Polityczny plan tygodnia: dwulecie rządu PiS, debata PE o Polsce, Kongres 590, PAD w Krapkowicach, rozprawa KW

Rząd PiS kierowany przez premier Szydło w nadchodzącym tygodniu będzie obchodzić dwulecie swojej działalności. Z tej okazji ma dojść do podsumowania pracy ministrów – na razie bez rekonstrukcji. Sam rząd we wtorek zajmie się kilkoma projektami Mateusza Morawieckiego, m.in. Prawem przedsiębiorców.

Ważnym tematem tygodnia będzie zapewne kolejna już debata w PE o sytuacji w Polsce, połączona z przyjęciem rezolucji. Polskę odwiedzi główny negocjator KE ds. Brexitu, a prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Krapkowicach w województwie opolskim.

Teoretycznie w najbliższych dniach może dojść do “finalnego” spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim ws. prezydenckich projektów ustaw o SN, ale termin tej rozmowy – przynajmniej na chwilę obecną – nie jest znany.

Inne polityczne wydarzenia tygodnia to Kongres 590, posiedzenia komisji weryfikacyjnej oraz Senatu, dane GUS dot. PKB i inflacji czy konwencja Inicjatywy Polskiej poświęcona przyszłorocznym wyborom samorządowym.

*****

Wizyta Barniera. W poniedziałek premier Beata Szydło spotka się z głównym negocjatorem KE ds. Brexitu Michelem Barnierem, który będzie przebywał z wizytą w Polsce. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany.

PAD w Krapkowicach. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Krapkowicach w województwie opolskim, gdzie o 16:30 spotka się z mieszkańcami. Podczas spotkania planowane jest wystąpienie PAD.

GUS o PKB i inflacji. We wtorek o 10:00 GUS opublikuje opracowanie sygnalne – szybki szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2017 roku. Dzień wcześniej, w poniedziałek o 14:00 zostaną opublikowane dane dot. inflacji w październiku.

Senat. We wtorek o 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. nowelizacjami ustaw o cudzoziemcach, ewidencji ludności, samorządzie gminnym czy ordynacji podatkowej. Niewykluczone, że senatorowie rozpatrzą także nowelizację tegorocznego budżetu, którą w poniedziałek zajmie się senacka komisja budżetu i finansów publicznych.

Rząd o przedsiębiorcach. Rząd na wtorkowym posiedzeniu o 11:00 zajmie się kilkoma projektami zaproponowanymi przez Mateusza Morawieckiego – m.in. Prawem przedsiębiorców a także projektem ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. W porządku jest też projekt ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy czy projekt ustawy o dokumentach publicznych.

Debata o Polsce w PE. W środę o 9:00 na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata na temat praworządności i demokracji w Polsce. Europosłowie mają przyjąć także kolejną już rezolucję dot. Polski.

Podsumowanie dwulecia rządu. W czwartek wypada dwulecie rządu PiS kierowanego przez premier Beatę Szydło. Z tej okazji ma odbyć się podsumowanie – zapewne we wtorek, w środę bądź czwartek. Do rekonstrukcji ma dojść dopiero za jakiś czas – z wypowiedzi niektórych polityków PiS wynika, że nastąpi to na przełomie listopada i grudnia.

Komisja weryfikacyjna. W czwartek komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajmie się adresami Hoża 25, Hoża 25a i Hoża 23/25.

Szczyt w Goteborgu. W piątek w Goteborgu odbędzie się szczyt społeczny “The Social Summit for Fair Jobs and Growth” z udziałem premier Beaty Szydło.

Kongres 590. Tegoroczny Kongres 590 odbędzie się w czwartek i piątek w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa, gdzie spotkają się przedstawiciele administracji publicznej, samorządów, wielkiego i małego biznesu, świata nauki oraz polityki. Tegoroczni goście specjalni to Alberto Bagnai, Desmond Lachman i Joanna Jędrzejczyk.

Inicjatywa Polska o wyborach. W sobotę odbędzie się spotkanie-konwencja stowarzyszenia Inicjatywa Polska, którym kieruje Barbara Nowacka, poświęcone najbliższym, przyszłorocznym wyborom samorządowym. O terminie poinformowała Nowacka w mediach społecznościowych.

Fot. KPRM

Pozostałe z : 300Sejm

Sejm: Więcej ulg dla przedsiębiorców

Rząd szykuje zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. Inwestorzy w gminach z wysokim bezrobociem zostaną zwolnieni z CIT. Rząd chce, żeby udogodnienia podatkowe dla firm, dotychczas dostępne tylko w wyznaczonych strefach ekonomicznych, były udzielane w całym kraju. – Cała Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną – zapowiadał na Forum Ekonomicznym w Krynicy Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i aborcji, wizyta Merkel, expose szefa MSZ, rząd o służbie cywilnej, szczyt RE, aktualizacja ratingu

Nadchodzący tydzień w polityce to wizyta niemieckiej kanclerz w Warszawie, prace nad projektem nowelizacji ustawy o KRS – wszystko wskazuje na to, że w ekspresowym tempie, a także posiedzenie sejmowej komisji ws. projektu zakładającego zaostrzenie ustawy aborcyjnej. Szef MSZ wygłosi tzw. expose – po raz pierwszy zrobi to Jacek Czaputowicz, Czytaj więcej →

PiS złożyło projekt nowelizacji ustawy o KRS

Do Sejmu wpłynął krótki projekt nowelizacji ustawy o KRS autorstwa PiS. Zgodnie z propozycją, posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwoła prezes TK. Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, obradom przewodniczyć będzie członek KRS wskazany przez prezesa TK, spomiędzy członków rady wybranych spośród sędziów. Na chwilę obecną posiedzenie KRS powinna zwołać I Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i ustawie degradacyjnej, spotkanie Juncker-Morawiecki, PAD w Wielkopolsce

Prawdopodobny wybór nowej KRS przez Sejm oraz spotkanie Jean-Claude Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim to dwa najważniejsze polityczne wydarzenia nadchodzącego tygodnia. Także w tym tygodniu sejmowa komisja zajmie się projektem tzw. ustawy degradacyjnej, a senackie komisje – projektami dwóch uchwał dot. Marca ‘68. Jeżeli dojdzie do konsensusu, uchwała zostanie przyjęta Czytaj więcej →