Polityczny plan tygodnia: komisje o sądach i ordynacji, PAD w Wietnamie, szczyt UE-Unia Afrykańska, KW, wybory w PO

Jednym z ważniejszych tematów najbliższego tygodnia w polityce będą prace w sejmowych komisjach nad prezydenckimi projektami ustaw o sądownictwie, a także nad projektami dot. ordynacji wyborczej. Czasu nie jest zbyt wiele – projekty sądowe mają być przyjęte na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Prezydent Andrzej Duda w tym tygodniu będzie przebywać w Wietnamie, gdzie spotka się m.in z prezydentem i premierem. We wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, a we wtorek i środę – 5. szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska w Abidżanie. Z kolei GUS poda pełne dane o PKB w III kwartale tego roku.

Ten tydzień to także wybory w Platformie a także wizyta premier Beaty Szydło na Węgrzech – prawdopodobnie w poniedziałek.

*****

PAD w Wietnamie. Para Prezydencka w niedzielę udaje się do Wietnamu. W planie wizyty są m.in. rozmowy z prezydentem i premierem Wietnamu a także sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trong, udział w otwarciu spotkania z polskimi i wietnamskimi parlamentarzystami czy udział w otwarciu Polsko-Wietnamskiego Forum Gospodarczego. PAD wróci do Polski pod koniec tygodnia.

Spotkanie ws. referendum. W poniedziałek o 13:00 w Olsztynie odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji, w którym udział weźmie szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. Wiodący temat spotkania to “Wzajemne relacje organów władzy w świetle Konstytucji RP”. Przed spotkaniem, o 12:30, zaplanowany jest briefing prasowy minister Szymańskiej.

Komisja weryfikacyjna. We wtorek o 10:00 odbędzie się rozprawa komisji weryfikacyjnej poświęcona reprywatyzacji nieruchomości położonej przy ulicy Schroegera 72. Jako świadkowie zostali wezwani: mieszkańcy nieruchomości, urzędnik m st. Warszawa Iwona Polańska-Świtka oraz były burmistrz Bielan Zbigniew Dubiel. Również we wtorek, po zakończeniu rozprawy ws. Schroegera 72 odbędzie się rozprawa odwoławcza w sprawie Poznańskiej 14.

Sądy. We wtorek o 11:00 sejmowa komisja sprawiedliwości rozpoczyna prace nad prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS. Kolejne posiedzenia SPC w tej sprawie zaplanowano na środę i czwartek od 9:00. II czytanie – według wstępnego harmonogramu – zaplanowano na najbliższe posiedzenie Sejmu, 6 grudnia.

Ordynacja. We wtorek o 12:00 powołana w ubiegłym tygodniu sejmowa komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego rozpoczyna merytoryczne prace nad dwoma projektami – autorstwa PiS oraz Kukiz ‘15. Na ten tydzień zaplanowano w sumie cztery posiedzenia. Kolejne odbędą się w środę, czwartek i piątek od 10:00.

Szczyt UE-Unia Afrykańska. W środę i czwartek w Abidżanie odbędzie się 5. szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska. Unijni i afrykańscy przywódcy będą rozmawiać o przyszłości wzajemnych stosunków i skupią się na inwestowaniu w młodzież. Inne priorytety partnerstwa do omówienia podczas szczytu to m.in.: pokój i bezpieczeństwo, ład państwowy, w tym demokracja, prawa człowieka, migracja i mobilność, inwestycje i handel oraz rozwijanie umiejętności i tworzenie miejsc pracy.

GUS o PKB. W czwartek o 10:00 GUS poda pełne dane o PKB w III kwartale tego roku. Według wstępnych danych, Polska gospodarka powiększyła się w III kwartale o 4,7% rok do roku, najbardziej od ponad pięciu lat.

Wybory w Platformie. W sobotę w Platformie odbędą się wybory – między 10:00 a 18:00 działacze wybiorą przewodniczących powiatów, członków rady powiatu, delegatów a także przewodniczących regionów. Wybory za zgodą mogą się odbyć także w niedzielę. Tak wynika z ordynacji wyborczej, którą przyjął zarząd partii.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

PO i Nowoczesna idą do wyborów z hasłem… PiS-u z 2006 r.

– Platforma Obywatelska i Nowoczesna, przygotowaliśmy manifest programowy, minimum programowe „Bliżej ludzi” dotyczące wyborów samorządowych – mówił dziś na wspólnej konferencji PO i Nowoczesnej w Sejmie Adam Szłapka. Wspólny plan dla samorządnej Polski @Platforma_org i @Nowoczesna! 👍 Proponujemy udział obywateli w podejmowaniu decyzji! 😀 Zobaczcie ▶️ https://t.co/UXVHpD2dZW#BliżejLudzi pic.twitter.com/k2McUPPJKw — PlatformaObywatelska (@Platforma_org) Czytaj więcej →

Sejm: Komornicy pod kontrolą

Komornicy zostaną poddani większej kontroli, a proces egzekucji ma stać się bardziej przejrzysty. O 10:00 początek 58. posiedzenia Sejmu w dniach 6-8 lutego. We wtorek z komisji sprawiedliwości i praw człowieka pod obrady Sejmu wracają projekty dwóch nowych ustaw reformujących działalność komorniczą. – Naszym głównym celem jest zwiększenie kontroli nad Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o immunitecie Gawłowskiego, przesłuchanie Cichockiego, PAD w Korei, głosowanie ws. Czarneckiego

Możliwe, że w tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję ws. nowelizacji ustawy o IPN. W takim wypadku nastąpi to zapewne na początku tygodnia – w środę rozpoczyna się wizyta Pary Prezydenckiej w Korei Południowej. PAD weźmie też udział o konferencji dot. Konstytucji, a także powoła nowych członków RDS. We Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: spotkanie PAD-MON, podpisanie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, Senat o zmianach w regulaminie

W nadchodzącym tygodniu dojdzie do spotkania prezydenta Dudy z nowym kierownictwem MON. PAD podpisze także ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, a jego pełnomocnik Paweł Mucha odbędzie kolejne spotkanie w sprawie tzw. referendum konsultacyjnego. Senat zajmie się zmianami w regulaminie Senatu – to konsekwencja sprawy senatora Koguta, chodzi o zniesienie Czytaj więcej →

Sejm: Drugie podejście rządu do reformy instytucji badawczych

Nowa Sieć Badawcza: Łukasiewicz, konstytucja dla biznesu, regulamin dyscyplinujący posłów oraz uzbrojenie straży marszałkowskiej. W czwartek rusza 57. posiedzenie Sejmu. Posłowie zaczną obrady od wysłuchania wystąpienia Joachima Brudzińskiego. Minister spraw wewnętrznych i administracji, przedstawi informację o działalność skrajnych ugrupowań promujących ustroje totalitarne i nawołujących do nienawiści. To reakcja na reportaż Czytaj więcej →