Polityczny plan tygodnia: rekonstrukcja, spotkanie Morawiecki-Juncker, Sejm o aborcji i budżecie

Jednym z ważniejszych tematów nadchodzącego politycznego tygodnia będzie zapewne rekonstrukcja rządu, która – jak wynika z wypowiedzi polityków PiS – ma zostać ogłoszona w najbliższych dniach. Również w tym tygodniu premier Morawiecki spotka się z Jean-Claude’em Junckerem.

Sejm zajmie się firmowanym przez Barbarę Nowacką projektem zakładającym m.in. liberalizację ustawy aborcyjnej. Posłowie przyjmą też projekt budżetu na 2018 rok oraz przegłosują poprawki Senatu do Kodeksu wyborczego. Z kolei sejmowe komisje zajmą się immunitetem Ryszarda Petru i wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego o “zdradzieckich mordach”.

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda – przy okazji spotkania z korpusem dyplomatycznym – ma wygłosić ważne programowe wystąpienie dotyczące polityki zagranicznej. Inne tematy to złożenie przez PO wniosku o odwołanie ministra zdrowia, wybór szefa klubu Nowoczesnej, miesięcznica smoleńska czy konferencja Ryszarda Petru dot. jego dalszych planów.

*****

Konferencja Petru. W poniedziałek o 12:00 odbędzie się konferencja prasowa Ryszarda Petru, na której – jak sam zapowiedział – ogłosi jakie konkretnie działania będzie prowadzić i w jakiej formule.

Rekonstrukcja. Najpewniej w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawi zmiany w składzie rządu. Dokładny termin prezentacji nie jest jeszcze znany – marszałek Terlecki sugerował, że nastąpi to na początku tygodnia, ale niekoniecznie w poniedziałek.

Spotkanie władz klubów PO i Nowoczesnej. We wtorek o 8:00 ma odbyć się wspólne spotkanie władz klubów PO i Nowoczesnej. Tematami mają być m.in. zmiany w Kodeksie wyborczym, budżet na 2018 roku czy wnioski o odwołanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego.

Sejm o budżecie. Na wtorek zaplanowano II czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na 2018 rok. Dyskusja w tej sprawie ma rozpocząć się o 10:15 i potrwać planowo do 16:00. Do głosowania dojdzie dwa dni później, w czwartek między 9:00 a 17:00. Pierwotnie do przyjęcia budżetu miało dojść na drugim grudniowym posiedzeniu, ale głosowania zostały przeniesione z powodu zmiany premiera.

Morawiecki z Junckerem. We wtorek premier Mateusz Morawiecki uda się do Brukseli, gdzie spotka się z szefem KE Jean-Claude’em Junckerem. Kolacja ma odbyć się o 20:00. Głównym tematem będzie zapewne kwestia praworządności w Polsce.

Komisja o słowach Kaczyńskiego. We wtorek o 10:30 sejmowa komisja etyki poselskiej rozpatrzy – m.in. na wniosek Ryszarda Petru – sprawę dot. wypowiedzi oraz zachowania Jarosława Kaczyńskiego w czasie rozpatrywania projektu ustawy o SN. Chodzi o lipcową wypowiedź o “zdradzieckich mordach”.

Komisja o immunitecie Petru. We wtorek o 13:00 sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rozpatrzy wniosek Macieja Wąsika o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Ryszarda Petru. Wąsik skierował przeciw Petru prywatny akt oskarżenia, gdyż został przez niego nazwany przestępcą.

Komisja o TVP Info. We wtorek o 12:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków przekazu, która zajmie się “polityką informacyjną TVP Info”.

Sejm o aborcji. Na środę zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, zgłoszonego przez Komitet “Ratujmy Kobiety 2017”. Według wstępnego harmonogramu Sejmu, debata w tej sprawie rozpocznie się o 17:15 i potrwa do 19:30. Projekt przedstawi Barbara Nowacka.

Kodeks wyborczy. Prawdopodobnie w środę parlament zakończy prace nad kodeksem wyborczym – tego dnia Sejm ma rozpatrzyć poprawki Senatu i następnie je przegłosować. W poniedziałek o 14:30 poprawkami Senatu ma zająć się sejmowa komisja nadzwyczajna. Koniec końców w styczniu prezydent Duda będzie musiał podjąć decyzję w sprawie tej ustawy.

Miesięcznica smoleńska. W środę odbędzie się kolejna miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Krakowskim Przedmieściem tradycyjnie przejdzie Marsz Pamięci, a na końcu przed Pałacem Prezydenckim głos zabierze Jarosław Kaczyński.

Wystąpienie PAD. W czwartek o 19:00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie noworoczne prezydenta Andrzeja Dudy i małżonki z korpusem dyplomatycznym. Tego dnia PAD ma wygłosić ”ważne programowe wystąpienie dotyczące polityki zagranicznej”.

Wniosek o odwołanie Radziwiłła. Platforma – zgodnie z ubiegłotygodniową zapowiedzią – ma złożyć wniosek o odwołanie Konstantego Radziwiłła z funkcji ministra zdrowia. Do jego rozpatrzenia dojdzie na posiedzeniu 25-26 stycznia albo 27 lutego-2 marca.

Wybory przewodniczącego klubu Nowoczesnej. W najbliższym tygodniu klub Nowoczesnej ma wybrać nowego przewodniczącego – Katarzyna Lubnauer zapowiadała, że nastąpi to podczas pierwszego posiedzenia Sejmu w nowym roku. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na to stanowisko jest Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Zmiany w regulaminie Sejmu. Na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejm może przegłosować zmiany w regulaminie. Chodzi o wprowadzenie trzytygodniowego cyklu posiedzeń, o czym pisaliśmy na 300POLITYCE – ale także o “ograniczenie wystąpień poselskich o charakterze pozaregulaminowym”, oraz przyznanie marszałkowi Sejmu nowych uprawnień porządkowych. II czytania tych dwóch projektów zaplanowano na wtorek.

Konstytucja dla biznesu. W tym tygodniu Sejm ma kontynuować prace nad tzw. Konstytucją dla biznesu. We wtorek i w środę sejmowa komisja gospodarki i rozwoju ma zaopiniować pakiet projektów ustaw dla komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji rządowych. W piątek w tej sprawie ma zebrać się wspomniana komisja nadzwyczajna.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

PO i Nowoczesna idą do wyborów z hasłem… PiS-u z 2006 r.

– Platforma Obywatelska i Nowoczesna, przygotowaliśmy manifest programowy, minimum programowe „Bliżej ludzi” dotyczące wyborów samorządowych – mówił dziś na wspólnej konferencji PO i Nowoczesnej w Sejmie Adam Szłapka. Wspólny plan dla samorządnej Polski @Platforma_org i @Nowoczesna! 👍 Proponujemy udział obywateli w podejmowaniu decyzji! 😀 Zobaczcie ▶️ https://t.co/UXVHpD2dZW#BliżejLudzi pic.twitter.com/k2McUPPJKw — PlatformaObywatelska (@Platforma_org) Czytaj więcej →

Sejm: Komornicy pod kontrolą

Komornicy zostaną poddani większej kontroli, a proces egzekucji ma stać się bardziej przejrzysty. O 10:00 początek 58. posiedzenia Sejmu w dniach 6-8 lutego. We wtorek z komisji sprawiedliwości i praw człowieka pod obrady Sejmu wracają projekty dwóch nowych ustaw reformujących działalność komorniczą. – Naszym głównym celem jest zwiększenie kontroli nad Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o immunitecie Gawłowskiego, przesłuchanie Cichockiego, PAD w Korei, głosowanie ws. Czarneckiego

Możliwe, że w tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję ws. nowelizacji ustawy o IPN. W takim wypadku nastąpi to zapewne na początku tygodnia – w środę rozpoczyna się wizyta Pary Prezydenckiej w Korei Południowej. PAD weźmie też udział o konferencji dot. Konstytucji, a także powoła nowych członków RDS. We Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: spotkanie PAD-MON, podpisanie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, Senat o zmianach w regulaminie

W nadchodzącym tygodniu dojdzie do spotkania prezydenta Dudy z nowym kierownictwem MON. PAD podpisze także ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, a jego pełnomocnik Paweł Mucha odbędzie kolejne spotkanie w sprawie tzw. referendum konsultacyjnego. Senat zajmie się zmianami w regulaminie Senatu – to konsekwencja sprawy senatora Koguta, chodzi o zniesienie Czytaj więcej →

Sejm: Drugie podejście rządu do reformy instytucji badawczych

Nowa Sieć Badawcza: Łukasiewicz, konstytucja dla biznesu, regulamin dyscyplinujący posłów oraz uzbrojenie straży marszałkowskiej. W czwartek rusza 57. posiedzenie Sejmu. Posłowie zaczną obrady od wysłuchania wystąpienia Joachima Brudzińskiego. Minister spraw wewnętrznych i administracji, przedstawi informację o działalność skrajnych ugrupowań promujących ustroje totalitarne i nawołujących do nienawiści. To reakcja na reportaż Czytaj więcej →