Polityczny plan tygodnia: powołanie rządu Morawieckiego, Senat o sądach, Sejm o ordynacji, ZO TK, PAD na Ukrainie, szczyt UE

Najważniejszym politycznym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie powołanie rządu Mateusza Morawieckiego i w konsekwencji wygłoszenie przez niego expose połączone z wnioskiem o wotum zaufania. Nowy premier ma przedstawić Sejmowi program swojego rządu we wtorek.

Senat zajmie się prezydenckimi ustawami o SN i KRS – niewykluczone więc, że już w tym tygodniu parlamentarne prace nad propozycjami Andrzeja Dudy dot. sądów zostaną zakończone i trafią na biurko prezydenta. Senat zajmie się także ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele. Możliwe, że w Sejmie odbędzie się II czytanie projektu dot. ordynacji.

W tym tygodniu odbędzie się także doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. PAD w ciągu tygodnia uda się na Ukrainę, wcześniej weźmie udział w konferencji dot. Konstytucji i referendum konsultacyjnego.

Inne polityczne tematy nadchodzącego tygodnia to szczyt RE – pierwszy z udziałem Mateusza Morawieckiego, wybory w PO i Nowoczesnej czy rozprawa ws. Puszczy Białowieskiej. Ponadto w środę o 18:00 odbędą się obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

*****

Powołanie rządu Morawieckiego. – Chciałbym żeby to się odbyło szybciej, żeby już na początku przyszłego tygodnia można było powołać Radę Ministrów, w praktycznie bardzo podobnym czy niemalże identycznym składzie – stwierdził Mateusz Morawiecki w TV Trwam, potwierdzając informacje 300POLITYKI. Jest niemal pewne, że nowy premier we wtorek wygłosi expose i poprosi Sejm o wotum zaufania.

Konferencja ws. referendum. W poniedziałek o 13:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda weźmie udział w konferencji “Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o ustroju państwa”. Konferencja jest kolejnym wydarzeniem w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum dotyczącym nowej Konstytucji.

ZO TK z PAD. W poniedziałek o 15:30 odbędzie się uroczyste doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Przedmiotem Zgromadzenia Ogólnego będzie prezentacja informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2016 roku.

Senat o sądach. W poniedziałek o 18:00 zbierze się senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji by rozpatrzyć nowelizację ustawy o KRS oraz ustawę o SN, które dzisiaj przyjął Sejm. Można przypuszczać, że Senat zajmie się ustawami na posiedzeniu, które rozpoczyna się dzień później. Ustawy wpłynęły już do Senatu i mają nadane numery druków. We wtorek o 15:00 ma odbyć się protest przed Senatem.

Senat o handlu w niedziele. Izba wyższa na 4-dniowym posiedzeniu, które rozpoczyna się we wtorek o 15:00, zajmie się także ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele. Ten punkt jest już w porządku obrad. Kilka godzin wcześniej, o 8:15 dwie senackie komisje będą kontynuować rozpatrywanie wspomnianej ustawy.

Rozprawa ws. Puszczy Białowieskiej. We wtorek odbędzie się główna rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE ws. wycinki Puszczy Białowieskiej, na której – według zapowiedzi – ma stawić się minister środowiska. – Mam nadzieję, że będzie to już ostatnia rozprawa, a ten wynik – według mnie – powinien być jasny, o ile jest sprawiedliwość, prawda decyduje i o ile również sędziowie będą podchodzili do tego obiektywnie – mówił na konferencji.

Zmiany w regulaminie Sejmu. Senatorowie na posiedzeniu rozpatrzą nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która dotyczy kar dla parlamentarzystów. Następny krok to zmiana regulaminu Sejmu – projektem ma się zająć w środę o 13:00 sejmowa komisja regulaminowa. Sejm – choć nie jest powiedziane, że w tym tygodniu – zmieni także regulamin by wprowadzić trzytygodniowy cykl posiedzeń, o czym pisaliśmy na 300POLITYCE.

PAD na Ukrainie. W środę prezydent Andrzej Duda złoży wizytę na Ukrainie. Głównym tematem rozmów będzie polityka bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na wschodniej Ukrainie. Prezydent spotka się z prezydentem Petrem Poroszenką, obserwatorami z Misji Obserwacyjnej OBWE i przedstawicielami UNDP. Odda także hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Szczyt UE. W czwartek i piątek w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, która w gronie 27 państw członkowskich przyjrzy się najnowszym wydarzeniom w negocjacjach z Wielką Brytanią, prowadzonych po złożeniu przez nią notyfikacji o zamiarze wystąpienia z UE. Przywódcy ocenią postępy w negocjacjach i stwierdzą, czy są one wystarczające w 3 konkretnych dziedzinach: prawa obywateli. Irlandia, zobowiązania finansowe.

Szczyty klimatyczny i strefy euro. – Dla jasności: grudniowy szczyt strefy euro odbędzie się. W ramach Agendy Liderów musimy omówić, jak i kiedy zrobić postępy w sprawie unii gospodarczej i walutowej oraz unii bankowej – napisał Donald Tusk na Twitterze. Szczyt odbędzie się w piątek w rozszerzonym gronie 27 państw członkowskich. Z kolei we wtorek w Paryżu odbędzie się szczyt klimatyczny One Planet Summit – Polskę ma reprezentować Witold Waszczykowski.

Sejm o ordynacji. – Drugie czytanie projektu PiS zmian w Kodeksie wyborczym być może odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu – poinformował Marcin Horała w trakcie obywatelskiego wysłuchania publicznego na UW.

Budżet na 2018 rok. Niewykluczone że w nadchodzącym tygodniu Sejm będzie kontynuować prace nad projektem ustawy budżetowej na 2018 rok. Tego punktu nie ma co prawda w harmonogramie najbliższego posiedzenia, ale z harmonogramu sejmowej komisji finansów publicznych wynikało że projekt ma zostać przyjęty 15 grudnia, tj. w najbliższy piątek.

Wybory w Nowoczesnej i PO. W sobotę Krajowa Nowoczesnej wybierze nowy zarząd partii. Być może dojdzie także do zmiany przewodniczącej klubu parlamentarnego Nowoczesnej – po tym jak Katarzyna Lubnauer została przewodniczącą partii. Także w sobotę ma zebrać się Rada Krajowa PO by wybrać m.in. członków zarządu krajowego.

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Pozostałe z : 300Sejm

Polityczny plan tygodnia: dodatkowe posiedzenie Sejmu, wysłuchanie Polski, wybór ławników przez Senat, PAD na Łotwie, szczyt UE ws. migracji

Dwa najważniejsze tematy nadchodzącego tygodnia w polityce to wysłuchanie Polski w unijnej Radzie ds. Ogólnych oraz dodatkowe posiedzenie Sejmu, zwołane w weekend przez marszałka Kuchcińskiego. Senat wybierze ławników SN – choć już wiadomo, że później trzeba będzie przeprowadzić wybór uzupełniający. Z kolei prezydent Andrzej Duda ma zaplanowaną wizytę na Łotwie. Czytaj więcej →

Kancelaria Sejmu wycofuje się z zakupu owoców morza

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, Kancelaria Sejmu wycofuje się z części zamówienia zakładającego zaopatrzenie sejmowych restauracji w owoce morza. Decyzję w tej sprawie podjął szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Zapotrzebowanie określone w zamówieniu to także kilkaset kilogramów m.in. kaszy, cukru, soli, bułki tartej czy makaronu, więc zostanie ono zmodyfikowane. – Od Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: posiedzenie Sejmu, debata o Polsce w PE, pytania referendalne, możliwa wizyta Timmermansa

W nadchodzącym tygodniu w PE odbędzie się debata dot. niezawisłości sądownictwa w Polsce. Niewykluczone, że w najbliższych dniach do Warszawy przyjedzie wiceszef KE Frans Timmermans. Z kolei sejmowa komisja zapozna się z informacją o działalności Sądu Najwyższego w 2017 roku. Pod koniec tygodnia Sejm zbierze się na dwudniowym posiedzeniu, by Czytaj więcej →

Sejm w przyszłym tygodniu zajmie się zmianami w Kodeksie wyborczym, powołaniem komisji śledczej ds. VAT i projektem dot. zachowania parlamentarzystów

Na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się projektem zmian w Kodeksie wyborczym. I czytanie – zgodnie ze wstępnym harmonogramem, który widziała 300POLITYKA – zaplanowano na czwartek, 14 czerwca na 10:00. Projekt dotyczy realizacji postulatów zgłaszanych przez PKW w zakresie m.in. skrócenia procedury sądowo-administracyjnej w sprawach skarg na uchwały PKW dot. podziału na Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o odwołaniu Szydło i Rafalskiej, Senat o obniżce uposażeń, audiencja PMM u papieża, wizyta Steinmeiera, aktualizacja ratingu

W nadchodzącym tygodniu zbiera się Sejm i Senat – pierwszy raz po zakończeniu protestu osób niepełnosprawnych. Posłowie zajmą się wnioskami o odwołanie Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej, a także o powołanie komisji śledczej ds. VAT. Senat z kolei przegłosuje ustawę zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%. Papież Franciszek przyjmie na Czytaj więcej →