Polityczny plan tygodnia: spotkanie PAD-MON, podpisanie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, Senat o zmianach w regulaminie

W nadchodzącym tygodniu dojdzie do spotkania prezydenta Dudy z nowym kierownictwem MON. PAD podpisze także ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, a jego pełnomocnik Paweł Mucha odbędzie kolejne spotkanie w sprawie tzw. referendum konsultacyjnego.

Senat zajmie się zmianami w regulaminie Senatu – to konsekwencja sprawy senatora Koguta, chodzi o zniesienie tajności głosowań, a w Sejmie odbędzie się debata ekspercka organizowana przez stowarzyszenie Plan Petru. Z kolei rząd zajmie się projektem ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.

Także w tym tygodniu opozycja ma złożyć w Sejmie projekt liberalizujący prawo aborcyjne. Z kolei GUS poda wstępny szacunek PKB za 2017 rok. Ponadto w poniedziałek – na prośbę strony izraelskiej  Krzysztof Szczerski spotka się z ambasador Izraela Anną Azari, w celu omówienia sytuacji związanej z dyskusją wokół nowelizacji ustawy o IPN.

*****

Spotkanie PAD-MON. W poniedziałek dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z nowym kierownictwem Ministerstwa Obrony Narodowej – tę informację podało wPolityce.pl. Zwierzchnik sił zbrojnych ma na nim zapoznać się z cywilnym kierownictwem tego resortu, którego skład – po rekonstrukcji rządu – uległ sporej zmianie.

Debata Petru. W poniedziałek o 11:00 w Sejmie odbędzie się debata ekspercka “Plan Naprawy Państwa: uwolnić przedsiębiorczość Polaków” organizowana przez stowarzyszenie Plan Petru. Udział w debacie zapowiedzieli przedstawiciele partii opozycyjnych N, PO, PSL oraz SLD a także eksperci, przedstawiciele organizacji przedsiębiorców, środowisk akademickich, a także organizacji pozarządowych, wspierających polską przedsiębiorczość.

Rząd o prawach autorskich. Na wtorkowym posiedzeniu – które rozpocznie się o 10:00 – rząd zajmie się m.in. projektem ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.

KW. We wtorek o 10:00 odbędzie się rozprawa komisji weryfikacyjnej poświęcona reprywatyzacji nieruchomości położonej przy ulicy Skaryszewskiej 11. Jako świadkowie zostali wezwani: lokatorzy, prawdopodobny dalszy spadkobierca po Izraelu Frydmanie, Przemysław Skorupka – radca prawny, kurator ustanowiony dla osób nieznanych z miejsca pobytu, Tomasz Hoffmann – reprezentant spółki Skaryszewska 11, Tomasz Kucharski – burmistrz dzielnicy Praga-Południe i Justyna Wójcik – urzędnik miasta, główny referent sprawy.

PKB. We wtorek o 10:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa GUS, na której zostanie przedstawiony „Produkt krajowy brutto w 2017 r. – szacunek wstępny”

Handel w niedziele. We wtorek o 14:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. PAD złoży także podwójną wizytę w Żorach oraz w Kargowej.

Spotkanie ws. referendum. We wtorek o 16:00 odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji z udziałem Pawła Muchy. Uzupełniający temat spotkania to “Relacje Polski z Unią Europejską w kontekście konstytucyjnym”. Przed spotkaniem, o 15:30, zaplanowany jest briefing prasowy ministra Muchy.

Komitet Społeczny. W środę w KPRM odbędzie się pierwsze posiedzenie Komietu Społecznego RM kierowanego przez wicepremier Beatę Szydło. Tematem będą sprawy związane z demografią.

Senat o regulaminie. Senat w nadchodzącym tygodniu zbiera się w środę i czwartek. W porządku obrad m.in. nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej, a także drugie czytanie projektu uchwały w sprawie zmiany regulaminu Senatu. Chodzi o zniesienie tajności głosowań – to konsekwencja sprawy senatora Koguta. I czytanie miało odbyć się w środę rano na komisji, ale aktualnie posiedzenie nie jest zaplanowane.

Aborcja. W najbliższym tygodniu Nowoczesna, PSL i UED złożą w Sejmie projekt liberalizujący prawo aborcyjne, który będzie powtórzeniem obywatelskiego projektu komitetu „Ratujmy Kobiety 2017” – zapowiedziała to posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus w rozmowie z PAP.

Fot. Senat

Pozostałe z : 300Sejm

PO i Nowoczesna idą do wyborów z hasłem… PiS-u z 2006 r.

– Platforma Obywatelska i Nowoczesna, przygotowaliśmy manifest programowy, minimum programowe „Bliżej ludzi” dotyczące wyborów samorządowych – mówił dziś na wspólnej konferencji PO i Nowoczesnej w Sejmie Adam Szłapka. Wspólny plan dla samorządnej Polski @Platforma_org i @Nowoczesna! 👍 Proponujemy udział obywateli w podejmowaniu decyzji! 😀 Zobaczcie ▶️ https://t.co/UXVHpD2dZW#BliżejLudzi pic.twitter.com/k2McUPPJKw — PlatformaObywatelska (@Platforma_org) Czytaj więcej →

Sejm: Komornicy pod kontrolą

Komornicy zostaną poddani większej kontroli, a proces egzekucji ma stać się bardziej przejrzysty. O 10:00 początek 58. posiedzenia Sejmu w dniach 6-8 lutego. We wtorek z komisji sprawiedliwości i praw człowieka pod obrady Sejmu wracają projekty dwóch nowych ustaw reformujących działalność komorniczą. – Naszym głównym celem jest zwiększenie kontroli nad Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o immunitecie Gawłowskiego, przesłuchanie Cichockiego, PAD w Korei, głosowanie ws. Czarneckiego

Możliwe, że w tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję ws. nowelizacji ustawy o IPN. W takim wypadku nastąpi to zapewne na początku tygodnia – w środę rozpoczyna się wizyta Pary Prezydenckiej w Korei Południowej. PAD weźmie też udział o konferencji dot. Konstytucji, a także powoła nowych członków RDS. We Czytaj więcej →

Sejm: Drugie podejście rządu do reformy instytucji badawczych

Nowa Sieć Badawcza: Łukasiewicz, konstytucja dla biznesu, regulamin dyscyplinujący posłów oraz uzbrojenie straży marszałkowskiej. W czwartek rusza 57. posiedzenie Sejmu. Posłowie zaczną obrady od wysłuchania wystąpienia Joachima Brudzińskiego. Minister spraw wewnętrznych i administracji, przedstawi informację o działalność skrajnych ugrupowań promujących ustroje totalitarne i nawołujących do nienawiści. To reakcja na reportaż Czytaj więcej →

Sejm kończy prace nad pakietem zmian w regulaminie

Już na najbliższym posiedzeniu może zostać przyjęta nowelizacja regulaminu Sejmu. To właściwie pakiet, który w znaczący sposób zmienia organizację pracy całego parlamentu. Propozycje zakładają m.in. wprowadzenie trzytygodniowego cyklu posiedzeń, ale także – mówiąc w skrócie – kary dla posłów czy techniczną zmianę, by posłowie mogli wybrać nową KRS. W czwartek o 8:15 Czytaj więcej →