Polityczny plan tygodnia: dwulecie rządu PiS, debata PE o Polsce, Kongres 590, PAD w Krapkowicach, rozprawa KW

Rząd PiS kierowany przez premier Szydło w nadchodzącym tygodniu będzie obchodzić dwulecie swojej działalności. Z tej okazji ma dojść do podsumowania pracy ministrów – na razie bez rekonstrukcji. Sam rząd we wtorek zajmie się kilkoma projektami Mateusza Morawieckiego, m.in. Prawem przedsiębiorców.

Ważnym tematem tygodnia będzie zapewne kolejna już debata w PE o sytuacji w Polsce, połączona z przyjęciem rezolucji. Polskę odwiedzi główny negocjator KE ds. Brexitu, a prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Krapkowicach w województwie opolskim.

Teoretycznie w najbliższych dniach może dojść do “finalnego” spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim ws. prezydenckich projektów ustaw o SN, ale termin tej rozmowy – przynajmniej na chwilę obecną – nie jest znany.

Inne polityczne wydarzenia tygodnia to Kongres 590, posiedzenia komisji weryfikacyjnej oraz Senatu, dane GUS dot. PKB i inflacji czy konwencja Inicjatywy Polskiej poświęcona przyszłorocznym wyborom samorządowym.

*****

Wizyta Barniera. W poniedziałek premier Beata Szydło spotka się z głównym negocjatorem KE ds. Brexitu Michelem Barnierem, który będzie przebywał z wizytą w Polsce. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany.

PAD w Krapkowicach. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Krapkowicach w województwie opolskim, gdzie o 16:30 spotka się z mieszkańcami. Podczas spotkania planowane jest wystąpienie PAD.

GUS o PKB i inflacji. We wtorek o 10:00 GUS opublikuje opracowanie sygnalne – szybki szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2017 roku. Dzień wcześniej, w poniedziałek o 14:00 zostaną opublikowane dane dot. inflacji w październiku.

Senat. We wtorek o 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. nowelizacjami ustaw o cudzoziemcach, ewidencji ludności, samorządzie gminnym czy ordynacji podatkowej. Niewykluczone, że senatorowie rozpatrzą także nowelizację tegorocznego budżetu, którą w poniedziałek zajmie się senacka komisja budżetu i finansów publicznych.

Rząd o przedsiębiorcach. Rząd na wtorkowym posiedzeniu o 11:00 zajmie się kilkoma projektami zaproponowanymi przez Mateusza Morawieckiego – m.in. Prawem przedsiębiorców a także projektem ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. W porządku jest też projekt ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy czy projekt ustawy o dokumentach publicznych.

Debata o Polsce w PE. W środę o 9:00 na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata na temat praworządności i demokracji w Polsce. Europosłowie mają przyjąć także kolejną już rezolucję dot. Polski.

Podsumowanie dwulecia rządu. W czwartek wypada dwulecie rządu PiS kierowanego przez premier Beatę Szydło. Z tej okazji ma odbyć się podsumowanie – zapewne we wtorek, w środę bądź czwartek. Do rekonstrukcji ma dojść dopiero za jakiś czas – z wypowiedzi niektórych polityków PiS wynika, że nastąpi to na przełomie listopada i grudnia.

Komisja weryfikacyjna. W czwartek komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajmie się adresami Hoża 25, Hoża 25a i Hoża 23/25.

Szczyt w Goteborgu. W piątek w Goteborgu odbędzie się szczyt społeczny “The Social Summit for Fair Jobs and Growth” z udziałem premier Beaty Szydło.

Kongres 590. Tegoroczny Kongres 590 odbędzie się w czwartek i piątek w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa, gdzie spotkają się przedstawiciele administracji publicznej, samorządów, wielkiego i małego biznesu, świata nauki oraz polityki. Tegoroczni goście specjalni to Alberto Bagnai, Desmond Lachman i Joanna Jędrzejczyk.

Inicjatywa Polska o wyborach. W sobotę odbędzie się spotkanie-konwencja stowarzyszenia Inicjatywa Polska, którym kieruje Barbara Nowacka, poświęcone najbliższym, przyszłorocznym wyborom samorządowym. O terminie poinformowała Nowacka w mediach społecznościowych.

Fot. KPRM

Pozostałe z : 300Sejm

Polityczny plan tygodnia: dodatkowe posiedzenie Sejmu, wysłuchanie Polski, wybór ławników przez Senat, PAD na Łotwie, szczyt UE ws. migracji

Dwa najważniejsze tematy nadchodzącego tygodnia w polityce to wysłuchanie Polski w unijnej Radzie ds. Ogólnych oraz dodatkowe posiedzenie Sejmu, zwołane w weekend przez marszałka Kuchcińskiego. Senat wybierze ławników SN – choć już wiadomo, że później trzeba będzie przeprowadzić wybór uzupełniający. Z kolei prezydent Andrzej Duda ma zaplanowaną wizytę na Łotwie. Czytaj więcej →

Kancelaria Sejmu wycofuje się z zakupu owoców morza

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, Kancelaria Sejmu wycofuje się z części zamówienia zakładającego zaopatrzenie sejmowych restauracji w owoce morza. Decyzję w tej sprawie podjął szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Zapotrzebowanie określone w zamówieniu to także kilkaset kilogramów m.in. kaszy, cukru, soli, bułki tartej czy makaronu, więc zostanie ono zmodyfikowane. – Od Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: posiedzenie Sejmu, debata o Polsce w PE, pytania referendalne, możliwa wizyta Timmermansa

W nadchodzącym tygodniu w PE odbędzie się debata dot. niezawisłości sądownictwa w Polsce. Niewykluczone, że w najbliższych dniach do Warszawy przyjedzie wiceszef KE Frans Timmermans. Z kolei sejmowa komisja zapozna się z informacją o działalności Sądu Najwyższego w 2017 roku. Pod koniec tygodnia Sejm zbierze się na dwudniowym posiedzeniu, by Czytaj więcej →

Sejm w przyszłym tygodniu zajmie się zmianami w Kodeksie wyborczym, powołaniem komisji śledczej ds. VAT i projektem dot. zachowania parlamentarzystów

Na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się projektem zmian w Kodeksie wyborczym. I czytanie – zgodnie ze wstępnym harmonogramem, który widziała 300POLITYKA – zaplanowano na czwartek, 14 czerwca na 10:00. Projekt dotyczy realizacji postulatów zgłaszanych przez PKW w zakresie m.in. skrócenia procedury sądowo-administracyjnej w sprawach skarg na uchwały PKW dot. podziału na Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o odwołaniu Szydło i Rafalskiej, Senat o obniżce uposażeń, audiencja PMM u papieża, wizyta Steinmeiera, aktualizacja ratingu

W nadchodzącym tygodniu zbiera się Sejm i Senat – pierwszy raz po zakończeniu protestu osób niepełnosprawnych. Posłowie zajmą się wnioskami o odwołanie Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej, a także o powołanie komisji śledczej ds. VAT. Senat z kolei przegłosuje ustawę zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%. Papież Franciszek przyjmie na Czytaj więcej →