Polityczny plan tygodnia: rekonstrukcja, spotkanie Morawiecki-Juncker, Sejm o aborcji i budżecie

Jednym z ważniejszych tematów nadchodzącego politycznego tygodnia będzie zapewne rekonstrukcja rządu, która – jak wynika z wypowiedzi polityków PiS – ma zostać ogłoszona w najbliższych dniach. Również w tym tygodniu premier Morawiecki spotka się z Jean-Claude’em Junckerem.

Sejm zajmie się firmowanym przez Barbarę Nowacką projektem zakładającym m.in. liberalizację ustawy aborcyjnej. Posłowie przyjmą też projekt budżetu na 2018 rok oraz przegłosują poprawki Senatu do Kodeksu wyborczego. Z kolei sejmowe komisje zajmą się immunitetem Ryszarda Petru i wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego o “zdradzieckich mordach”.

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda – przy okazji spotkania z korpusem dyplomatycznym – ma wygłosić ważne programowe wystąpienie dotyczące polityki zagranicznej. Inne tematy to złożenie przez PO wniosku o odwołanie ministra zdrowia, wybór szefa klubu Nowoczesnej, miesięcznica smoleńska czy konferencja Ryszarda Petru dot. jego dalszych planów.

*****

Konferencja Petru. W poniedziałek o 12:00 odbędzie się konferencja prasowa Ryszarda Petru, na której – jak sam zapowiedział – ogłosi jakie konkretnie działania będzie prowadzić i w jakiej formule.

Rekonstrukcja. Najpewniej w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawi zmiany w składzie rządu. Dokładny termin prezentacji nie jest jeszcze znany – marszałek Terlecki sugerował, że nastąpi to na początku tygodnia, ale niekoniecznie w poniedziałek.

Spotkanie władz klubów PO i Nowoczesnej. We wtorek o 8:00 ma odbyć się wspólne spotkanie władz klubów PO i Nowoczesnej. Tematami mają być m.in. zmiany w Kodeksie wyborczym, budżet na 2018 roku czy wnioski o odwołanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego.

Sejm o budżecie. Na wtorek zaplanowano II czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na 2018 rok. Dyskusja w tej sprawie ma rozpocząć się o 10:15 i potrwać planowo do 16:00. Do głosowania dojdzie dwa dni później, w czwartek między 9:00 a 17:00. Pierwotnie do przyjęcia budżetu miało dojść na drugim grudniowym posiedzeniu, ale głosowania zostały przeniesione z powodu zmiany premiera.

Morawiecki z Junckerem. We wtorek premier Mateusz Morawiecki uda się do Brukseli, gdzie spotka się z szefem KE Jean-Claude’em Junckerem. Kolacja ma odbyć się o 20:00. Głównym tematem będzie zapewne kwestia praworządności w Polsce.

Komisja o słowach Kaczyńskiego. We wtorek o 10:30 sejmowa komisja etyki poselskiej rozpatrzy – m.in. na wniosek Ryszarda Petru – sprawę dot. wypowiedzi oraz zachowania Jarosława Kaczyńskiego w czasie rozpatrywania projektu ustawy o SN. Chodzi o lipcową wypowiedź o “zdradzieckich mordach”.

Komisja o immunitecie Petru. We wtorek o 13:00 sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rozpatrzy wniosek Macieja Wąsika o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Ryszarda Petru. Wąsik skierował przeciw Petru prywatny akt oskarżenia, gdyż został przez niego nazwany przestępcą.

Komisja o TVP Info. We wtorek o 12:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków przekazu, która zajmie się “polityką informacyjną TVP Info”.

Sejm o aborcji. Na środę zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, zgłoszonego przez Komitet “Ratujmy Kobiety 2017”. Według wstępnego harmonogramu Sejmu, debata w tej sprawie rozpocznie się o 17:15 i potrwa do 19:30. Projekt przedstawi Barbara Nowacka.

Kodeks wyborczy. Prawdopodobnie w środę parlament zakończy prace nad kodeksem wyborczym – tego dnia Sejm ma rozpatrzyć poprawki Senatu i następnie je przegłosować. W poniedziałek o 14:30 poprawkami Senatu ma zająć się sejmowa komisja nadzwyczajna. Koniec końców w styczniu prezydent Duda będzie musiał podjąć decyzję w sprawie tej ustawy.

Miesięcznica smoleńska. W środę odbędzie się kolejna miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Krakowskim Przedmieściem tradycyjnie przejdzie Marsz Pamięci, a na końcu przed Pałacem Prezydenckim głos zabierze Jarosław Kaczyński.

Wystąpienie PAD. W czwartek o 19:00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie noworoczne prezydenta Andrzeja Dudy i małżonki z korpusem dyplomatycznym. Tego dnia PAD ma wygłosić ”ważne programowe wystąpienie dotyczące polityki zagranicznej”.

Wniosek o odwołanie Radziwiłła. Platforma – zgodnie z ubiegłotygodniową zapowiedzią – ma złożyć wniosek o odwołanie Konstantego Radziwiłła z funkcji ministra zdrowia. Do jego rozpatrzenia dojdzie na posiedzeniu 25-26 stycznia albo 27 lutego-2 marca.

Wybory przewodniczącego klubu Nowoczesnej. W najbliższym tygodniu klub Nowoczesnej ma wybrać nowego przewodniczącego – Katarzyna Lubnauer zapowiadała, że nastąpi to podczas pierwszego posiedzenia Sejmu w nowym roku. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na to stanowisko jest Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Zmiany w regulaminie Sejmu. Na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejm może przegłosować zmiany w regulaminie. Chodzi o wprowadzenie trzytygodniowego cyklu posiedzeń, o czym pisaliśmy na 300POLITYCE – ale także o “ograniczenie wystąpień poselskich o charakterze pozaregulaminowym”, oraz przyznanie marszałkowi Sejmu nowych uprawnień porządkowych. II czytania tych dwóch projektów zaplanowano na wtorek.

Konstytucja dla biznesu. W tym tygodniu Sejm ma kontynuować prace nad tzw. Konstytucją dla biznesu. We wtorek i w środę sejmowa komisja gospodarki i rozwoju ma zaopiniować pakiet projektów ustaw dla komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji rządowych. W piątek w tej sprawie ma zebrać się wspomniana komisja nadzwyczajna.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Sejm: Więcej ulg dla przedsiębiorców

Rząd szykuje zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. Inwestorzy w gminach z wysokim bezrobociem zostaną zwolnieni z CIT. Rząd chce, żeby udogodnienia podatkowe dla firm, dotychczas dostępne tylko w wyznaczonych strefach ekonomicznych, były udzielane w całym kraju. – Cała Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną – zapowiadał na Forum Ekonomicznym w Krynicy Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i aborcji, wizyta Merkel, expose szefa MSZ, rząd o służbie cywilnej, szczyt RE, aktualizacja ratingu

Nadchodzący tydzień w polityce to wizyta niemieckiej kanclerz w Warszawie, prace nad projektem nowelizacji ustawy o KRS – wszystko wskazuje na to, że w ekspresowym tempie, a także posiedzenie sejmowej komisji ws. projektu zakładającego zaostrzenie ustawy aborcyjnej. Szef MSZ wygłosi tzw. expose – po raz pierwszy zrobi to Jacek Czaputowicz, Czytaj więcej →

PiS złożyło projekt nowelizacji ustawy o KRS

Do Sejmu wpłynął krótki projekt nowelizacji ustawy o KRS autorstwa PiS. Zgodnie z propozycją, posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwoła prezes TK. Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, obradom przewodniczyć będzie członek KRS wskazany przez prezesa TK, spomiędzy członków rady wybranych spośród sędziów. Na chwilę obecną posiedzenie KRS powinna zwołać I Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i ustawie degradacyjnej, spotkanie Juncker-Morawiecki, PAD w Wielkopolsce

Prawdopodobny wybór nowej KRS przez Sejm oraz spotkanie Jean-Claude Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim to dwa najważniejsze polityczne wydarzenia nadchodzącego tygodnia. Także w tym tygodniu sejmowa komisja zajmie się projektem tzw. ustawy degradacyjnej, a senackie komisje – projektami dwóch uchwał dot. Marca ‘68. Jeżeli dojdzie do konsensusu, uchwała zostanie przyjęta Czytaj więcej →