Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i aborcji, wizyta Merkel, expose szefa MSZ, rząd o służbie cywilnej, szczyt RE, aktualizacja ratingu

Nadchodzący tydzień w polityce to wizyta niemieckiej kanclerz w Warszawie, prace nad projektem nowelizacji ustawy o KRS – wszystko wskazuje na to, że w ekspresowym tempie, a także posiedzenie sejmowej komisji ws. projektu zakładającego zaostrzenie ustawy aborcyjnej.

Szef MSZ wygłosi tzw. expose – po raz pierwszy zrobi to Jacek Czaputowicz, a rząd zajmie się najpewniej projektem nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Pod koniec tygodnia premier Morawiecki uda się do Brukseli na szczyt UE, prezydent Andrzej Duda – na Węgry, a agencja Moody’s dokona aktualizacji ratingu Polski.

Inne polityczne tematy najbliższego tygodnia to m.in. kolejne przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold, możliwe głosowanie nad uchyleniem immunitetów Kamili Gasiuk-Pihowicz i Ryszardowi Petru, a także nad wnioskiem o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Stanisława Gawłowskiego.

*****

Sejm o KRS. W poniedziałek na posiedzeniu sejmowej komisji odbędzie się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o KRS, zgodnie z którym posiedzenie rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwoła prezes TK. Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, obradom przewodniczyć będzie członek KRS wskazany przez prezesa TK, spomiędzy członków rady wybranych spośród sędziów. Posiedzenie rozpocznie się o 12:00, ale w porządku są też inne projekty. II czytanie odbędzie się – według wstępnego harmonogramu – we wtorek o 17:45, a głosowanie nad przyjęciem zapewne w czwartek.

Komisja o aborcji. W poniedziałek wspomniana sejmowa komisja sprawiedliwości zaopiniuje dla komisji polityki społecznej i rodziny obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zakładający uchylenie dopuszczalności aborcji eugenicznej. Projekt został w styczniu skierowany do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny, z zaleceniem zasięgnięcia opinii komisji sprawiedliwości. Na razie nie wiadomo, kiedy projektem zajmie się komisja polityki społecznej.

Wizyta Merkel. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjedzie w poniedziałek do Polski – tę informację potwierdził rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert. W Warszawie ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą – to drugie spotkanie odbędzie się o 19:30. To druga po Francji oficjalna wizyta niemieckiej kanclerz po zaprzysiężeniu nowego rządu.

PAD na Węgrzech. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Choszcznie, gdzie o 15:30 spotka się z mieszkańcami. We wtorek o 10:45 w Kowalewie Pomorskim PAD zwiedzi firmę Plastica Sp. z o.o., a następnie złoży wizytę w województwie pomorskim na obszarach dotkniętych nawałnicą w sierpniu ubiegłego roku. Z kolei w piątek i sobotę Para Para Prezydencka złoży wizytę na Węgrzech, gdzie prezydent weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Rząd o służbie cywilnej. Rząd zbierze się na wtorkowym posiedzeniu o 11:00, by zająć się m.in. projektem nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Tego punktu nie ma co prawda w porządku obrad, ale według Jacka Sasina jest bardzo prawdopodobne, że projekt będzie przedmiotem obrad Rady Ministrów. Rządowa propozycja zakłada m.in. przeniesienie wiceministrów w randze podsekretarzy do służby cywilnej oraz likwidację nagród dla ministrów i sekretarzy stanu.

Expose szefa MSZ. Informacja szefa MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku – czyli tzw. expose – rozpocznie się w środę o 9:00. Debata na ten temat potrwa przez zasadniczą część dnia i zakończy się planowo o 18:00. Dzień wcześniej tez expose wysłucha sejmowa komisja spraw zagranicznych na zamkniętym posiedzeniu o 18:00.

Komisja o frankowiczach. W czwartek o 11:00 zbierze się sejmowa podkomisja, by zająć się projektami dot. frankowiczów. Jeden z nich został przygotowany przez prezydenta Dudę.

Komisja o Kwiatkowskim. W czwartek o 16:00 sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zajmie się ustaleniem dalszego toku postępowania komisji oraz propozycji harmonogramu przesłuchiwania świadków w sprawie z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Sejm o Gawłowskim. Sejm w czwartek o 16:15 zajmie się wnioskami o uchylenie immunitetów posłom Kamili Gasiuk-Pihowicz oraz Ryszardowi Petru, a także o zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Stanisława Gawłowskiego. Są to co prawda punkty sporne, ale PiS na początku posiedzenia zdecyduje o ich włączeniu do porządku obrad. Do samego głosowania może dojść tego samego dnia, w trakcie wieczornego bloku.

Amber Gold. Tegotygodniowe przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do czwartku. Posłowie przesłuchają m.in. byłego prokuratora okręgowego w Gdańsku Dariusza Różyckiego czy byłego prokuratora apelacyjnego w Gdańsku Ireneusza Tomaszewskiego. W czwartek odbędzie się konfrontacja świadków: byłego zastępcy dyrektora delegatury ABW w Gdańsku Jarosława Dąbrowskiego z dwoma funkcjonariuszami ABW.

Szczyt UE. W czwartek i piątek w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Podczas szczytu RE skoncentruje się na sprawach gospodarczych. Zajmie się też kilkoma innymi pilnymi kwestiami, w tym podatkami i sprawami zagranicznymi. Przywódcy UE będą też rozmawiać o Brexicie (w gronie UE-27) i o strefie euro (szczyt strefy euro).

Aktualizacja ratingu. Najbliższy przegląd ratingu Polski przez Moody’s – jedną z trzech największych agencji ratingowych – odbędzie się w piątek. Będzie to pierwsza w tym roku aktualizacja ratingu przez Moody’s.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Modyfikacja skargi nadzwyczajnej oraz model sprzeciwu prezydenta zamiast wniosków sędziów SN – to rozważane w obozie rządzącym kolejne modyfikacje ustaw sądowych [ANALIZA]

Jak twierdzą ważni politycy PiS, z którymi rozmawiała 300POLITYKA, rozważane są kolejne zmiany – w ramach kompromisu z KE – w tzw. ustawach sądowych. Nowelizacji może zostać poddana m.in. ustawa o Sądzie Najwyższym. Chodzi przede wszystkim o modyfikację instytucji skargi nadzwyczajnej, a także o zmianę mechanizmu dot. przechodzenia sędziów SN Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Senat o sądach, rada ds. ogólnych o Polsce, wyniki ankiety konstytucyjnej, manifestacja nauczycieli, PAD w Szamotułach

Na początku tygodnia Senat powróci do rozpatrywania trzech ustaw dot. sądów. Nie wiadomo, czy PiS – po piątkowej decyzji Małgorzaty Gersdorf o zwołaniu KRS – zdecyduje się na modyfikację przepisów, czy uchwali je bez zmian, czyli bez poprawek. W takim wypadku ustawy trafią do prezydenta. Jeśli nie – proces legislacyjny Czytaj więcej →

Kantar dla 300: Trzaskowski zdecydowanym faworytem w Warszawie, Jaki najsilniejszym kandydatem PiS, lewica mocna, ale podzielona

Kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zdecydowanie wygrywa w warszawskim sondażu KANTAR Millward Brown dla 300POLITYKI. Poparcie dla Trzaskowskiego w pierwszej turze wynosi wariantowo 37-38%. Kantar przeprowadził badanie w dwóch wariantach kandydatów PiS. Patryk Jaki otrzymał 23%, Michał Dworczyk 18%. Wyższe poparcie dla Jakiego w hipotetycznej pierwszej turze pochodzi głownie z Czytaj więcej →

PiS nowym projektem dot. SN zabezpiecza się przed ewentualną „obstrukcją” Gersdorf

W zgłoszonym przez PiS projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym – oprócz m.in. zapisów dot. kwestii budżetu Izby Dyscyplinarnej – znalazł się swego rodzaju poprawiony mechanizm, którym partia rządząca chce zabezpieczyć się przed możliwą „obstrukcją” ze strony I prezes SN, czyli np. rezygnacją z urzędu, o czym w ostatnich dniach spekuluje Czytaj więcej →

10 politycznych tematów kwietnia

Kwiecień w polityce to przede wszystkim nieformalny początek kampanii PiS – w połowie miesiąca w Warszawie odbędzie się konwencja wyborcza, a następnie ugrupowanie ruszy w teren, wejście w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, a także wizyta w Polsce wiceszefa KE Fransa Timmermansa. W pierwszym tygodniu kwietnia PiS ma złożyć Czytaj więcej →