10 politycznych tematów kwietnia

Kwiecień w polityce to przede wszystkim nieformalny początek kampanii PiS – w połowie miesiąca w Warszawie odbędzie się konwencja wyborcza, a następnie ugrupowanie ruszy w teren, wejście w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, a także wizyta w Polsce wiceszefa KE Fransa Timmermansa.

W pierwszym tygodniu kwietnia PiS ma złożyć zapowiadany od dłuższego czasu projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. VAT – według posła tej partii Marcina Horały nastąpi to “bezpośrednio po świętach”. Także po świętach ma odbyć się zapowiedziane przez prezydenta spotkanie ws. nowego projektu ustawy degradacyjnej.

Inne polityczne tematy kwietnia to 8. rocznica katastrofy smoleńskiej, aktualizacja ratingu przez Standard & Poor’s czy możliwe rozpatrzenie przez Sejm tzw. projektów sądowych. Możliwe także, że Sejm wyrazi zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Stanisława Gawłowskiego i uchyli immunitety Ryszardowi Petru oraz Kamili Gasiuk-Pihowicz.

*****

Ustawa o SN. 3 kwietnia wejdzie w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Wtedy w SN powstaną dwie nowe izby – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna – z udziałem ławników wybieranych przez Senat. W trzy miesiące od wejścia ustawy w życie, w stan spoczynku przejdą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia – chyba że prezydent zgodziłby się na ich wniosek o przedłużenie.

Komisja śledcza ds. VAT. – Zamierzamy powołać komisję śledczą ds. nieprawidłowości przede wszystkim wokół podatku VAT. Bezpośrednio po świętach przedstawimy, złożymy w Sejmie projekt uchwały o powołaniu tejże komisji wraz z zakresem pracy – zapowiedział przed świętami poseł Marcin Horała.

Ustawa degradacyjna. – Rozmawiałem z ministrem Błaszczakiem, z premierem. Po świętach zaproszę do siebie ministra, szefa urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych, przedstawicieli organizacji kombatanckich, być może również przedstawicieli osób pokrzywdzonych w stanie wojennym i być może jeszcze jakieś inne osoby, to kwestia do ustalenia i przemyślenia, po to, żebyśmy się spotkali, usiedli i przedyskutowali w jaki sposób załatwić tę trudną sprawę, która budzi wiele kontrowersji – zapowiedział prezydent Andrzej Duda, ogłaszając decyzję o zawetowaniu ustawy degradacyjnej.

Wizyta Timmermansa. 9 kwietnia na rozmowy ws. praworządności przyjedzie do Polski Frans Timmermans. Według nieoficjalnych informacji, wiceszef KE ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim. Zaproszenie wystosował szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Rocznica katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia wypada 8. rocznica katastrofy smoleńskiej. Znany jest już program uroczystości – rano odbędą się m.in. msza święta i Apel Pamięci, o 15:30 – odsłonięcie pomnika ofiar tragedii, a o 16:00 – odsłonięcia kamienia, w miejscu w którym powstanie pomnik upamiętniający śp. Lecha Kaczyńskiego. O 16:15 wystąpienia na pl. Piłsudskiego wygłoszą Jarosław Kaczyński oraz prezydent Andrzej Duda. O 19:00 odbędzie się kolejna msza, a o 20:45 – wystąpienie prezesa Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim.

Marsz Żywych. 12 kwietnia prezydent Andrzej Duda i prezydent Izraela Reuven Rivlin wezmą udział w Marszu Żywych organizowanym przez międzynarodową organizację International March of the Living na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Udział w uroczystościach poprzedzony będzie dwustronnym spotkaniem prezydenta RP z prezydentem Izraela.

Aktualizacja ratingu. 13 kwietnia Standard & Poor’s dokona aktualizacji ratingu Polski. Będzie to pierwszy w tym roku przegląd przez tę agencję – kolejny odbędzie się 12 października. Z kolei agencja Moody’s pod koniec marca poinformowała, że nie dokonała aktualizacji oceny wiarygodności Polski.

Konwencja PiS. 14 kwietnia w Warszawie odbędzie się konwencja Zjednoczonej Prawicy. W jej trakcie głos zabiorą Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Beata Szydło oraz liderzy ZP. Według nieoficjalnych informacji, dzień później, 15 kwietnia partia ma ruszyć w teren – rozpoczną się wizyty w poszczególnych regionach w Polsce.

Sejm o sądach. Niewykluczone, że w kwietniu Sejm zajmie się dwoma przedstawionymi przez PiS projektami dot. sądów – o ustroju sądów powszechnych i TK. Choć dokładny termin nie jest znany, to projekty przed świętami zostały skierowane do I czytań – w przypadku USP na posiedzenie Sejmu, w przypadku TK – do komisji sprawiedliwości. Sejm w tym miesiącu zbiera się 11-12 kwietnia.

Rada UE ds. ogólnych. 17 kwietnia odbędzie się unijna rada ds. ogólnych, która – kolejny raz – najpewniej zajmie się sytuacją w Polsce. – Kontynuujemy z art. 7. Wrócimy do tematu na kolejnej unijnej Radzie ds. Ogólnych 17 kwietnia – mówił w marcu wiceszef KE Frans Timmermans.

Fot. SN

Pozostałe z : 300Sejm

Polityczny plan tygodnia: dodatkowe posiedzenie Sejmu, wysłuchanie Polski, wybór ławników przez Senat, PAD na Łotwie, szczyt UE ws. migracji

Dwa najważniejsze tematy nadchodzącego tygodnia w polityce to wysłuchanie Polski w unijnej Radzie ds. Ogólnych oraz dodatkowe posiedzenie Sejmu, zwołane w weekend przez marszałka Kuchcińskiego. Senat wybierze ławników SN – choć już wiadomo, że później trzeba będzie przeprowadzić wybór uzupełniający. Z kolei prezydent Andrzej Duda ma zaplanowaną wizytę na Łotwie. Czytaj więcej →

Kancelaria Sejmu wycofuje się z zakupu owoców morza

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, Kancelaria Sejmu wycofuje się z części zamówienia zakładającego zaopatrzenie sejmowych restauracji w owoce morza. Decyzję w tej sprawie podjął szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Zapotrzebowanie określone w zamówieniu to także kilkaset kilogramów m.in. kaszy, cukru, soli, bułki tartej czy makaronu, więc zostanie ono zmodyfikowane. – Od Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: posiedzenie Sejmu, debata o Polsce w PE, pytania referendalne, możliwa wizyta Timmermansa

W nadchodzącym tygodniu w PE odbędzie się debata dot. niezawisłości sądownictwa w Polsce. Niewykluczone, że w najbliższych dniach do Warszawy przyjedzie wiceszef KE Frans Timmermans. Z kolei sejmowa komisja zapozna się z informacją o działalności Sądu Najwyższego w 2017 roku. Pod koniec tygodnia Sejm zbierze się na dwudniowym posiedzeniu, by Czytaj więcej →

Sejm w przyszłym tygodniu zajmie się zmianami w Kodeksie wyborczym, powołaniem komisji śledczej ds. VAT i projektem dot. zachowania parlamentarzystów

Na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się projektem zmian w Kodeksie wyborczym. I czytanie – zgodnie ze wstępnym harmonogramem, który widziała 300POLITYKA – zaplanowano na czwartek, 14 czerwca na 10:00. Projekt dotyczy realizacji postulatów zgłaszanych przez PKW w zakresie m.in. skrócenia procedury sądowo-administracyjnej w sprawach skarg na uchwały PKW dot. podziału na Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o odwołaniu Szydło i Rafalskiej, Senat o obniżce uposażeń, audiencja PMM u papieża, wizyta Steinmeiera, aktualizacja ratingu

W nadchodzącym tygodniu zbiera się Sejm i Senat – pierwszy raz po zakończeniu protestu osób niepełnosprawnych. Posłowie zajmą się wnioskami o odwołanie Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej, a także o powołanie komisji śledczej ds. VAT. Senat z kolei przegłosuje ustawę zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%. Papież Franciszek przyjmie na Czytaj więcej →