Polityczny plan tygodnia: powołanie rządu Morawieckiego, Senat o sądach, Sejm o ordynacji, ZO TK, PAD na Ukrainie, szczyt UE

Najważniejszym politycznym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie powołanie rządu Mateusza Morawieckiego i w konsekwencji wygłoszenie przez niego expose połączone z wnioskiem o wotum zaufania. Nowy premier ma przedstawić Sejmowi program swojego rządu we wtorek.

Senat zajmie się prezydenckimi ustawami o SN i KRS – niewykluczone więc, że już w tym tygodniu parlamentarne prace nad propozycjami Andrzeja Dudy dot. sądów zostaną zakończone i trafią na biurko prezydenta. Senat zajmie się także ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele. Możliwe, że w Sejmie odbędzie się II czytanie projektu dot. ordynacji.

W tym tygodniu odbędzie się także doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. PAD w ciągu tygodnia uda się na Ukrainę, wcześniej weźmie udział w konferencji dot. Konstytucji i referendum konsultacyjnego.

Inne polityczne tematy nadchodzącego tygodnia to szczyt RE – pierwszy z udziałem Mateusza Morawieckiego, wybory w PO i Nowoczesnej czy rozprawa ws. Puszczy Białowieskiej. Ponadto w środę o 18:00 odbędą się obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

*****

Powołanie rządu Morawieckiego. – Chciałbym żeby to się odbyło szybciej, żeby już na początku przyszłego tygodnia można było powołać Radę Ministrów, w praktycznie bardzo podobnym czy niemalże identycznym składzie – stwierdził Mateusz Morawiecki w TV Trwam, potwierdzając informacje 300POLITYKI. Jest niemal pewne, że nowy premier we wtorek wygłosi expose i poprosi Sejm o wotum zaufania.

Konferencja ws. referendum. W poniedziałek o 13:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda weźmie udział w konferencji “Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o ustroju państwa”. Konferencja jest kolejnym wydarzeniem w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum dotyczącym nowej Konstytucji.

ZO TK z PAD. W poniedziałek o 15:30 odbędzie się uroczyste doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Przedmiotem Zgromadzenia Ogólnego będzie prezentacja informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2016 roku.

Senat o sądach. W poniedziałek o 18:00 zbierze się senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji by rozpatrzyć nowelizację ustawy o KRS oraz ustawę o SN, które dzisiaj przyjął Sejm. Można przypuszczać, że Senat zajmie się ustawami na posiedzeniu, które rozpoczyna się dzień później. Ustawy wpłynęły już do Senatu i mają nadane numery druków. We wtorek o 15:00 ma odbyć się protest przed Senatem.

Senat o handlu w niedziele. Izba wyższa na 4-dniowym posiedzeniu, które rozpoczyna się we wtorek o 15:00, zajmie się także ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele. Ten punkt jest już w porządku obrad. Kilka godzin wcześniej, o 8:15 dwie senackie komisje będą kontynuować rozpatrywanie wspomnianej ustawy.

Rozprawa ws. Puszczy Białowieskiej. We wtorek odbędzie się główna rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE ws. wycinki Puszczy Białowieskiej, na której – według zapowiedzi – ma stawić się minister środowiska. – Mam nadzieję, że będzie to już ostatnia rozprawa, a ten wynik – według mnie – powinien być jasny, o ile jest sprawiedliwość, prawda decyduje i o ile również sędziowie będą podchodzili do tego obiektywnie – mówił na konferencji.

Zmiany w regulaminie Sejmu. Senatorowie na posiedzeniu rozpatrzą nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która dotyczy kar dla parlamentarzystów. Następny krok to zmiana regulaminu Sejmu – projektem ma się zająć w środę o 13:00 sejmowa komisja regulaminowa. Sejm – choć nie jest powiedziane, że w tym tygodniu – zmieni także regulamin by wprowadzić trzytygodniowy cykl posiedzeń, o czym pisaliśmy na 300POLITYCE.

PAD na Ukrainie. W środę prezydent Andrzej Duda złoży wizytę na Ukrainie. Głównym tematem rozmów będzie polityka bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na wschodniej Ukrainie. Prezydent spotka się z prezydentem Petrem Poroszenką, obserwatorami z Misji Obserwacyjnej OBWE i przedstawicielami UNDP. Odda także hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Szczyt UE. W czwartek i piątek w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, która w gronie 27 państw członkowskich przyjrzy się najnowszym wydarzeniom w negocjacjach z Wielką Brytanią, prowadzonych po złożeniu przez nią notyfikacji o zamiarze wystąpienia z UE. Przywódcy ocenią postępy w negocjacjach i stwierdzą, czy są one wystarczające w 3 konkretnych dziedzinach: prawa obywateli. Irlandia, zobowiązania finansowe.

Szczyty klimatyczny i strefy euro. – Dla jasności: grudniowy szczyt strefy euro odbędzie się. W ramach Agendy Liderów musimy omówić, jak i kiedy zrobić postępy w sprawie unii gospodarczej i walutowej oraz unii bankowej – napisał Donald Tusk na Twitterze. Szczyt odbędzie się w piątek w rozszerzonym gronie 27 państw członkowskich. Z kolei we wtorek w Paryżu odbędzie się szczyt klimatyczny One Planet Summit – Polskę ma reprezentować Witold Waszczykowski.

Sejm o ordynacji. – Drugie czytanie projektu PiS zmian w Kodeksie wyborczym być może odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu – poinformował Marcin Horała w trakcie obywatelskiego wysłuchania publicznego na UW.

Budżet na 2018 rok. Niewykluczone że w nadchodzącym tygodniu Sejm będzie kontynuować prace nad projektem ustawy budżetowej na 2018 rok. Tego punktu nie ma co prawda w harmonogramie najbliższego posiedzenia, ale z harmonogramu sejmowej komisji finansów publicznych wynikało że projekt ma zostać przyjęty 15 grudnia, tj. w najbliższy piątek.

Wybory w Nowoczesnej i PO. W sobotę Krajowa Nowoczesnej wybierze nowy zarząd partii. Być może dojdzie także do zmiany przewodniczącej klubu parlamentarnego Nowoczesnej – po tym jak Katarzyna Lubnauer została przewodniczącą partii. Także w sobotę ma zebrać się Rada Krajowa PO by wybrać m.in. członków zarządu krajowego.

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Pozostałe z : 300Sejm

Sejm: Więcej ulg dla przedsiębiorców

Rząd szykuje zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. Inwestorzy w gminach z wysokim bezrobociem zostaną zwolnieni z CIT. Rząd chce, żeby udogodnienia podatkowe dla firm, dotychczas dostępne tylko w wyznaczonych strefach ekonomicznych, były udzielane w całym kraju. – Cała Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną – zapowiadał na Forum Ekonomicznym w Krynicy Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i aborcji, wizyta Merkel, expose szefa MSZ, rząd o służbie cywilnej, szczyt RE, aktualizacja ratingu

Nadchodzący tydzień w polityce to wizyta niemieckiej kanclerz w Warszawie, prace nad projektem nowelizacji ustawy o KRS – wszystko wskazuje na to, że w ekspresowym tempie, a także posiedzenie sejmowej komisji ws. projektu zakładającego zaostrzenie ustawy aborcyjnej. Szef MSZ wygłosi tzw. expose – po raz pierwszy zrobi to Jacek Czaputowicz, Czytaj więcej →

PiS złożyło projekt nowelizacji ustawy o KRS

Do Sejmu wpłynął krótki projekt nowelizacji ustawy o KRS autorstwa PiS. Zgodnie z propozycją, posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwoła prezes TK. Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, obradom przewodniczyć będzie członek KRS wskazany przez prezesa TK, spomiędzy członków rady wybranych spośród sędziów. Na chwilę obecną posiedzenie KRS powinna zwołać I Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i ustawie degradacyjnej, spotkanie Juncker-Morawiecki, PAD w Wielkopolsce

Prawdopodobny wybór nowej KRS przez Sejm oraz spotkanie Jean-Claude Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim to dwa najważniejsze polityczne wydarzenia nadchodzącego tygodnia. Także w tym tygodniu sejmowa komisja zajmie się projektem tzw. ustawy degradacyjnej, a senackie komisje – projektami dwóch uchwał dot. Marca ‘68. Jeżeli dojdzie do konsensusu, uchwała zostanie przyjęta Czytaj więcej →