W nadchodzącym tygodniu Sejm ma zająć się prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS a także projektem PiS dot. zmian w ordynacji wyborczej. I czytania odbędą się najpewniej na sali plenarnej, a następnie trafią do dalszych prac w komisji – w przypadku sądów wiadomo, że PiS zgłosi własne poprawki, a propozycje prezydenta mogą zostać uchwalone do końca roku.

Ten tydzień to także konwencja Nowoczesnej – ugrupowanie wybierze nowego przewodniczącego, prawdopodobnie zmodyfikuje też nazwę, usuwając z niej “Ryszard Petru”. Sejmowa komisja ds. Amber Gold przesłucha kolejnych świadków, a Para Prezydencka uda się do Grecji na kilkudniową wizytę.

W tym tygodniu Platforma ma złożyć wniosek o tzw. konstruktywne wotum nieufności. Złożenie takiego wniosku – w przypadku braku dymisji rządu premier Szydło – zapowiedział Grzegorz Schetyna. Sejm najpewniej rozpatrzy wniosek na posiedzeniu w grudniu. Niewykluczone, że także w tym tygodniu zbierze się zarząd PO.

Pod koniec tygodnia w Brukseli odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego. Inne polityczne tematy tygodnia to konferencja o Konstytucji z udziałem prezydenta Dudy czy posiedzenie sejmowej komisji ws. immunitetu Kamili Gasiuk-Pihowicz.

*****

PAD w Grecji. Do wtorku trwa wizyta Pary Prezydenckiej w Grecji. W planie są m.in. spotkania z prezydentem, premierem i przewodniczącym parlamentu Grecji, udział w Forum Innowacji i Zielonych Technologii a także udział w prezentacji polskiego autobusu elektrycznego Solaris Bus&Coach oraz wozu strażackiego przedsiębiorstwa Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych. Para Prezydencka spotka się też z przedstawicielami społeczności polskiej w Grecji.

Amber Gold. We wtorek o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha na zamkniętym posiedzeniu funkcjonariusza policji. W środę o 10:15 posłowie – także na zamkniętym posiedzeniu – przesłuchają dwóch funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Z kolei we wtorek o 14:00 komisja przesłucha byłego Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku Zbigniewa Pakułę.

Rząd. Rząd na wtorkowym posiedzeniu o 11:00 zajmie się min. projektem nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Projekt – według wnioskodawców – rozszerza m.in. zakres kompetencji premiera dot. koordynowania wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w spółkach oraz zapewnienia jednolitego sposobu wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa.

Komisja o zmianach w regulaminie Sejmu. We wtorek o 14:00 na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych odbędą sie I czytania złożonego przez PiS projektu nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, a także projektu uchwały ws. regulaminu Sejmu. W praktyce chodzi o rozszerzenie przesłanek, które pozwalają na obniżenie uposażenia posła lub senatora, a także ograniczenie pytań w trakcie głosowań.

Sejm o sądach i ordynacji wyborczej. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu – które rozpoczyna się w środę o 10:00 – posłowie zajmą się w ramach I czytania prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS a także poselskim złożonym przez PiS projektem nowelizacji niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. W praktyce są to zmiany m.in. w kodeksie wyborczym. Na chwilę obecną dokładny termin rozpatrywania tych projektów nie jest znany.

Wniosek PO o konstruktywne wotum. W najbliższych dniach Platforma ma złożyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności, co zapowiedział Grzegorz Schetyna. – Żądam od premier Szydło podania się do dymisji, całego rządu. Jeżeli nie nastąpi ten gest symboliczny i honorowy, to w przyszłym tygodniu zgłosimy wniosek o konstruktywne wotum nieufności i odwołanie tego rządu – mówił w ubiegłym tygodniu szef Platformy. Kandydatem na premiera będzie najprawdopodobniej Grzegorz Schetyna – tak przynajmniej sugerował Tomasz Siemoniak.

PAD o Konstytucji. W środę o 13:00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda weźmie udział w konferencji “Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi”. Konferencja jest kolejnym wydarzeniem w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum dotyczącym nowej Konstytucji. Z kolei w czwartek PAD złoży wizytę w Złotoryi, gdzie o 17:00 spotka się z mieszkańcami.

Komisja o immunitecie Gasiuk-Pihowicz. W środę o 15:00 sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rozpatrzy wniosek powoda Dawida Jackiewicza, reprezentowanego przez radcę prawnego Annę Siwkowską o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej poseł Kamilę Gasiuk-Pihowicz.

Komisja o Kwiatkowskim. W czwartek o 16:30 sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej na zamkniętym posiedzeniu rozpatrzy wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego, a także ustali harmonogram prac nad komisji nad wspomnianym wnioskiem.

Szczyt V4. W piątek w Brukseli odbędzie się V szczyt Partnerstwa Wschodniego. Przywódcy państw członkowskich UE oraz sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego przyjrzą się kwestii przyszłej współpracy. Podsumują również osiągnięcia od ostatniego szczytu w Rydze w 2015 r., skupiając się na wymiernych korzyściach dla obywateli sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego. Na szczycie omawiane będą sposoby dalszego zacieśniania współpracy w czterech obszarach priorytetowych uzgodnionych w Rydze.

Konwencja Nowoczesnej. W sobotę i niedzielę odbędzie się konwencja Nowoczesnej, podczas której wybrane będą nowe władze partii oraz jej przewodniczący. Będzie też rozpatrywana zmiana nazwy ugrupowania. Konwencja najprawdopodobniej skreśli z nazwy “Ryszard Petru”, więc nową nazwą będzie “Nowoczesna”.

Wybór prezesa PAP. Być może w tym tygodniu Rada Mediów Narodowych wybierze prezesa PAP. Zostanie nim najprawdopodobniej Jolanta Hajdasz. Pierwotnie miało do tego dojść kilka tygodni temu, ale wybór został przełożony.

Fot. Sejm