W nadchodzącym tygodniu Sejm powróci do rozpatrywania projektów ustaw o SN i KRS. Przyjęcie prezydenckich propozycji już na tym posiedzeniu jest bardzo prawdopodobne. Ponadto w sejmowej komisji posłowie będą pracować nad dwoma projektami dot. kodeksu wyborczego.

We wtorek w Sejmie zbierze się Zgromadzenie Narodowe zwołane w celu wysłuchania orędzia prezydenta Dudy, komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha kolejnych świadków, senacka komisja zajmie się ustawą ograniczającą handel w niedziele, a Senat – ustawą znoszącą górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Ten tydzień to także możliwa rekonstrukcja rządu – ma to nastąpić na początku grudnia – a także możliwe rozpatrzenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności, który pod koniec listopada złożyła Platforma. Inne tematy to spotkanie Katarzyny Lubnauer z Grzegorzem Schetyną, wizyta premiera Albanii czy aktualizacja ratingu Polski przez Fitch.

*****

Ordynacja. W poniedziałek o 10:00 sejmowa komisja nadzwyczajna będzie kontynuować rozpatrywanie dwóch projektów dot. prawa wyborczego: PiS oraz Kukiz ‘15. Ugrupowanie rządzące będzie zapewne chciało przyjąć projekt na jednym z najbliższych posiedzeń, ale nie jest powiedziane, że nastąpi to na pierwszym grudniowym posiedzeniu – Adam Bielan sugerował wręcz, że nie ma takiej potrzeby.

Komisja weryfikacyjna. W poniedziałek i wtorek odbędzie się rozprawa komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji dotycząca nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. Noakowskiego 16. Początek rozprawy o 10:00.

Referendum konstytucyjne. W poniedziałek o 17:00 we Wrocławiu odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji, w którym udział weźmie Paweł Mucha. Wiodący temat spotkania to “Prawo do nauki – system edukacji według nowoczesnej konstytucji”. Przed spotkaniem, o 16:30, zaplanowany jest briefing prasowy ministra Muchy.

Zgromadzenie Narodowe. We wtorek o 15:00 w Sejmie odbędzie się Zgromadzenie Narodowe, zwołane w celu wysłuchania orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. W uzasadnieniu napisano iż “tego dnia bowiem 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości, żołnierza i męża stanu, którego osoba i dokonania uznawane są za jedne z najważniejszych symboli odrodzenia niepodległej Polski w 1918 roku”.

Spotkanie Lubnauer-Schetyna. We wtorek ma odbyć się spotkanie Katarzyny Lubnauer z Grzegorzem Schetyną. Tematem ma być współpraca obu ugrupowań w Sejmie a także przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

Handel w niedziele. We wtorek o 8:15 senackie komisje gospodarki narodowej i innowacyjności oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej rozpatrzą ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Senat zbiera się we wtorek i środę – na razie w porządku obrad nie ma tej ustawy. Kolejne posiedzenie odbędzie się 20-21 grudnia.

30-krotność. Na wspomnianym posiedzeniu Senat zajmie się ustawą znoszącą górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, począwszy od 2018 r. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe miałaby odprowadzana od całości przychodu. Izba wyższa najprawdopodobniej zaproponuje jednak, by zniesienie limitu składek ZUS nastąpiło dopiero za rok – mówił o tym m.in. Mateusz Morawiecki.

Amber Gold. We wtorek o 9:30 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego Naczelnika Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku Przemysława Zycha, zastępcę Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji Adama Cieślaka oraz Naczelnik Wydziału w Gdańsku Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji Renatę Ziemlewicz. Z kolei w środę o 10:15 komisja przesłucha byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Michała Deskura oraz byłego sekretarza Kolegium do Spraw Służb Specjalnych Tomasza Borkowskiego.

Sądy. II czytanie projektu ustawy o SN – według wstępnego harmonogramu – zaplanowano na środę na 15:15. Punkt ten planowo ma potrwać do 17:15. II czytanie projektu nowelizacji ustawy o KRS ma odbyć się tego samego dnia o 17:45. Punkt ten planowo ma potrwać do 19:30. Przyjęcie projektów może nastąpić w tym samym tygodniu – możliwe że w piątek w porannym bloku głosowań między 9:00 a 13:00.

Regulamin Sejmu. W środę o 14:00 sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rozpatrzy projekt zmian w regulaminie Sejmu. Zgłoszona przez PiS propozycja zakłada m.in. “ograniczenie wystąpień poselskich o charakterze pozaregulaminowym”, a także przyznaje marszałkowi Sejmu nowe uprawnienia porządkowe. Zgodnie z projektem, o zadaniu pytania przed głosowaniem decydował będzie marszałek. W przypadku dopuszczenia do zadawania pytań przed głosowaniem pytanie będzie mógł zadać tylko jeden poseł z danego klubu lub koła. Sejm przyjmie zmianę najpewniej na pierwszym grudniowym posiedzeniu.

Wizyta premiera Albanii. W środę wizytę w Polsce złoży premier Albanii Edi Rama. Dokładny harmonogram nie jest jeszcze znany – na razie wiadomo o spotkaniu z premier Beatą Szydło.

Sejm o immunitecie Gasiuk-Pihowicz. W czwartek o 23:00 Sejm – według wstępnego harmonogramu – wysłucha sprawozdania komisji ws. wniosku Dawida Jackiewicza o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej Kamili Gasiuk-Pihowicz. Chodzi o wystąpienie posłanki Nowoczesnej w Sejmie, kiedy to powiedziała, że Jackiewicz “brał udział w awanturze, która doprowadziła do śmierci człowieka”. Do głosowania może dojść dzień później.

Konstruktywne wotum nieufności. Możliwe, że w tym tygodniu Sejm się złożonym przez PO wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności na posiedzeniu Sejmu. Nastąpi to albo teraz albo na kolejnym posiedzeniu. Media informowały że bardziej prawdopodobny jest ten pierwszy wariant, pojawiała się nawet konkretna data rozpatrzenia wniosku – 6 grudnia, tj. środa. Kandydatem PO na nowego premiera jest Grzegorz Schetyna.

Możliwa rekonstrukcja. Pierwotnie zmiany w rządzie miały zostać ogłoszone w listopadzie, aktualnym terminem jest “początek grudnia” – ostatnio mówił o tym Joachim Brudziński. Możliwe więc, że nastąpi to w tym tygodniu. – Taka data padła na wspólnej konferencji prasowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i premier Beaty Szydło – była mowa o początku grudnia. Wszyscy wiemy, że 24 grudnia siadamy do stołu wigilijnego i nikt po 24 grudnia nie będzie robił rekonstrukcji – stwierdził wicemarszałek Sejmu w PR1.

Komisja Wenecka. W czwartek Komisja Wenecka ma rozpocząć badanie ustaw dot. polskiego sądownictwa. Wtedy też odbędzie się posiedzenie podkomisji ds. sądownictwa. Dzień później komisja wyda opinie w sprawie wspomnianych dwóch projektów: o SN i KRS.

Komisja o Smoleńsku. Na czwartek na 19:30 zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji obrony narodowej na której Antoni Macierewicz ma przedstawić informację ws. działalności podkomisji smoleńskiej, działań podejmowanych w ramach deklaracji o wszczęciu międzynarodowego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej a także wydatków poniesionych przez Polskę w związku z odszkodowaniami wypłacanymi na rzecz rodzin ofiar katastrofy. Z kolei Witold Waszczykowski ma przedstawić informację nt. planowanego złożenia skargi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze a także procesu odzyskania od władz Rosji wraku Tu-154.

Aktualizacja ratingu Polski. W piątek agencja Fitch dokona aktualizacji ratingu Polski. Obecnie rating naszego kraju w tej agencji to “A-” z perspektywą stabilną. Będzie to ostatni przegląd w tym roku.

Fot. 300POLITYKA