłych. To Beata Szydło jako premier i Elżbieta Rafalska jako minister polityki społecznej i rodziny przejmując rząd w 2015 roku, jesienią w spadku po Platformie otrzymały nie tylko rozwiązanie wyroku TK, ale także pieniądze zagwarantowane w budżecie (…) Te pieniądze się rozpłynęły, a przez kolejne 2,5 roku nie zrobiono nic, żeby tę sprawę rozwiązać. Dzisiaj ci ludzie zostali zostawieni sami sobie. W międzyczasie premier Szydło zdążyła spływać Dunajcem, cieszyć się ładną pogodą, ale nie miała odwagi przyjść do Sejmu. W międzyczasie minister Rafalska robiła teatr, podpisując porozumienie, podobno wygaszające ten protest z organizacjami, które sama powoływała. Ten teatr, to oszustwo, które widać dzisiaj w działaniach rządu, przez to oszustwo cierpią ludzie, którzy dzisiaj muszą być w Sejmie, spać na podłodze, a dobre poczucie ministrów rządu PiS i długi weekend się rozpoczął i nie mają żadnej empatii ani chęci pomocy tym niepełnosprawnym”

Jak dodał szef klubu Platformy, posłowie tej partii są gotowi przyjechać do Sejmu i pracować w długi weekend. – W najbliższych dniach zaproponujemy ustawę o pomocy osobom niesamodzielnym, kompleksowe rozwiązanie systemowe pomocy osobom niesamodzielnym. Kończymy prace nad tą ustawą, to duży projekt systemowy – poinformował Neumann.