Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i ustawie degradacyjnej, spotkanie Juncker-Morawiecki, PAD w Wielkopolsce

Prawdopodobny wybór nowej KRS przez Sejm oraz spotkanie Jean-Claude Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim to dwa najważniejsze polityczne wydarzenia nadchodzącego tygodnia.

Także w tym tygodniu sejmowa komisja zajmie się projektem tzw. ustawy degradacyjnej, a senackie komisje – projektami dwóch uchwał dot. Marca ‘68. Jeżeli dojdzie do konsensusu, uchwała zostanie przyjęta na posiedzeniu Senatu, które rozpoczyna się we wtorek.

Ten tydzień to również wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Wielkopolsce, spotkanie Pierwszej Damy z kobietami ze służb i formacji mundurowych, oraz cotygodniowe posiedzenie rządu we wtorek.

Ponadto – co zapowiedział Jacek Sasin w Polsat News – w najbliższych dniach premier Mateusz Morawiecki przedstawi program ograniczenia administracji. Ma być zmniejszona m.in. liczba wiceministrów, co szef rządu sugerował jakiś czas temu.

*****

Senat o uchwałach dot. Marca ‘68. W poniedziałek o 14:00 na posiedzeniu senackiej komisji ustawodawczej odbędą się pierwsze czytania dwóch projektów uchwał dot. Marca ‘68 – autorstwa senatorów PiS i PO. W ubiegłym tygodniu marszałek Karczewski zapowiedział że jeżeli w tej sprawie nie będzie zgody, to projekt nie będzie poddany pod obrady. 3-dniowe posiedzenie Senatu rozpoczyna się we wtorek.

Wybór KRS. W poniedziałek o 17:00 zbierze się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, by ustalić listę kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa na podstawie wykazu sędziów wskazanych przez kluby poselskie. Do wyboru dojdzie najpewniej dzień później – Sejm wznowi obrady we wtorek o 12:00, choć wcześniej dodatkowy dzień posiedzenia nie był planowany.

PAD w Wielkopolsce. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w województwie wielkopolskim, gdzie o 17:00 spotka się z mieszkańcami Środy Wielkopolskiej. Z kolei we wtorek o 13:00 w Pałacu Prezydenckim PAD wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w II edycji “Podsumowania Roku Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie”. Ponadto w czwartek o 12:00 Pierwsza Dama spotka się z kobietami ze służb i formacji mundurowych.

Ustawa degradacyjna. W poniedziałek o 18:00 na posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej odbędzie się I czytanie projektu tzw. ustawy degradacyjnej, którą rząd przyjął w ubiegły czwartek. Projekt jest procedowany w szybkim tempie, co może wskazywać na chęć niezwłocznego uchwalenia projektu – albo w tym tygodniu, albo na kolejnym posiedzeniu.

Rząd. Rada Ministrów zbierze się we wtorek o 10:00. W porządku dwa projekty: nowelizacji ustawy o systemie oceny zgodności i ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (dokument wykonuje prawo UE), a także nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Spotkanie Juncker-Morawiecki. W czwartek w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Decyzja o spotkaniu zapadła w lutym, podczas szczytu UE.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

PiS złożyło projekt nowelizacji ustawy o KRS

Do Sejmu wpłynął krótki projekt nowelizacji ustawy o KRS autorstwa PiS. Zgodnie z propozycją, posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwoła prezes TK. Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, obradom przewodniczyć będzie członek KRS wskazany przez prezesa TK, spomiędzy członków rady wybranych spośród sędziów. Na chwilę obecną posiedzenie KRS powinna zwołać I Czytaj więcej →

W wewnętrznym sondażu PO, Trzaskowski bliski prezydentury w pierwszej turze. Jaki najsilniejszym kandydatem po stronie PiS

300POLITYKA widziała wyniki wewnętrznego sondażu przeprowadzonego ponad dwa tygodnie temu dla Platformy. Jego autentyczność potwierdziło nam dwóch znanych polityków PO. Badanie przeprowadzono w dwóch wariantach różnych kandydatów PiS: Stanisława Karczewskiego i Patryka Jakiego. W wypadku, gdyby kandydatem PiS był marszałek Senatu, Rafałowi Trzaskowskiemu wystarczy błąd statystyczny, który w tym badaniu Czytaj więcej →

PO i Nowoczesna idą do wyborów z hasłem… PiS-u z 2006 r.

– Platforma Obywatelska i Nowoczesna, przygotowaliśmy manifest programowy, minimum programowe „Bliżej ludzi” dotyczące wyborów samorządowych – mówił dziś na wspólnej konferencji PO i Nowoczesnej w Sejmie Adam Szłapka. Wspólny plan dla samorządnej Polski @Platforma_org i @Nowoczesna! 👍 Proponujemy udział obywateli w podejmowaniu decyzji! 😀 Zobaczcie ▶️ https://t.co/UXVHpD2dZW#BliżejLudzi pic.twitter.com/k2McUPPJKw — PlatformaObywatelska (@Platforma_org) Czytaj więcej →

Sejm: Komornicy pod kontrolą

Komornicy zostaną poddani większej kontroli, a proces egzekucji ma stać się bardziej przejrzysty. O 10:00 początek 58. posiedzenia Sejmu w dniach 6-8 lutego. We wtorek z komisji sprawiedliwości i praw człowieka pod obrady Sejmu wracają projekty dwóch nowych ustaw reformujących działalność komorniczą. – Naszym głównym celem jest zwiększenie kontroli nad Czytaj więcej →