Według informacji 300POLITYKI, kompromis Pałacu z PiS w sprawie prezydenckich ustaw sądowych został „w zasadzie osiągnięty” – dowiadujemy się z dwóch niezależnych źródeł w Klubie PiS i okolicach rządu.

Dziś doszło do kolejnego już spotkania Pawła Muchy ze Stanisławem Piotrowiczem, poświęconego prezydenckim projektem ustaw o SN i KRS.

Według naszych rozmówców do uzgodnienia zostały rzeczy mniejszej wagi, ale co do zasady porozumienie zostało osiągnięte. Nasi rozmówcy w PiS podkreślają, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że prezydenckie projekty będą rozpatrywane na najbliższym posiedzeniu Sejmu – 22-24 listopada.

*****

UPDATE – POTWIERDZENIE PIOTROWICZA

Udało nam się uzyskać komentarz przewodniczącego sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza, prowadzącego negocjacje z Pałacem w imieniu PiS, który potwierdził nasze ustalenia:

– Rzeczywiście, po trzecim dniu negocjacji, wypracowaliśmy porozumienie na tyle, że będzie możliwe rozpoczęcie prac w parlamencie na najbliższym posiedzeniu. Jest zgoda żeby zachować warunki brzegowe, o których mówił pan prezydent: wybór 3/5 i zagwarantowanie opozycji prawa wyboru do KRS, żeby nie był to wybór jednoklubowy. W przypadku, gdyby nie było takiej możliwości przez 3/5, to druga tura miałaby miejsce bezwzględną większością. Przy dobrej woli opozycji kandydaci-sędziowie zgłoszeni przez opozycję mieliby zagwarantowaną reprezentację w KRS.

Fot. Sejm