Polityczny plan tygodnia: komisje o sądach i ordynacji, PAD w Wietnamie, szczyt UE-Unia Afrykańska, KW, wybory w PO

Jednym z ważniejszych tematów najbliższego tygodnia w polityce będą prace w sejmowych komisjach nad prezydenckimi projektami ustaw o sądownictwie, a także nad projektami dot. ordynacji wyborczej. Czasu nie jest zbyt wiele – projekty sądowe mają być przyjęte na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Prezydent Andrzej Duda w tym tygodniu będzie przebywać w Wietnamie, gdzie spotka się m.in z prezydentem i premierem. We wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, a we wtorek i środę – 5. szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska w Abidżanie. Z kolei GUS poda pełne dane o PKB w III kwartale tego roku.

Ten tydzień to także wybory w Platformie a także wizyta premier Beaty Szydło na Węgrzech – prawdopodobnie w poniedziałek.

*****

PAD w Wietnamie. Para Prezydencka w niedzielę udaje się do Wietnamu. W planie wizyty są m.in. rozmowy z prezydentem i premierem Wietnamu a także sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trong, udział w otwarciu spotkania z polskimi i wietnamskimi parlamentarzystami czy udział w otwarciu Polsko-Wietnamskiego Forum Gospodarczego. PAD wróci do Polski pod koniec tygodnia.

Spotkanie ws. referendum. W poniedziałek o 13:00 w Olsztynie odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji, w którym udział weźmie szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. Wiodący temat spotkania to “Wzajemne relacje organów władzy w świetle Konstytucji RP”. Przed spotkaniem, o 12:30, zaplanowany jest briefing prasowy minister Szymańskiej.

Komisja weryfikacyjna. We wtorek o 10:00 odbędzie się rozprawa komisji weryfikacyjnej poświęcona reprywatyzacji nieruchomości położonej przy ulicy Schroegera 72. Jako świadkowie zostali wezwani: mieszkańcy nieruchomości, urzędnik m st. Warszawa Iwona Polańska-Świtka oraz były burmistrz Bielan Zbigniew Dubiel. Również we wtorek, po zakończeniu rozprawy ws. Schroegera 72 odbędzie się rozprawa odwoławcza w sprawie Poznańskiej 14.

Sądy. We wtorek o 11:00 sejmowa komisja sprawiedliwości rozpoczyna prace nad prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS. Kolejne posiedzenia SPC w tej sprawie zaplanowano na środę i czwartek od 9:00. II czytanie – według wstępnego harmonogramu – zaplanowano na najbliższe posiedzenie Sejmu, 6 grudnia.

Ordynacja. We wtorek o 12:00 powołana w ubiegłym tygodniu sejmowa komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego rozpoczyna merytoryczne prace nad dwoma projektami – autorstwa PiS oraz Kukiz ‘15. Na ten tydzień zaplanowano w sumie cztery posiedzenia. Kolejne odbędą się w środę, czwartek i piątek od 10:00.

Szczyt UE-Unia Afrykańska. W środę i czwartek w Abidżanie odbędzie się 5. szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska. Unijni i afrykańscy przywódcy będą rozmawiać o przyszłości wzajemnych stosunków i skupią się na inwestowaniu w młodzież. Inne priorytety partnerstwa do omówienia podczas szczytu to m.in.: pokój i bezpieczeństwo, ład państwowy, w tym demokracja, prawa człowieka, migracja i mobilność, inwestycje i handel oraz rozwijanie umiejętności i tworzenie miejsc pracy.

GUS o PKB. W czwartek o 10:00 GUS poda pełne dane o PKB w III kwartale tego roku. Według wstępnych danych, Polska gospodarka powiększyła się w III kwartale o 4,7% rok do roku, najbardziej od ponad pięciu lat.

Wybory w Platformie. W sobotę w Platformie odbędą się wybory – między 10:00 a 18:00 działacze wybiorą przewodniczących powiatów, członków rady powiatu, delegatów a także przewodniczących regionów. Wybory za zgodą mogą się odbyć także w niedzielę. Tak wynika z ordynacji wyborczej, którą przyjął zarząd partii.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Wejdźcie na pole bitwy, przyjmujcie ciosy. Wtedy będziecie mogli oceniać – 300POLITYKA u Jarosława Gowina

– Nigdy nie zapomnę wizyty pewnego ważnego polityka w gabinecie ministra sprawiedliwości, którego to gabinetu byłem wtedy gospodarzem. Był to okres, kiedy starałem się skonsolidować sądy. Ów polityk położył mi na stole kartkę z listą sądów i powiedział: “Tych sądów nie ruszaj, bo tam są nasi prezesi”. Natychmiast po jego Czytaj więcej →

11 stycznia Sejm przyjmie projekt budżetu na 2018 rok

Na wtorek, 9 stycznia zaplanowano II czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na 2018 rok. Dyskusja w tej sprawie ma rozpocząć się o 10:15 i potrwać planowo do 16:00. Do głosowania dojdzie 2 dni później, w czwartek 11 stycznia między 9:00 a 17:00. PIerwotnie do przyjęcia budżetu miało dojść na drugim grudniowym posiedzeniu, Czytaj więcej →

Sejm: Domknięcie spraw i zmiana kapitana

Nowe okręgi wyborcze, koniec JOW-ów i plany premiera na dwa lata rządów. Sejm rozpoczyna 54 posiedzenie (12-15 grudnia 2017 r.). Exposé nowego premiera. Posłowie zaczną posiedzenie od wysłuchania exposé premiera Mateusza Morawieckiego oraz zagłosują nad udzieleniem rządowi wotum zaufania. W poniedziałek rząd z nowym premierem został zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: powołanie rządu Morawieckiego, Senat o sądach, Sejm o ordynacji, ZO TK, PAD na Ukrainie, szczyt UE

Najważniejszym politycznym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie powołanie rządu Mateusza Morawieckiego i w konsekwencji wygłoszenie przez niego expose połączone z wnioskiem o wotum zaufania. Nowy premier ma przedstawić Sejmowi program swojego rządu we wtorek. Senat zajmie się prezydenckimi ustawami o SN i KRS – niewykluczone więc, że już w tym tygodniu Czytaj więcej →

Posiedzenia w cyklu trzytygodniowym. Sejm zmienia organizację pracy

Od lutego 2018 roku posiedzenia Sejmu mają odbywać się co 3 tygodnie – to oficjalna propozycja kierownictwa Kancelarii Sejmu. W konsekwencji tej zmiany, sejmowe komisje będą obradować w tygodnie niesejmowe. W celu reorganizacji pracy konieczna będzie zmiana regulaminu Sejmu, która jest już przygotowana. Jeżeli będzie konieczność odbycia posiedzenia komisji w tygodniu, w którym odbywa Czytaj więcej →