Kantar dla 300: Trzaskowski zdecydowanym faworytem w Warszawie, Jaki najsilniejszym kandydatem PiS, lewica mocna, ale podzielona

Kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zdecydowanie wygrywa w warszawskim sondażu KANTAR Millward Brown dla 300POLITYKI. Poparcie dla Trzaskowskiego w pierwszej turze wynosi wariantowo 37-38%.

Kantar przeprowadził badanie w dwóch wariantach kandydatów PiS. Patryk Jaki otrzymał 23%, Michał Dworczyk 18%. Wyższe poparcie dla Jakiego w hipotetycznej pierwszej turze pochodzi głownie z większej niż w przypadku kandydatury Dworczyka, mobilizacji wyborców PiS i kilkukrotnie wyższemu poparciu wyborców Kukiza, a w drugiej – także z wyższej frekwencji.

W prostej sumie – kandydaci szerokiej lewicy otrzymaliby około 21% i w wypadku jakiejś formy współpracy – np. rezygnacji z kandydowania na ostatniej prostej – mogliby nawet zagrozić drugiej turze kandydata PiS, gdyby – według obecnego stanu poparcia – był nim uzyskujący niższe wyniki – Dworczyk.

Mocne trzecie miejsce – za Trzaskowskim, Jakim albo Dworczykiem, jako kandydat SLD zajmuje Ryszard Kalisz, który nie zadeklarował startu, ale najczęściej pojawiał się w dotychczasowych badaniach. Depcze mu po piętach Jan Śpiewak, który w wariancie ze startem Dworczyka uzyskuje 7% a w wariancie z Jakim mniej – 5% – tyle co Adrian Zandberg (5) i Stanisław Tyszka (z Dworczykiem 5, z Jakim 4). Na Piotra Guziała głosowałoby 3% badanych, na Piotra Ikonowicza 2%.

Wyborcy Platformy są wyraźnie zadowoleni ze wskazania Trzaskowskiego – popiera go aż 80% osób przyznających się do głosowania na PO. Koalicja z Nowoczesną zagrała, bo popiera go 68% wyborców N.

Jakiego popiera 72% wyborców PiS, Dworczyka 60%. Na tym, że Dworczyk wyraźnie nie elektryzuje elektoratu PiS zyskuje w pierwszej turze Jan Śpiewak, dla którego poparcie rośnie z 5 do 7% korzystając z 10% elektoratu PiS (w wariancie z Jakim 4%).

Jaki korzysta też z poparcia wyborców Kukiza, uzyskując w tym elektoracie takie samo poparcie jak prawdopodobny kandydat tego ruchu – Stanisław Tyszka (36%).  

Z kolei Trzaskowskiego, wyborcy dawnej Zjednoczonej Lewicy popierają w takim samym stopniu, co Ryszarda Kalisza (po 40%). Kalisz z kolei korzysta z dużego wsparcia dość jednak nielicznych w stolicy wyborców PSL (31%), co dowodziłoby że faktycznie jakiś sojusz SLD i PSL miałby sens.

Faworytem najmłodszych wyborców (18-24) jest Adrian Zandberg (37%), potem Ryszard Kalisz (22), Patryk Jaki (21), Rafał Trzaskowski (20) i Michał Dworczyk (10%).

W drugiej Turze w każdym wariancie kandydata PiS, zdecydowanie wygrywa Rafał Trzaskowski.

Z zestawieniu z Patrykiem Jakim – słabiej, ale dalej mocno: 60:34.

Z Michałem Dworczykiem zwycięstwo Trzaskowskiego jest wyraźniejsze 66:28.

Oznacza to, że obaj kandydaci PiS zyskują dodatkowe 10-11 punktów w drugiej turze, tylko baza zysku u Jakiego jest większa, przez większą mobilizację elektoratu PiS i Kukiza.

Co zaskakujące, w wariancie z Jakim o 9 punktów rośnie frekwencja drugiej tury, pomimo, że wynik Jakiego przy wyższej frekwencji jest wyższy niż Dworczyka (34:28) a Trzaskowskiego słabszy z Jakim niż z Dworczykiem (60:66). Może faktycznie, jak na Węgrzech, ewentualne kolejki do lokali bardziej zagrają na prawicę. To jednostkowe wskazanie, więc trzeba je obserwować w kolejnych badaniach.

Sondaż został zrealizowany przy użyciu techniki CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) przez KANTAR – Millward Brown w dniach 5-8 kwietnia 2018 roku na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Warszawy. Wielkość próby wyniosła N=1187. Do badania losowane były zarówno telefony stacjonarne, jak i komórkowe.

Pozostałe z : Plac300

Polityczny plan tygodnia: wizyta Timmermansa, kandydat PO na prezydenta Gdańska, PAD w Estonii, koalicja SLD

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wizyta wiceszefa KE Fransa Timmermansa w Polsce, a także ogłoszenie przez Platformę kandydata na prezydenta Gdańska – będzie to najpewniej Jarosław Wałęsa. Prezydent Duda złoży wizytę w Estonii, w planie ma też m.in. wizytę na Dolnym Śląsku. SLD podpisze ogólnopolską koalicję na wybory Czytaj więcej →

Piekarska wycofuje się ze startu na prezydenta Warszawy

Katarzyna Piekarska nie będzie kandydatką SLD na prezydenta Warszawy. Zdaniem rozmówców 300POLITYKI, nie udało się jej przekonać i ta w konsekwencji wycofała się ze startu. Dalsze kroki SLD na chwilę obecną nie są znane. Politycy tej partii publicznie mówili o dwóch kandydaturach – właśnie Piekarskiej, a także Andrzeja Celińskiego. Fot. Facebook

Polityczny plan tygodnia: ostatni dzień szczytu NATO, wizyta Stoltenberga, KW, podkomisja o frankowiczach

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ostatni dzień sesji parlamentarnego szczytu NATO oraz połączona z tym wizyta Jensa Stoltenberga. Ponadto prace będzie kontynuować komisja weryfikacyjna, zbierze się sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych, a prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych oraz ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych. Czytaj więcej →

Bogdan Rymanowski odchodzi z TVN

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, Bogdan Rymanowski po prawie 17 latach pracy odchodzi z TVN. Dotychczasowy prowadzący „Jeden na jeden” oraz „Kawa na ławę” niedługo ma w tej sprawie zamieścić oświadczenie na Facebooku. Nowym prowadzącym w TVN24 ma zostać Konrad Piasecki, który z kolei odchodzi z Radia Zet. Tę informację podał Presserwis. Dziennikarz Czytaj więcej →

W poniedziałek we Wrocławiu rekomendacja Sutryka na kandydata na prezydenta Wrocławia z udziałem Czarzastego, Dutkiewicza, Frasyniuka i Mieszkowskiego

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, jutro o 12:00 we Wrocławiu odbędzie się uroczystość podpisania listu intencyjnego porozumienia wyborczego Dutkiewicza – Sutryka, SLD i Nowoczesnej. Wezmą w niej udział m.in. Włodzimierz Czarzasty, Władysław Frasyniuk, Krzysztof Mieszkowski, Rafał Dutkiewicz, Bartłomiej Ciążyński czy Marek Dyduch. Konferencja odbędzie się w sali konferencyjnej w „Kamienicy pod aniołami”. Jak Czytaj więcej →