Dzisiaj ważą się losy Polski. Jaka ona będzie. Czy nadal będzie zdominowana przez prawicę czy konserwatystów, czy wreszcie będzie Polską naszych marzeń. Polską opartą na nieprawidłowości, krzywdzie, bylejakości, czy będzie Polską budowaną na przyzwoitości, sprawiedliwości, szacunku dla drugiego człowieka – mówiła Barbara Nowacka na spotkaniu „Nasza przyszłość”. Dalej mówiła:

„Nie będziemy dzisiaj zakładać żadnych partii. To nie jest ten moment. Nie będziemy dzisiaj układać żadnych list. Mówić kto jest naszym wrogiem. Będziemy mówić wyłącznie o rzeczach które są dla nas najważniejsze. O dobrej, sprawiedliwej przyszłości Polski. Nie będzie przyszłości i sprawiedliwości Polski bez sił progresywnych reprezentowanych w parlamencie. Nie będzie progresywnej przyszłości Polski bez odważnych osób, które o tę sprawiedliwość, równość, demokrację, prawa człowieka, godność osobistą każdego, przyrodę, odpowiednie relacje państwo-obywatel, prawa pracownicze, równy podział dóbr w państwie będą chciały wspólnie powalczyć”

Dzisiaj nie będziemy szukać nowych elit, ani ich budować. Będziemy zastanawiać się i współpracować przy rzeczach naprawdę ważnych. Nie może być tak że Polska przez 27 lat ma tych samych rządzących, którzy cały czas z tą samą arogancją lekceważą prawa pracownicze, prawa do godności, wolności, również osobistych. To rzeczy które musimy zmienić – stwierdziła liderka Inicjatywy Polskiej.

„Chciałabym zaproponować kilka rzeczy, co do których nie mam wątpliwości że możecie się zaangażować. Po pierwsze, od dawna mówimy o europejskiej inicjatywie ustawodawczej, żeby obronić dostęp do antykoncepcji dla kobiet. To rzecz którą chciałabym żebyśmy tak, jak tutaj siedzimy, zrobili. To najwyższy czas zadbać o nasze prawa w Europie i pokazać że pomimo prób odsuwania nas jesteśmy zdeterminowani być w niej i wpływać na jej kształt. Druga rzecz – najwyższy czas żebyśmy znowu zgłosili projekt który powie o tym że konieczna jest świeckość państwa również w urzędach i instytucjach publicznych. Trzecim projektem o którym musimy porozmawiać to projekt dot. środowiska i przyrody”

Nowacka zapowiedziała też cykl debat – m.in. dot. Konstytucji, edukacji, służby zdrowia czy systemu emerytalnego.

Fot. Twitter/Roch Kowalski