Polityczny plan tygodnia: rekonstrukcja, spotkanie Morawiecki-Juncker, Sejm o aborcji i budżecie

Jednym z ważniejszych tematów nadchodzącego politycznego tygodnia będzie zapewne rekonstrukcja rządu, która – jak wynika z wypowiedzi polityków PiS – ma zostać ogłoszona w najbliższych dniach. Również w tym tygodniu premier Morawiecki spotka się z Jean-Claude’em Junckerem.

Sejm zajmie się firmowanym przez Barbarę Nowacką projektem zakładającym m.in. liberalizację ustawy aborcyjnej. Posłowie przyjmą też projekt budżetu na 2018 rok oraz przegłosują poprawki Senatu do Kodeksu wyborczego. Z kolei sejmowe komisje zajmą się immunitetem Ryszarda Petru i wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego o “zdradzieckich mordach”.

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda – przy okazji spotkania z korpusem dyplomatycznym – ma wygłosić ważne programowe wystąpienie dotyczące polityki zagranicznej. Inne tematy to złożenie przez PO wniosku o odwołanie ministra zdrowia, wybór szefa klubu Nowoczesnej, miesięcznica smoleńska czy konferencja Ryszarda Petru dot. jego dalszych planów.

*****

Konferencja Petru. W poniedziałek o 12:00 odbędzie się konferencja prasowa Ryszarda Petru, na której – jak sam zapowiedział – ogłosi jakie konkretnie działania będzie prowadzić i w jakiej formule.

Rekonstrukcja. Najpewniej w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawi zmiany w składzie rządu. Dokładny termin prezentacji nie jest jeszcze znany – marszałek Terlecki sugerował, że nastąpi to na początku tygodnia, ale niekoniecznie w poniedziałek.

Spotkanie władz klubów PO i Nowoczesnej. We wtorek o 8:00 ma odbyć się wspólne spotkanie władz klubów PO i Nowoczesnej. Tematami mają być m.in. zmiany w Kodeksie wyborczym, budżet na 2018 roku czy wnioski o odwołanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego.

Sejm o budżecie. Na wtorek zaplanowano II czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na 2018 rok. Dyskusja w tej sprawie ma rozpocząć się o 10:15 i potrwać planowo do 16:00. Do głosowania dojdzie dwa dni później, w czwartek między 9:00 a 17:00. Pierwotnie do przyjęcia budżetu miało dojść na drugim grudniowym posiedzeniu, ale głosowania zostały przeniesione z powodu zmiany premiera.

Morawiecki z Junckerem. We wtorek premier Mateusz Morawiecki uda się do Brukseli, gdzie spotka się z szefem KE Jean-Claude’em Junckerem. Kolacja ma odbyć się o 20:00. Głównym tematem będzie zapewne kwestia praworządności w Polsce.

Komisja o słowach Kaczyńskiego. We wtorek o 10:30 sejmowa komisja etyki poselskiej rozpatrzy – m.in. na wniosek Ryszarda Petru – sprawę dot. wypowiedzi oraz zachowania Jarosława Kaczyńskiego w czasie rozpatrywania projektu ustawy o SN. Chodzi o lipcową wypowiedź o “zdradzieckich mordach”.

Komisja o immunitecie Petru. We wtorek o 13:00 sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rozpatrzy wniosek Macieja Wąsika o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Ryszarda Petru. Wąsik skierował przeciw Petru prywatny akt oskarżenia, gdyż został przez niego nazwany przestępcą.

Komisja o TVP Info. We wtorek o 12:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków przekazu, która zajmie się “polityką informacyjną TVP Info”.

Sejm o aborcji. Na środę zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, zgłoszonego przez Komitet “Ratujmy Kobiety 2017”. Według wstępnego harmonogramu Sejmu, debata w tej sprawie rozpocznie się o 17:15 i potrwa do 19:30. Projekt przedstawi Barbara Nowacka.

Kodeks wyborczy. Prawdopodobnie w środę parlament zakończy prace nad kodeksem wyborczym – tego dnia Sejm ma rozpatrzyć poprawki Senatu i następnie je przegłosować. W poniedziałek o 14:30 poprawkami Senatu ma zająć się sejmowa komisja nadzwyczajna. Koniec końców w styczniu prezydent Duda będzie musiał podjąć decyzję w sprawie tej ustawy.

Miesięcznica smoleńska. W środę odbędzie się kolejna miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Krakowskim Przedmieściem tradycyjnie przejdzie Marsz Pamięci, a na końcu przed Pałacem Prezydenckim głos zabierze Jarosław Kaczyński.

Wystąpienie PAD. W czwartek o 19:00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie noworoczne prezydenta Andrzeja Dudy i małżonki z korpusem dyplomatycznym. Tego dnia PAD ma wygłosić ”ważne programowe wystąpienie dotyczące polityki zagranicznej”.

Wniosek o odwołanie Radziwiłła. Platforma – zgodnie z ubiegłotygodniową zapowiedzią – ma złożyć wniosek o odwołanie Konstantego Radziwiłła z funkcji ministra zdrowia. Do jego rozpatrzenia dojdzie na posiedzeniu 25-26 stycznia albo 27 lutego-2 marca.

Wybory przewodniczącego klubu Nowoczesnej. W najbliższym tygodniu klub Nowoczesnej ma wybrać nowego przewodniczącego – Katarzyna Lubnauer zapowiadała, że nastąpi to podczas pierwszego posiedzenia Sejmu w nowym roku. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na to stanowisko jest Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Zmiany w regulaminie Sejmu. Na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejm może przegłosować zmiany w regulaminie. Chodzi o wprowadzenie trzytygodniowego cyklu posiedzeń, o czym pisaliśmy na 300POLITYCE – ale także o “ograniczenie wystąpień poselskich o charakterze pozaregulaminowym”, oraz przyznanie marszałkowi Sejmu nowych uprawnień porządkowych. II czytania tych dwóch projektów zaplanowano na wtorek.

Konstytucja dla biznesu. W tym tygodniu Sejm ma kontynuować prace nad tzw. Konstytucją dla biznesu. We wtorek i w środę sejmowa komisja gospodarki i rozwoju ma zaopiniować pakiet projektów ustaw dla komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji rządowych. W piątek w tej sprawie ma zebrać się wspomniana komisja nadzwyczajna.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Polityczny plan tygodnia: Wałęsa w Sejmie, parlamentarny szczyt NATO, kolejny kandydat we Wrocławiu, PAD w Gruzji, wejście noweli ustaw sądowych, KW

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg protestu rodziców oraz opiekunów niepełnosprawnych w Sejmie. W poniedziałek ma ich odwiedzić były prezydent Lech Wałęsa. Pod koniec tygodnia na Wiejskiej rozpocznie się tzw. parlamentarny szczyt NATO – wiele wskazuje na to, że do tego czasu protest nie zostanie zakończony. W Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: rada ds. ogólnych o Polsce, PAD w USA, wizyta Orbana, Jaki o smogu, Senat o sądach

Na początku tygodnia unijna rada ds. ogólnych zajmie się kwestią praworządności w Polsce – być może zapadną decyzje ws. uruchomionego art. 7. Dzień później Senat rozpatrzy m.in. nowelizację ustaw sądowych, a także ustawy dot. CPK czy obniżenia uposażeń parlamentarzystów o 20%. Do Polski przyleci Viktor Orban, który spotka się m.in. Czytaj więcej →

Sejm zmienia terminarz. Drugie czerwcowe posiedzenie przesunięte i skrócone o połowę

Według najnowszej wersji kalendarza posiedzeń, w przyszłym miesiącu Sejm zbierze się dwa razy: 5-8 oraz 14-15 czerwca. W sumie czerwcowe posiedzenia potrwają łącznie 6 dni, choć pierwotnie drugie posiedzenie miało potrwać 4 dni – było zaplanowane na 26-29 czerwca. Z kolei w lipcu dwa posiedzenia będą wydłużone, każde o jeden dzień. Wiadomo, Czytaj więcej →

NEWS 300POLITYKI: Posłowie PiS otrzymali zakaz udziału w I Marszu Św. Huberta

Według informacji 300POLITYKI, parlamentarzyści PiS otrzymali zakaz udziału w I Marszu Św. Huberta, organizowanego 12 maja przez Ekologiczne Forum Młodzieży i środowiska Radia Maryja. – Tak, jest zakaz – potwierdziła nam Beata Mazurek. – W marszu wezmą udział myśliwi, leśnicy, ludzie związani z przemysłem futrzarskim, rolnicy i wszyscy ci, którzy Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o sądach, niepełnosprawnych, obniżce uposażeń, komisji śledczej i Magierowskim, tweetup Jakiego, konwencja SLD, Marsz Wolności

Najbliższy tydzień w polityce to przede wszystkim jedyne majowe posiedzenie Sejmu, w trakcie którego posłowie zajmą się kilkoma ważnymi projektami – przede wszystkim częściową realizacją postulatów protestujących rodziców – choć ci nie zamierzają ustępować, kolejną nowelizacją ustaw sądowych, obniżeniem uposażeń parlamentarzystów czy powołaniem komisji śledczej ds. VAT. Sejmowe komisje z Czytaj więcej →