Wejście w życie nowelizacji ustawy o IPN, awanse generalskie czy posiedzenie Rady UE ws. Polski – to najważniejsze tematy nadchodzącego tygodnia w polityce. Rząd przyjmie projekt ustawy pozwalający odebrać stopnie oficerskie takim osobom jak Wojciech Jaruzelski, a Sejm zbierze się na 3-dniowym posiedzeniu.

Posłowie zajmą się sprawą Stanisława Gawłowskiego, a także zmianami w regulaminie. W czwartek w Sejmie głos zabierze przewodniczący Seimasu Republiki Litewskiej Victoras Pranckietis. Z kolei komisja etyki zajmie się wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego o zdradzieckich mordach.

Inne tematy nadchodzącego tygodnia w polityce to kolejne spotkanie ws. referendum, wybór członka Trybunału Stanu czy wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Nowym Sączu.

*****

Spotkanie ws. referendum. W poniedziałek o 16:00 w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji z udziałem ministrów Elżbiety Rafalskiej oraz Pawła Muchy. Uzupełniający temat spotkania, organizowanego przez Kancelarię Prezydenta, to “Polityka społeczna a Konstytucja RP”. Przed spotkaniem, o 15:30, zaplanowany jest briefing prasowy.

Amber Gold. Komisja śledcza ds. Amber Gold będzie kontynuować prace – w tym tygodniu przesłucha funkcjonariuszy ABW, w części na posiedzeniach zamkniętych. Przesłuchania odbędą się w poniedziałek i wtorek.

Zmiany w regulaminie Sejmu. We wtorek o 8:30 sejmowa komisja regulaminowa rozpatrzy poprawki zgłoszone w czasie II czytania do projektów dot. zmian w regulaminie Sejmu. Mówiąc w skrócie, chodzi o wprowadzenie tzw. trójpolówki, czyli posiedzeń Sejmu w cyklu trzytygodniowym, a także o kar dla posłów. Pierwotnie zmiany miały wejść w życie na początku lutego, ale posiedzenie komisji zostało odwołane.

UE o Polsce. ​- Komisja przedstawi swój uzasadniony wniosek w ramach art. 7 ust. 1 TUE w sprawie praworządności w Polsce – taki punkt znalazł się w porządku obrad wtorkowego posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych, które rozpocznie się o 9:30. W porządku jest też punkt dot. przygotowania do szczytu Rady Europejskiej zaplanowanego na 22-23 marca. Z kolei w środę w PE ma się odbyć debata na temat sytuacji w Polsce. Głosowanie nad rezolucją zaplanowane jest na czwartek.

Sejm o immunitecie Gawłowskiego. We wtorek o 13:00 sejmowa komisja regulaminowa rozpatrzy wniosek Naczelnika Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie o wyrażenie zgody na zatrzymanie i zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania posła Stanisława Gawłowskiego.

Komisja o “zdradzieckich mordach”. W środę o 9:00 sejmowa komisja etyki poselskiej rozpatrzy – m.in. na wniosek Ryszarda Petru – sprawę dotyczącą wypowiedzi oraz zachowania Jarosława Kaczyńskiego w dniu 18 lipca 2017 r., podczas rozpatrywania poselskiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. To kolejne podejście komisji do tej sprawy – chodzi o słynną wypowiedź o “zdradzieckich mordach”.

Wybór członka Trybunału Stanu. W tym tygodniu ma dojść do wyboru Macieja Gustawa Zaborowskiego – zgłoszonego przez PiS – na członka Trybunału Stanu. Tę kandydaturę we wtorek zaopiniuje sejmowa komisja sprawiedliwości, a do wyboru dojdzie – według wstępnego harmonogramu – w środę.

Wystąpienie przewodniczącego Seimasu Litwy. Na czwartek zaplanowano w Sejmie wystąpienie przewodniczącego Seimasu Republiki Litewskiej Victorasa Pranckietisa. Punkt ten ma rozpocząć się – według wstępnego harmonogramu – o 9:00 i potrwać planowo do 9:30. Następnie zostanie ogłoszona przerwa, a od 10:00 rozpocznie się blok głosowań.

IPN. W czwartek wchodzi w życie nowelizacja ustawy o IPN. Niewykluczone także że w tym tygodniu odbędzie się odbędą się rozmowy polskiej delegacji ze stroną izraelską.

Rząd. – Decyzją premiera Morawieckiego posiedzenie rządu zostało przesunięte na 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pierwszym punkt – ustawa pozwalająca odebrać stopnie oficerskie takim osobom jak Jaruzelski czy dowódca plutonu egzekucyjnego „Inki” – poinformował Michał Dworczyk na Twitterze.

Awanse generalskie. Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy w czwartek zostaną wręczone awanse na stopnie generalskie oraz admiralskie w Siłach Zbrojnych RP. Kandydatury przedstawione przez ministra Mariusza Błaszczaka, po wcześniejszych konsultacjach między Ministerstwem Obrony Narodowej a Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, zostały zaakceptowane przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Wręczenie nominacji odbędzie się o 12:00.

PAD w Nowym Sączu. W piątek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Nowym Sączu, gdzie o 16:30 w Rynku spotka się z mieszkańcami.W przypadku złych warunków atmosferycznych spotkanie odbędzie się o 16:45 w Hali Widowiskowo-Sportowej MOSiR. Wcześniej, we wtorek PAD będzie w Bochni, a w środę Para Prezydencka weźmie udział w uroczystej inauguracji akcji Narodowe Czytanie 2018.

Konwencja Nowoczesnej. W sobotę w Warszawie odbędzie się konwencja Nowoczesnej poświęcona jawności życia samorządu. Kolejne eventy mają odbywać się w różnych miastach w Polsce.

Fot. 300POLITYKA