Jak dowiaduje się 300POLITYKA, z dobrze poinformowanych źródeł politycznych w rządzie, dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych i były rzecznik prezydenta – Marek Magierowski jest najpoważniejszym kandydatem na nowego polskiego ambasadora w Izraelu. Zdaniem naszych rozmówców jest bardzo blisko ostatecznej politycznej decyzji w tej sprawie.

Nominacja Magierowskiego, bardzo cenionego, urzędującego wiceszefa dyplomacji ma świadczyć o najwyższej symbolicznej randze jaką Warszawa nadaje osłabionym ostatnimi dyskusjami pomiędzy oboma administracjami relacjom z Tel Avivem.

Formalna procedura nominowania ambasadora trwa kilka miesięcy. Po dokonaniu rutynowej procedury sprawdzającej przez służby, kandydatura jest formalnie przekazana prezydentowi do zatwierdzenia i przedstawiona sejmowej komisji spraw zagranicznych, a następnie stolica kraju przyjmującego wydaje nowemu ambasadorowi tzw. agrément, czyli wstępną zgodę państwa na przyjęcie określonej osoby w charakterze szefa misji dyplomatycznej.

fot. KPRP