Polityczny plan tygodnia: spotkanie PAD-MON, podpisanie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, Senat o zmianach w regulaminie

W nadchodzącym tygodniu dojdzie do spotkania prezydenta Dudy z nowym kierownictwem MON. PAD podpisze także ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, a jego pełnomocnik Paweł Mucha odbędzie kolejne spotkanie w sprawie tzw. referendum konsultacyjnego.

Senat zajmie się zmianami w regulaminie Senatu – to konsekwencja sprawy senatora Koguta, chodzi o zniesienie tajności głosowań, a w Sejmie odbędzie się debata ekspercka organizowana przez stowarzyszenie Plan Petru. Z kolei rząd zajmie się projektem ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.

Także w tym tygodniu opozycja ma złożyć w Sejmie projekt liberalizujący prawo aborcyjne. Z kolei GUS poda wstępny szacunek PKB za 2017 rok. Ponadto w poniedziałek – na prośbę strony izraelskiej  Krzysztof Szczerski spotka się z ambasador Izraela Anną Azari, w celu omówienia sytuacji związanej z dyskusją wokół nowelizacji ustawy o IPN.

*****

Spotkanie PAD-MON. W poniedziałek dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z nowym kierownictwem Ministerstwa Obrony Narodowej – tę informację podało wPolityce.pl. Zwierzchnik sił zbrojnych ma na nim zapoznać się z cywilnym kierownictwem tego resortu, którego skład – po rekonstrukcji rządu – uległ sporej zmianie.

Debata Petru. W poniedziałek o 11:00 w Sejmie odbędzie się debata ekspercka “Plan Naprawy Państwa: uwolnić przedsiębiorczość Polaków” organizowana przez stowarzyszenie Plan Petru. Udział w debacie zapowiedzieli przedstawiciele partii opozycyjnych N, PO, PSL oraz SLD a także eksperci, przedstawiciele organizacji przedsiębiorców, środowisk akademickich, a także organizacji pozarządowych, wspierających polską przedsiębiorczość.

Rząd o prawach autorskich. Na wtorkowym posiedzeniu – które rozpocznie się o 10:00 – rząd zajmie się m.in. projektem ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.

KW. We wtorek o 10:00 odbędzie się rozprawa komisji weryfikacyjnej poświęcona reprywatyzacji nieruchomości położonej przy ulicy Skaryszewskiej 11. Jako świadkowie zostali wezwani: lokatorzy, prawdopodobny dalszy spadkobierca po Izraelu Frydmanie, Przemysław Skorupka – radca prawny, kurator ustanowiony dla osób nieznanych z miejsca pobytu, Tomasz Hoffmann – reprezentant spółki Skaryszewska 11, Tomasz Kucharski – burmistrz dzielnicy Praga-Południe i Justyna Wójcik – urzędnik miasta, główny referent sprawy.

PKB. We wtorek o 10:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa GUS, na której zostanie przedstawiony „Produkt krajowy brutto w 2017 r. – szacunek wstępny”

Handel w niedziele. We wtorek o 14:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. PAD złoży także podwójną wizytę w Żorach oraz w Kargowej.

Spotkanie ws. referendum. We wtorek o 16:00 odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji z udziałem Pawła Muchy. Uzupełniający temat spotkania to “Relacje Polski z Unią Europejską w kontekście konstytucyjnym”. Przed spotkaniem, o 15:30, zaplanowany jest briefing prasowy ministra Muchy.

Komitet Społeczny. W środę w KPRM odbędzie się pierwsze posiedzenie Komietu Społecznego RM kierowanego przez wicepremier Beatę Szydło. Tematem będą sprawy związane z demografią.

Senat o regulaminie. Senat w nadchodzącym tygodniu zbiera się w środę i czwartek. W porządku obrad m.in. nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej, a także drugie czytanie projektu uchwały w sprawie zmiany regulaminu Senatu. Chodzi o zniesienie tajności głosowań – to konsekwencja sprawy senatora Koguta. I czytanie miało odbyć się w środę rano na komisji, ale aktualnie posiedzenie nie jest zaplanowane.

Aborcja. W najbliższym tygodniu Nowoczesna, PSL i UED złożą w Sejmie projekt liberalizujący prawo aborcyjne, który będzie powtórzeniem obywatelskiego projektu komitetu „Ratujmy Kobiety 2017” – zapowiedziała to posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus w rozmowie z PAP.

Fot. Senat

Pozostałe z : Wiejska

Polityczny plan tygodnia: Senat o sądach, referendum i ordynacji, termin zgłaszania kandydatur do SN, wyrok TSUE

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ostatnie przed wakacyjną przerwą posiedzenie Senatu, który zajmie się wnioskiem prezydenta o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego, ustawą przyspieszającą wybór I prezesa SN, a także zmianą ordynacji do PE. W tym tygodniu upływa termin na zgłaszanie kandydatów na stanowiska sędziów SN, z kolei minister rolnictwa Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o ordynacji i SN, przesłuchanie Rostowskiego, TK o sprawie Kamińskiego, rząd o Dostępność Plus

W nadchodzącym tygodniu odbędzie się ostatnie przed wakacyjną przerwą posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się zmianami w ordynacji do PE, a także – co bardzo prawdopodobne – projektem w praktyce prowadzącym do przyspieszenia wyboru I prezesa SN. Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, a komisja odpowiedzialności Czytaj więcej →

Zaciśnięta pięść to symbol parlamentaryzmu 3 lat rządów PiS – 2 minutowy spot PO na obchody 550-lecia parlamentaryzmu

300POLITYKA jako pierwsza publikuje film jaki Platforma Obywatelska przedstawi na organizowanych przez siebie, alternatywnych obchodach 550-lecia parlamentaryzmu. W dwuminutowym filmie pokazane są początki parlamentaryzmu, Konstytucja marcowa, prawa wyborcze kobiet, prawa pracownicze oraz Sejm po 1989 roku i częściowo wolne wybory. Przypomniana jest wizyta papieża i to, że polscy parlamentarzyści (Tusk, Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Zmiany w SN, Sejm o zaostrzeniu aborcji i powołaniu komisji śledczej ds. VAT, wystąpienie PMM w PE, PAD na Forum Regionów Trójmorza

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wchodząca w życie rewolucja w SN, której konsekwencją będzie skrócenie kadencji I prezes SN oraz odejście części sędziów. Sejmowa komisja zajmie się obywatelskim projektem zaostrzającym prawo aborcyjne, a Sejm – Konstytucją dla nauki, powołaniem komisji śledczej ds. VAT-u czy wnioskiem o odwołanie marszałka Czytaj więcej →

10 politycznych tematów lipca

Lipiec w polityce to przede wszystkim wejście w życie kluczowych zmian w Sądzie Najwyższym – co prawdopodobnie będzie także oznaczać zaskarżenie tej ustawy przez KE do Trybunału Sprawiedliwości UE, sejmowe prace nad projektem zaostrzającym prawo aborcyjne czy powołanie komisji śledczej ds. VAT, a także pierwsze wystąpienie premiera Morawieckiego przed Parlamentem Czytaj więcej →