Wyraziłem uznanie, że jest to druga, po Francji, zagraniczna wizyta szefa MSZ-u, a w poniedziałek kanclerza naszego najważniejszego sąsiada. Wyraziłem zadowolenie, że Niemcy, podobnie jak polskie władze, zdecydowanie chcą przywrócenia konsultacji w formule Trójkąta Weimarskiego, do których Polska mogłaby wnieść perspektywę lidera Europy Środkowej – stwierdził w rozmowie z 300POLITYKĄ, po spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Niemiec, prezydent Andrzej Duda.

Heiko Mass zwrócił uwagę, że rządowi Niemiec zależy na wspólnym stanowisku Unii Europejskiej w sprawie relacji handlowych z USA. Zgodziłem się z nim w tej sprawie – dodał.

– Minister spraw zagranicznych Niemiec wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości – stwierdził prezydent.

Przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej, a przede wszystkim zależy mi na reformie wymiaru sprawiedliwości, której efektem będzie stopniowe przywrócenie wiarygodności trzeciej władzy w polskim społeczeństwie. Zaznaczyłem, że jestem stanowczym zwolennikiem zmiany generacyjnej w Sądzie Najwyższym, by nie orzekali sędziowie mający przeszłość w PZPR – powiedział 300POLITYCE prezydent Duda.

Szef niemieckiego MSZ w Warszawie spotyka się również z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Jackiem Czaputowiczem. Z kolei w poniedziałek do Polski przylatuje Angela Merkel. Według informacji 300POLITYKI, o 19:30 ma odbyć się kolacja Andrzeja Dudy z niemiecką kanclerz.

Fot. Igor Smirnow/KPRP