Kantar dla 300: Trzaskowski zdecydowanym faworytem w Warszawie, Jaki najsilniejszym kandydatem PiS, lewica mocna, ale podzielona

Kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zdecydowanie wygrywa w warszawskim sondażu KANTAR Millward Brown dla 300POLITYKI. Poparcie dla Trzaskowskiego w pierwszej turze wynosi wariantowo 37-38%.

Kantar przeprowadził badanie w dwóch wariantach kandydatów PiS. Patryk Jaki otrzymał 23%, Michał Dworczyk 18%. Wyższe poparcie dla Jakiego w hipotetycznej pierwszej turze pochodzi głownie z większej niż w przypadku kandydatury Dworczyka, mobilizacji wyborców PiS i kilkukrotnie wyższemu poparciu wyborców Kukiza, a w drugiej – także z wyższej frekwencji.

W prostej sumie – kandydaci szerokiej lewicy otrzymaliby około 21% i w wypadku jakiejś formy współpracy – np. rezygnacji z kandydowania na ostatniej prostej – mogliby nawet zagrozić drugiej turze kandydata PiS, gdyby – według obecnego stanu poparcia – był nim uzyskujący niższe wyniki – Dworczyk.

Mocne trzecie miejsce – za Trzaskowskim, Jakim albo Dworczykiem, jako kandydat SLD zajmuje Ryszard Kalisz, który nie zadeklarował startu, ale najczęściej pojawiał się w dotychczasowych badaniach. Depcze mu po piętach Jan Śpiewak, który w wariancie ze startem Dworczyka uzyskuje 7% a w wariancie z Jakim mniej – 5% – tyle co Adrian Zandberg (5) i Stanisław Tyszka (z Dworczykiem 5, z Jakim 4). Na Piotra Guziała głosowałoby 3% badanych, na Piotra Ikonowicza 2%.

Wyborcy Platformy są wyraźnie zadowoleni ze wskazania Trzaskowskiego – popiera go aż 80% osób przyznających się do głosowania na PO. Koalicja z Nowoczesną zagrała, bo popiera go 68% wyborców N.

Jakiego popiera 72% wyborców PiS, Dworczyka 60%. Na tym, że Dworczyk wyraźnie nie elektryzuje elektoratu PiS zyskuje w pierwszej turze Jan Śpiewak, dla którego poparcie rośnie z 5 do 7% korzystając z 10% elektoratu PiS (w wariancie z Jakim 4%).

Jaki korzysta też z poparcia wyborców Kukiza, uzyskując w tym elektoracie takie samo poparcie jak prawdopodobny kandydat tego ruchu – Stanisław Tyszka (36%).  

Z kolei Trzaskowskiego, wyborcy dawnej Zjednoczonej Lewicy popierają w takim samym stopniu, co Ryszarda Kalisza (po 40%). Kalisz z kolei korzysta z dużego wsparcia dość jednak nielicznych w stolicy wyborców PSL (31%), co dowodziłoby że faktycznie jakiś sojusz SLD i PSL miałby sens.

Faworytem najmłodszych wyborców (18-24) jest Adrian Zandberg (37%), potem Ryszard Kalisz (22), Patryk Jaki (21), Rafał Trzaskowski (20) i Michał Dworczyk (10%).

W drugiej Turze w każdym wariancie kandydata PiS, zdecydowanie wygrywa Rafał Trzaskowski.

Z zestawieniu z Patrykiem Jakim – słabiej, ale dalej mocno: 60:34.

Z Michałem Dworczykiem zwycięstwo Trzaskowskiego jest wyraźniejsze 66:28.

Oznacza to, że obaj kandydaci PiS zyskują dodatkowe 10-11 punktów w drugiej turze, tylko baza zysku u Jakiego jest większa, przez większą mobilizację elektoratu PiS i Kukiza.

Co zaskakujące, w wariancie z Jakim o 9 punktów rośnie frekwencja drugiej tury, pomimo, że wynik Jakiego przy wyższej frekwencji jest wyższy niż Dworczyka (34:28) a Trzaskowskiego słabszy z Jakim niż z Dworczykiem (60:66). Może faktycznie, jak na Węgrzech, ewentualne kolejki do lokali bardziej zagrają na prawicę. To jednostkowe wskazanie, więc trzeba je obserwować w kolejnych badaniach.

Sondaż został zrealizowany przy użyciu techniki CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) przez KANTAR – Millward Brown w dniach 5-8 kwietnia 2018 roku na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Warszawy. Wielkość próby wyniosła N=1187. Do badania losowane były zarówno telefony stacjonarne, jak i komórkowe.

Pozostałe z : Wiejska

NEWS 300: Trzaskowski startuje z nowym projektem “18 dzielnic – jedna Warszawa”. Wieczorem tzw. town hall meeting

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, “18 dzielnic – jedna Warszawa” to nowy projekt Rafała Trzaskowskiego, który został zaplanowany do końca kampanii wyborczej. Nasi rozmówcy tłumaczą, że koncentruje się on na kolejnych dzielnicach, a po tygodniu programowym, kiedy kandydat prezentował rozwiązania dla takich problemów jak smog czy bezpieczeństwo warszawiaków, przyszedł czas na Czytaj więcej →

Rozłam w sejmowym klubie PiS zablokował zaostrzenie kar dla posłów

PiS w ubiegłym tygodniu, na ostatnim przed wakacyjną przerwą posiedzeniu, zaproponowało zmiany prowadzące do radykalnego zaostrzenia regulaminu Sejmu. Poprawki ostatecznie jednak nie przeszły, bo w klubie PiS wyłamało się 22 posłów – m.in. Henryk Kowalczyk czy Janusz Śniadek – którzy głosowali przeciw, razem z opozycją. Jedna z poprawek – zgłoszona zresztą niedługo Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Senat o sądach, referendum i ordynacji, termin zgłaszania kandydatur do SN, wyrok TSUE

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ostatnie przed wakacyjną przerwą posiedzenie Senatu, który zajmie się wnioskiem prezydenta o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego, ustawą przyspieszającą wybór I prezesa SN, a także zmianą ordynacji do PE. W tym tygodniu upływa termin na zgłaszanie kandydatów na stanowiska sędziów SN, z kolei minister rolnictwa Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o ordynacji i SN, przesłuchanie Rostowskiego, TK o sprawie Kamińskiego, rząd o Dostępność Plus

W nadchodzącym tygodniu odbędzie się ostatnie przed wakacyjną przerwą posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się zmianami w ordynacji do PE, a także – co bardzo prawdopodobne – projektem w praktyce prowadzącym do przyspieszenia wyboru I prezesa SN. Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, a komisja odpowiedzialności Czytaj więcej →