Kantar dla 300: Trzaskowski zdecydowanym faworytem w Warszawie, Jaki najsilniejszym kandydatem PiS, lewica mocna, ale podzielona

Kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zdecydowanie wygrywa w warszawskim sondażu KANTAR Millward Brown dla 300POLITYKI. Poparcie dla Trzaskowskiego w pierwszej turze wynosi wariantowo 37-38%.

Kantar przeprowadził badanie w dwóch wariantach kandydatów PiS. Patryk Jaki otrzymał 23%, Michał Dworczyk 18%. Wyższe poparcie dla Jakiego w hipotetycznej pierwszej turze pochodzi głownie z większej niż w przypadku kandydatury Dworczyka, mobilizacji wyborców PiS i kilkukrotnie wyższemu poparciu wyborców Kukiza, a w drugiej – także z wyższej frekwencji.

W prostej sumie – kandydaci szerokiej lewicy otrzymaliby około 21% i w wypadku jakiejś formy współpracy – np. rezygnacji z kandydowania na ostatniej prostej – mogliby nawet zagrozić drugiej turze kandydata PiS, gdyby – według obecnego stanu poparcia – był nim uzyskujący niższe wyniki – Dworczyk.

Mocne trzecie miejsce – za Trzaskowskim, Jakim albo Dworczykiem, jako kandydat SLD zajmuje Ryszard Kalisz, który nie zadeklarował startu, ale najczęściej pojawiał się w dotychczasowych badaniach. Depcze mu po piętach Jan Śpiewak, który w wariancie ze startem Dworczyka uzyskuje 7% a w wariancie z Jakim mniej – 5% – tyle co Adrian Zandberg (5) i Stanisław Tyszka (z Dworczykiem 5, z Jakim 4). Na Piotra Guziała głosowałoby 3% badanych, na Piotra Ikonowicza 2%.

Wyborcy Platformy są wyraźnie zadowoleni ze wskazania Trzaskowskiego – popiera go aż 80% osób przyznających się do głosowania na PO. Koalicja z Nowoczesną zagrała, bo popiera go 68% wyborców N.

Jakiego popiera 72% wyborców PiS, Dworczyka 60%. Na tym, że Dworczyk wyraźnie nie elektryzuje elektoratu PiS zyskuje w pierwszej turze Jan Śpiewak, dla którego poparcie rośnie z 5 do 7% korzystając z 10% elektoratu PiS (w wariancie z Jakim 4%).

Jaki korzysta też z poparcia wyborców Kukiza, uzyskując w tym elektoracie takie samo poparcie jak prawdopodobny kandydat tego ruchu – Stanisław Tyszka (36%).  

Z kolei Trzaskowskiego, wyborcy dawnej Zjednoczonej Lewicy popierają w takim samym stopniu, co Ryszarda Kalisza (po 40%). Kalisz z kolei korzysta z dużego wsparcia dość jednak nielicznych w stolicy wyborców PSL (31%), co dowodziłoby że faktycznie jakiś sojusz SLD i PSL miałby sens.

Faworytem najmłodszych wyborców (18-24) jest Adrian Zandberg (37%), potem Ryszard Kalisz (22), Patryk Jaki (21), Rafał Trzaskowski (20) i Michał Dworczyk (10%).

W drugiej Turze w każdym wariancie kandydata PiS, zdecydowanie wygrywa Rafał Trzaskowski.

Z zestawieniu z Patrykiem Jakim – słabiej, ale dalej mocno: 60:34.

Z Michałem Dworczykiem zwycięstwo Trzaskowskiego jest wyraźniejsze 66:28.

Oznacza to, że obaj kandydaci PiS zyskują dodatkowe 10-11 punktów w drugiej turze, tylko baza zysku u Jakiego jest większa, przez większą mobilizację elektoratu PiS i Kukiza.

Co zaskakujące, w wariancie z Jakim o 9 punktów rośnie frekwencja drugiej tury, pomimo, że wynik Jakiego przy wyższej frekwencji jest wyższy niż Dworczyka (34:28) a Trzaskowskiego słabszy z Jakim niż z Dworczykiem (60:66). Może faktycznie, jak na Węgrzech, ewentualne kolejki do lokali bardziej zagrają na prawicę. To jednostkowe wskazanie, więc trzeba je obserwować w kolejnych badaniach.

Sondaż został zrealizowany przy użyciu techniki CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) przez KANTAR – Millward Brown w dniach 5-8 kwietnia 2018 roku na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Warszawy. Wielkość próby wyniosła N=1187. Do badania losowane były zarówno telefony stacjonarne, jak i komórkowe.

Pozostałe z : Plac300

Polityczny plan tygodnia: rocznica katastrofy smoleńskiej, konwencja PiS, wizyta Timmermansa, Sejm o sądach i komisji śledczej

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim 8. rocznica katastrofy smoleńskiej, konwencja PiS, a także dwudniowe posiedzenie Sejmu – niewykluczone, że jedyne w tym miesiącu – w trakcie którego posłowie mają powołać zaproponowaną przez PiS komisję śledczą ds. VAT. W Sejmie nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego, a posłowie z Czytaj więcej →

„Weź kartkę, długopis i spisuj z nagrobków imiona, nazwiska i daty urodzenia”. Jak partyjni działacze zbierali podpisy na cmentarzu [FRAGMENT KSIĄŻKI MICHAŁA MAJEWSKIEGO]

– Mój rozmówca zbierał z kolegami te podpisy, ale ewidentnie im nie szło. Liczył, że będzie miał pięćset autografów dziennie, a po trzech dniach ledwie dociągnął do trzystu. Wstyd. Zbierał z nim chłopak, który miał trochę więcej doświadczenia. Mój rozmówca był już o krok od rzucenia tego w diabły i szybkiego Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: odchudzenie rządu, komisja o IPN, spotkanie Brudziński-Hermeliński, posiedzenie Senatu

W poniedziałek premier Morawiecki – jak zapowiedział – ma ogłosić zmniejszenie rządu. W sumie posady ma stracić mniej więcej 1/5 wiceministrów. Także w poniedziałek odbędzie się Zgromadzenie Ogólne sędziów NSA. We wtorek Joachim Brudziński spotka się z Wojciechem Hermelińskim, a w czwartek zbierze się sejmowa komisja ws. wniosku prezydenta Dudy Czytaj więcej →

„Schetyna jawi się dzisiaj jako główny „utrwalacz” władzy PiS”. Jacek Wojciechowicz odchodzi z PO

– Mimo że od dwóch lat państwo polskie jest niszczone przez Prawo i Sprawiedliwość, opozycji nie udało się ani zatrzymać tych szkodliwych działań ani zbudować realnej, dającej nadzieję alternatywy. Platforma Obywatelska nieudolnie próbuje zatrzymać złą zmianę. Bez szybkiej i radykalnej zmiany sposobu zarządzania i działania Platformy Obywatelskiej skazujemy Polskę na Czytaj więcej →