W ramach „ofensywy historycznej” dynamicznie prowadzonej przez premiera Morawieckiego, po wybuchu kryzysu wokół ustawy IPN, KPRM prezentuje krótki, 30 sekundowy spot, zawierający główne przekazy prezentowane przez szefa rządu podczas wizyty w Muzeum Ulmów w Markowej, oświadczeniu telewizyjnym i spotkaniu z korespondentami prasy izraelskiej.

KPRM szybko zdobył prawa autorskie do filmu wyprodukowanego przez IPN i zgodę autorów, by go skrócić na potrzeby internetowego odbiorcy. Oryginalny, krótkometrażowy 4-minutowy obraz współtworzyło studio Platige Image, z którym związany jest znany autor animacji, Tomasz Bagiński.

W spocie pojawiają się hasła: „Polacy i Żydzi razem cierpieli ten terror. Robiliśmy wiele, by ratować Żydów, jako państwo, obywatele i jako przyjaciele. Dziś nadal jesteśmy po stronie prawdy”.

Podczas prezentacji filmu, z którego powstał spot KPRM, jego twórcy mówili, że chodziło im o to, by „przemówić językiem popkultury, bo to współczesna lingua franca, którą mówi cały świat”.

Nie jest to pierwsza animacja historii Polski autorstwa Platige Image. Tomasz Bagiński, dyrektor kreatywny studia, wyreżyserował 8-minutową „Animowaną Historię Polski”, która została pokazana na międzynarodowych targach EXPO 2010 w Szanghaju.