W wewnętrznym sondażu PO, Trzaskowski bliski prezydentury w pierwszej turze. Jaki najsilniejszym kandydatem po stronie PiS

300POLITYKA widziała wyniki wewnętrznego sondażu przeprowadzonego ponad dwa tygodnie temu dla Platformy. Jego autentyczność potwierdziło nam dwóch znanych polityków PO. Badanie przeprowadzono w dwóch wariantach różnych kandydatów PiS: Stanisława Karczewskiego i Patryka Jakiego.

W wypadku, gdyby kandydatem PiS był marszałek Senatu, Rafałowi Trzaskowskiemu wystarczy błąd statystyczny, który w tym badaniu wynosił 3pp, by zostać prezydentem stolicy. W rywalizacji ze Stanisławem Karczewskim, Trzaskowski otrzymuje 48%, Karczewski 22%, 15% jest niezdecydowanych. Reszta głosów dość równomiernie rozkłada się pomiędzy słabszych kandydatów, z których zdaniem naszych rozmówców najlepiej wypada Adrian Zandberg. Nie badano nazwiska bezpośrednio związanego z SLD.

W wariancie, gdyby kandydatem prawicy w Warszawie był Patryk Jaki, poparcie dla Trzaskowskiego jest niewiele niższe, bo wyniosło 45%. Jaki natomiast wypada dużo lepiej niż marszałek Senatu, bo otrzymuje 37%, czyli 15 pp więcej niż Karczewski. Niezdecydowanych jest 9%, natomiast wyniki pozostałych kandydatów są w tym wariancie nieznaczące.

W ewentualnej drugiej turze, w pojedynku z Karczewskim, Trzaskowski otrzymuje 55%, marszałek Senatu 36%, a 5% jest niezdecydowanych.

W badanej drugiej turze z wiceministrem sprawiedliwości, poparcie dla Trzaskowskiego deklaruje 51%, dla Jakiego 44. Niezdecydowanych jest 5%.

O wynikach wewnętrznych badań, częściowo mówił sam Trzaskowski w Gościu Radia Zet. Zdaniem naszych rozmówców, skupił się na pokazywaniu różnic z Jakim, jako według wewnętrznych badań Platformy – trudniejszym kontrkandydatem.

Ja się nie boję. Widać, że to będzie bardzo brutalna gra, że będzie się pojawiało mnóstwo prowokacji, a ja się chcę skupić na kampanii. Ja się nie będę skupiał na tym, co piszą ludzie, którzy są kompletnie niewiarygodni. Ja widziałem sondaże, w których moja przewaga nad Patrykiem Jakim jest olbrzymia, ale to nie powinno usypiać, tylko powinno mobilizować do walki. Nie, nie modlę się [o to, żeby Patryk Jaki nie wystartował]. Zresztą, po tym, co ostatnio nawyczyniał, po jego działalności legislacyjnej, która wyprowadza Polskę na manowce, jeśli chodzi o relacje międzynarodowe, po tym, że się kompletnie skompromitował, jeśli chodzi o ustawę reprywatyzacyjną, bo opowiadał, że za sekundę będzie ją składał, a została ona schowana do szuflady” – mówił w rozmowie z Konradem Piaseckim w Radiu Zet Trzaskowski.

Rozmówcy zbliżeni do PiS zwracają uwagę, że „na dziś” bardziej prawdopodobnym kandydatem jest marszałek Senatu, którego niższe wyniki tłumaczą mniejszą aktywnością, zwłaszcza słabszymi skojarzeniami z samą Warszawą, które marszałek Senatu chce „nadrabiać” spotkaniami otwartymi, takimi jak ostatnie, zorganizowane przez struktury PiS na Bielanach.

Zwolennicy kandydatury Jakiego zwracają uwagę na jego większy potencjał mobilizacyjny, zwłaszcza młodych wyborców, którzy w Warszawie mieszkają i pracują, ale z niej nie pochodzą. Podkreślają też, że Jaki pokazał dużo większą determinację, która cechowała zwycięską kampanię prezydencką Andrzeja Dudy.

Pozostałe z : Wiejska

NEWS 300: Trzaskowski startuje z nowym projektem “18 dzielnic – jedna Warszawa”. Wieczorem tzw. town hall meeting

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, “18 dzielnic – jedna Warszawa” to nowy projekt Rafała Trzaskowskiego, który został zaplanowany do końca kampanii wyborczej. Nasi rozmówcy tłumaczą, że koncentruje się on na kolejnych dzielnicach, a po tygodniu programowym, kiedy kandydat prezentował rozwiązania dla takich problemów jak smog czy bezpieczeństwo warszawiaków, przyszedł czas na Czytaj więcej →

Rozłam w sejmowym klubie PiS zablokował zaostrzenie kar dla posłów

PiS w ubiegłym tygodniu, na ostatnim przed wakacyjną przerwą posiedzeniu, zaproponowało zmiany prowadzące do radykalnego zaostrzenia regulaminu Sejmu. Poprawki ostatecznie jednak nie przeszły, bo w klubie PiS wyłamało się 22 posłów – m.in. Henryk Kowalczyk czy Janusz Śniadek – którzy głosowali przeciw, razem z opozycją. Jedna z poprawek – zgłoszona zresztą niedługo Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Senat o sądach, referendum i ordynacji, termin zgłaszania kandydatur do SN, wyrok TSUE

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ostatnie przed wakacyjną przerwą posiedzenie Senatu, który zajmie się wnioskiem prezydenta o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego, ustawą przyspieszającą wybór I prezesa SN, a także zmianą ordynacji do PE. W tym tygodniu upływa termin na zgłaszanie kandydatów na stanowiska sędziów SN, z kolei minister rolnictwa Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o ordynacji i SN, przesłuchanie Rostowskiego, TK o sprawie Kamińskiego, rząd o Dostępność Plus

W nadchodzącym tygodniu odbędzie się ostatnie przed wakacyjną przerwą posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się zmianami w ordynacji do PE, a także – co bardzo prawdopodobne – projektem w praktyce prowadzącym do przyspieszenia wyboru I prezesa SN. Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, a komisja odpowiedzialności Czytaj więcej →