Polityczny plan tygodnia: kierownictwo PiS o rekonstrukcji, rząd o CPK, Sejm o handlu w niedziele, debata o Polsce

W nadchodzącym tygodniu ma spotkać się kierownictwo PiS, by rozmawiać o zmianach w rządzie. Do spotkania miało dojść już w ubiegłym tygodniu, ale zostało przełożone z powodu choroby Jarosława Kaczyńskiego. Rząd z kolei na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem uchwały dot. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Sejm zajmie się projektem dot. ograniczenia handlu w niedziele, a także projektem dot. ustanowienia całorocznego czasu letniego. Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha kolejne osoby – w tym Pawła Kunachowicza – a Senat zbierze się na dwudniowym posiedzeniu. Ponadto o sytuacji w Polsce będą rozmawiać europosłowie razem z Fransem Timmermansem.

Ten tydzień to także kolejna miesięcznica smoleńska, obchody 11 listopada, spotkanie RPO z asesorami, Marsz Niepodległości czy wizyta prezydentów Iraku oraz Gruzji.

*****

Debata o Polsce. W poniedziałek o sytuacji w Polsce mają rozmawiać europosłowie na posiedzeniu komisji sprawiedliwości, w której weźmie udział Frans Timmermans. Temat to “niedawne wydarzenia w Polsce i ich wpływ na praworządność” – początek dyskusji planowo o 16:00.

Kierownictwo PiS o rekonstrukcji. – Spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie rekonstrukcji rządu odbędzie się w przyszłym tygodniu – poinformował kilka dni temu Ryszard Terlecki na Twitterze. Pierwotnie do spotkania miało dojść w piątek, ale – według Adama Bielana – Jarosława Kaczyńskiego zmógł wirus.

Spotkanie Mucha-Piotrowicz. Niewykluczone, że w tym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie Pawła Muchy ze Stanisławem Piotrowiczem dotyczące prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS. Kilka dni temu Krzysztof Łapiński w Polsat News stwierdził, że takie spotkanie to prawdopodobnie perspektywa najbliższego tygodnia.

Wizyta prezydentów Iraku i Gruzji. W poniedziałek i wtorek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader, a w środę – prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili. W planie są spotkania m.in. z prezydentem Dudą i premier Szydło.

Rząd o CPK. Na wtorkowym posiedzeniu – które rozpocznie się o 12:00 – rząd zajmie się projektem uchwały w sprawie przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej. W porządku jest też projekt nowelizacji ustawy o odpadach.

Amber Gold. We wtorek o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłą funkcjonariuszkę Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Annę Fołtę-Nowacką oraz byłego funkcjonariusza Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Macieja Zajdę. W środę o 10:15 posłowie przesłuchają byłego członka rady nadzorczej Amber Gold Pawła Kunachowicza.

RPO z asesorami. W środę odbędzie się spotkanie RPO Adama Bodnara z asesorami, wobec których KRS wyraziła sprzeciw. O terminie spotkania poinformował Bodnar na Twitterze.

Sejm o zmianie czasu. W środę o 11:45 – według wstępnego harmonogramu – odbędzie się II czytanie projektu nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, zakładającego ustanowienie całorocznego czasu letniego na obszarze RP. Projekt został złożony przez PSL, a w październiku poparła go sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.

Sejm o handlu w niedziele. W czwartek o 9:00 – według wstępnego harmonogramu – odbędzie się II czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Rozpatrzenie tego punktu ma potrwać do 11:00. Pod koniec października sejmowa komisja przyjęła projekt wraz z poprawkami PiS.

Komisje o budżecie. W tym tygodniu sejmowe komisje będą kontynuować prace nad poszczególnymi częściami projektu budżetu państwa na 2018 rok. Sejm będzie też pracować nad projektem nowelizacji tegorocznego budżetu – na wtorek na 19:00 zaplanowano posiedzenie sejmowej finansów publicznych, w trakcie którego nastąpi głosowanie poprawek.

Komisje o ustawie o służbie zagranicznej. W środę o 10:30 sejmowe komisje spraw zagranicznych i ustawodawcza zajmą się sprawozdaniem podkomisji o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. Propozycja MSZ wprowadza m.in. „negatywną przesłankę zatrudnienia w służbie zagranicznej dotyczącej osób które w okresie do 31 lipca 1990 r. pracowały bądź pełniły służbę albo były współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu tzw. ustawy lustracyjnej”. Projekt wprowadza też 6-miesięczny okres przejściowy, w którym dokonany zostanie kompleksowy przegląd kadr służby zagranicznej oraz zaproponowane zostaną nowe warunki pracy i płacy bądź nastąpi rozwiązanie stosunku pracy z mocy prawa.

Senat. W czwartek o 11:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu, w trakcie którego senatorowie zajmą się m.in. ustawą zakładającą zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej do końca 2018 roku. W porządku jest też m.in. informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za 2016 rok oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.

Miesięcznica smoleńska. W piątek odbędzie się kolejna już tzw. miesięcznica smoleńska. Krakowskim Przedmieściem tradycyjnie przejdzie Marsz Pamięci, a na końcu przed Pałacem Prezydenckim głos zabierze Jarosław Kaczyński. Ponadto na 21:00 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego, wystąpienie prezesa PiS oraz złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

11 listopada. W sobotę odbędą się obchody Święta Niepodległości – w Warszawie rozpoczną się prawdopodobnie około 13:00. Tego dnia mogłyby zostać wręczone nominacje generalskie, ale Krzysztof Łapiński podkreśla, że w tej sprawie nie ma jeszcze decyzji. Także na 11 listopada w Krakowie zaplanowano wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.

PAD na Ognisku Patriotyzmu. W sobotę o 19:00 w Stalowej Woli prezydent Andrzej Duda weźmie udział w V Ognisku Patriotyzmu z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Marsz Niepodległości. W sobotę ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości organizowany pod hasłem “My chcemy Boga” przez środowiska narodowe. – To hasło może pokazać światu, że Bóg na polskich sztandarach to nie tylko sentymentalny odruch, nie jakieś odniesienie do historii, tradycji, ale przede wszystkim droga, którą chcemy podążać i cel, który chcemy osiągnąć tutaj na Ziemi. To jest tak ważne w czasach tego powszechnego chaosu i zamętu. Taki znak może być i dla polskiego narodu bardzo ważny, ale również dla innych narodów w Europie – mówił prezes Stowarzyszenia Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz w Radiu Maryja.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Polityczny plan tygodnia: rekonstrukcja, spotkanie Morawiecki-Juncker, Sejm o aborcji i budżecie

Jednym z ważniejszych tematów nadchodzącego politycznego tygodnia będzie zapewne rekonstrukcja rządu, która – jak wynika z wypowiedzi polityków PiS – ma zostać ogłoszona w najbliższych dniach. Również w tym tygodniu premier Morawiecki spotka się z Jean-Claude’em Junckerem. Sejm zajmie się firmowanym przez Barbarę Nowacką projektem zakładającym m.in. liberalizację ustawy aborcyjnej. Czytaj więcej →

20 politycznych tematów stycznia

Rekonstrukcja rządu, spotkania Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbanem oraz Jean-Claude Junckerem a także publikacja sądowych ustaw i początek procedury związanej z wyborem nowej KRS – to zapewne trzy tematy wokół których będzie kręcić się polska polityka w styczniu. Na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejm zajmie się firmowanym przez Barbarę Nowacką oobywatelskim Czytaj więcej →

„Święta: dla jednych 500+, dla innych minus 500. Jakoś damy radę…”. PO przed Wigilią ze spotem o drożyźnie

„Święta: dla jednych 500+, dla innych minus 500. Jakoś damy radę…” – mówi lektor w krótkim spocie PO – który 300POLITYKA publikuje jako pierwsza – gdzie pojawiają się dane o wzroście cen podstawowych produktów żywnościowych. „Myślałam, że mi wystarczy, ale nie wystarczyło” – w klipie młoda matka rozmawia ze swoją Czytaj więcej →

Na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejm zajmie się obywatelskim projektem dot. liberalizacji ustawy aborcyjnej

Na środę, 10 stycznia zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, zgłoszonego przez Komitet „Ratujmy Kobiety 2017”. Według wstępnego harmonogramu Sejmu, debata w tej sprawie rozpocznie się o 17:15 i potrwa do 19:30. Projekt przedstawi Barbara Nowacka. Propozycja promowana przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. prawo do przerwania Czytaj więcej →