Kwiecień w polityce to przede wszystkim nieformalny początek kampanii PiS – w połowie miesiąca w Warszawie odbędzie się konwencja wyborcza, a następnie ugrupowanie ruszy w teren, wejście w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, a także wizyta w Polsce wiceszefa KE Fransa Timmermansa.

W pierwszym tygodniu kwietnia PiS ma złożyć zapowiadany od dłuższego czasu projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. VAT – według posła tej partii Marcina Horały nastąpi to “bezpośrednio po świętach”. Także po świętach ma odbyć się zapowiedziane przez prezydenta spotkanie ws. nowego projektu ustawy degradacyjnej.

Inne polityczne tematy kwietnia to 8. rocznica katastrofy smoleńskiej, aktualizacja ratingu przez Standard & Poor’s czy możliwe rozpatrzenie przez Sejm tzw. projektów sądowych. Możliwe także, że Sejm wyrazi zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Stanisława Gawłowskiego i uchyli immunitety Ryszardowi Petru oraz Kamili Gasiuk-Pihowicz.

*****

Ustawa o SN. 3 kwietnia wejdzie w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Wtedy w SN powstaną dwie nowe izby – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna – z udziałem ławników wybieranych przez Senat. W trzy miesiące od wejścia ustawy w życie, w stan spoczynku przejdą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia – chyba że prezydent zgodziłby się na ich wniosek o przedłużenie.

Komisja śledcza ds. VAT. – Zamierzamy powołać komisję śledczą ds. nieprawidłowości przede wszystkim wokół podatku VAT. Bezpośrednio po świętach przedstawimy, złożymy w Sejmie projekt uchwały o powołaniu tejże komisji wraz z zakresem pracy – zapowiedział przed świętami poseł Marcin Horała.

Ustawa degradacyjna. – Rozmawiałem z ministrem Błaszczakiem, z premierem. Po świętach zaproszę do siebie ministra, szefa urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych, przedstawicieli organizacji kombatanckich, być może również przedstawicieli osób pokrzywdzonych w stanie wojennym i być może jeszcze jakieś inne osoby, to kwestia do ustalenia i przemyślenia, po to, żebyśmy się spotkali, usiedli i przedyskutowali w jaki sposób załatwić tę trudną sprawę, która budzi wiele kontrowersji – zapowiedział prezydent Andrzej Duda, ogłaszając decyzję o zawetowaniu ustawy degradacyjnej.

Wizyta Timmermansa. 9 kwietnia na rozmowy ws. praworządności przyjedzie do Polski Frans Timmermans. Według nieoficjalnych informacji, wiceszef KE ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim. Zaproszenie wystosował szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Rocznica katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia wypada 8. rocznica katastrofy smoleńskiej. Znany jest już program uroczystości – rano odbędą się m.in. msza święta i Apel Pamięci, o 15:30 – odsłonięcie pomnika ofiar tragedii, a o 16:00 – odsłonięcia kamienia, w miejscu w którym powstanie pomnik upamiętniający śp. Lecha Kaczyńskiego. O 16:15 wystąpienia na pl. Piłsudskiego wygłoszą Jarosław Kaczyński oraz prezydent Andrzej Duda. O 19:00 odbędzie się kolejna msza, a o 20:45 – wystąpienie prezesa Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim.

Marsz Żywych. 12 kwietnia prezydent Andrzej Duda i prezydent Izraela Reuven Rivlin wezmą udział w Marszu Żywych organizowanym przez międzynarodową organizację International March of the Living na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Udział w uroczystościach poprzedzony będzie dwustronnym spotkaniem prezydenta RP z prezydentem Izraela.

Aktualizacja ratingu. 13 kwietnia Standard & Poor’s dokona aktualizacji ratingu Polski. Będzie to pierwszy w tym roku przegląd przez tę agencję – kolejny odbędzie się 12 października. Z kolei agencja Moody’s pod koniec marca poinformowała, że nie dokonała aktualizacji oceny wiarygodności Polski.

Konwencja PiS. 14 kwietnia w Warszawie odbędzie się konwencja Zjednoczonej Prawicy. W jej trakcie głos zabiorą Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Beata Szydło oraz liderzy ZP. Według nieoficjalnych informacji, dzień później, 15 kwietnia partia ma ruszyć w teren – rozpoczną się wizyty w poszczególnych regionach w Polsce.

Sejm o sądach. Niewykluczone, że w kwietniu Sejm zajmie się dwoma przedstawionymi przez PiS projektami dot. sądów – o ustroju sądów powszechnych i TK. Choć dokładny termin nie jest znany, to projekty przed świętami zostały skierowane do I czytań – w przypadku USP na posiedzenie Sejmu, w przypadku TK – do komisji sprawiedliwości. Sejm w tym miesiącu zbiera się 11-12 kwietnia.

Rada UE ds. ogólnych. 17 kwietnia odbędzie się unijna rada ds. ogólnych, która – kolejny raz – najpewniej zajmie się sytuacją w Polsce. – Kontynuujemy z art. 7. Wrócimy do tematu na kolejnej unijnej Radzie ds. Ogólnych 17 kwietnia – mówił w marcu wiceszef KE Frans Timmermans.

Fot. SN