Polityczny plan tygodnia: komisje o sądach i ordynacji, PAD w Wietnamie, szczyt UE-Unia Afrykańska, KW, wybory w PO

Jednym z ważniejszych tematów najbliższego tygodnia w polityce będą prace w sejmowych komisjach nad prezydenckimi projektami ustaw o sądownictwie, a także nad projektami dot. ordynacji wyborczej. Czasu nie jest zbyt wiele – projekty sądowe mają być przyjęte na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Prezydent Andrzej Duda w tym tygodniu będzie przebywać w Wietnamie, gdzie spotka się m.in z prezydentem i premierem. We wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, a we wtorek i środę – 5. szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska w Abidżanie. Z kolei GUS poda pełne dane o PKB w III kwartale tego roku.

Ten tydzień to także wybory w Platformie a także wizyta premier Beaty Szydło na Węgrzech – prawdopodobnie w poniedziałek.

*****

PAD w Wietnamie. Para Prezydencka w niedzielę udaje się do Wietnamu. W planie wizyty są m.in. rozmowy z prezydentem i premierem Wietnamu a także sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trong, udział w otwarciu spotkania z polskimi i wietnamskimi parlamentarzystami czy udział w otwarciu Polsko-Wietnamskiego Forum Gospodarczego. PAD wróci do Polski pod koniec tygodnia.

Spotkanie ws. referendum. W poniedziałek o 13:00 w Olsztynie odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji, w którym udział weźmie szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. Wiodący temat spotkania to “Wzajemne relacje organów władzy w świetle Konstytucji RP”. Przed spotkaniem, o 12:30, zaplanowany jest briefing prasowy minister Szymańskiej.

Komisja weryfikacyjna. We wtorek o 10:00 odbędzie się rozprawa komisji weryfikacyjnej poświęcona reprywatyzacji nieruchomości położonej przy ulicy Schroegera 72. Jako świadkowie zostali wezwani: mieszkańcy nieruchomości, urzędnik m st. Warszawa Iwona Polańska-Świtka oraz były burmistrz Bielan Zbigniew Dubiel. Również we wtorek, po zakończeniu rozprawy ws. Schroegera 72 odbędzie się rozprawa odwoławcza w sprawie Poznańskiej 14.

Sądy. We wtorek o 11:00 sejmowa komisja sprawiedliwości rozpoczyna prace nad prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS. Kolejne posiedzenia SPC w tej sprawie zaplanowano na środę i czwartek od 9:00. II czytanie – według wstępnego harmonogramu – zaplanowano na najbliższe posiedzenie Sejmu, 6 grudnia.

Ordynacja. We wtorek o 12:00 powołana w ubiegłym tygodniu sejmowa komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego rozpoczyna merytoryczne prace nad dwoma projektami – autorstwa PiS oraz Kukiz ‘15. Na ten tydzień zaplanowano w sumie cztery posiedzenia. Kolejne odbędą się w środę, czwartek i piątek od 10:00.

Szczyt UE-Unia Afrykańska. W środę i czwartek w Abidżanie odbędzie się 5. szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska. Unijni i afrykańscy przywódcy będą rozmawiać o przyszłości wzajemnych stosunków i skupią się na inwestowaniu w młodzież. Inne priorytety partnerstwa do omówienia podczas szczytu to m.in.: pokój i bezpieczeństwo, ład państwowy, w tym demokracja, prawa człowieka, migracja i mobilność, inwestycje i handel oraz rozwijanie umiejętności i tworzenie miejsc pracy.

GUS o PKB. W czwartek o 10:00 GUS poda pełne dane o PKB w III kwartale tego roku. Według wstępnych danych, Polska gospodarka powiększyła się w III kwartale o 4,7% rok do roku, najbardziej od ponad pięciu lat.

Wybory w Platformie. W sobotę w Platformie odbędą się wybory – między 10:00 a 18:00 działacze wybiorą przewodniczących powiatów, członków rady powiatu, delegatów a także przewodniczących regionów. Wybory za zgodą mogą się odbyć także w niedzielę. Tak wynika z ordynacji wyborczej, którą przyjął zarząd partii.

Fot. Sejm

Pozostałe z : Wiejska

Polityczny plan tygodnia: Senat o sądach, referendum i ordynacji, termin zgłaszania kandydatur do SN, wyrok TSUE

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ostatnie przed wakacyjną przerwą posiedzenie Senatu, który zajmie się wnioskiem prezydenta o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego, ustawą przyspieszającą wybór I prezesa SN, a także zmianą ordynacji do PE. W tym tygodniu upływa termin na zgłaszanie kandydatów na stanowiska sędziów SN, z kolei minister rolnictwa Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o ordynacji i SN, przesłuchanie Rostowskiego, TK o sprawie Kamińskiego, rząd o Dostępność Plus

W nadchodzącym tygodniu odbędzie się ostatnie przed wakacyjną przerwą posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się zmianami w ordynacji do PE, a także – co bardzo prawdopodobne – projektem w praktyce prowadzącym do przyspieszenia wyboru I prezesa SN. Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, a komisja odpowiedzialności Czytaj więcej →

Zaciśnięta pięść to symbol parlamentaryzmu 3 lat rządów PiS – 2 minutowy spot PO na obchody 550-lecia parlamentaryzmu

300POLITYKA jako pierwsza publikuje film jaki Platforma Obywatelska przedstawi na organizowanych przez siebie, alternatywnych obchodach 550-lecia parlamentaryzmu. W dwuminutowym filmie pokazane są początki parlamentaryzmu, Konstytucja marcowa, prawa wyborcze kobiet, prawa pracownicze oraz Sejm po 1989 roku i częściowo wolne wybory. Przypomniana jest wizyta papieża i to, że polscy parlamentarzyści (Tusk, Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Zmiany w SN, Sejm o zaostrzeniu aborcji i powołaniu komisji śledczej ds. VAT, wystąpienie PMM w PE, PAD na Forum Regionów Trójmorza

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wchodząca w życie rewolucja w SN, której konsekwencją będzie skrócenie kadencji I prezes SN oraz odejście części sędziów. Sejmowa komisja zajmie się obywatelskim projektem zaostrzającym prawo aborcyjne, a Sejm – Konstytucją dla nauki, powołaniem komisji śledczej ds. VAT-u czy wnioskiem o odwołanie marszałka Czytaj więcej →

10 politycznych tematów lipca

Lipiec w polityce to przede wszystkim wejście w życie kluczowych zmian w Sądzie Najwyższym – co prawdopodobnie będzie także oznaczać zaskarżenie tej ustawy przez KE do Trybunału Sprawiedliwości UE, sejmowe prace nad projektem zaostrzającym prawo aborcyjne czy powołanie komisji śledczej ds. VAT, a także pierwsze wystąpienie premiera Morawieckiego przed Parlamentem Czytaj więcej →