Polityczny plan tygodnia: kierownictwo PiS o rekonstrukcji, rząd o CPK, Sejm o handlu w niedziele, debata o Polsce

W nadchodzącym tygodniu ma spotkać się kierownictwo PiS, by rozmawiać o zmianach w rządzie. Do spotkania miało dojść już w ubiegłym tygodniu, ale zostało przełożone z powodu choroby Jarosława Kaczyńskiego. Rząd z kolei na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem uchwały dot. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Sejm zajmie się projektem dot. ograniczenia handlu w niedziele, a także projektem dot. ustanowienia całorocznego czasu letniego. Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha kolejne osoby – w tym Pawła Kunachowicza – a Senat zbierze się na dwudniowym posiedzeniu. Ponadto o sytuacji w Polsce będą rozmawiać europosłowie razem z Fransem Timmermansem.

Ten tydzień to także kolejna miesięcznica smoleńska, obchody 11 listopada, spotkanie RPO z asesorami, Marsz Niepodległości czy wizyta prezydentów Iraku oraz Gruzji.

*****

Debata o Polsce. W poniedziałek o sytuacji w Polsce mają rozmawiać europosłowie na posiedzeniu komisji sprawiedliwości, w której weźmie udział Frans Timmermans. Temat to “niedawne wydarzenia w Polsce i ich wpływ na praworządność” – początek dyskusji planowo o 16:00.

Kierownictwo PiS o rekonstrukcji. – Spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie rekonstrukcji rządu odbędzie się w przyszłym tygodniu – poinformował kilka dni temu Ryszard Terlecki na Twitterze. Pierwotnie do spotkania miało dojść w piątek, ale – według Adama Bielana – Jarosława Kaczyńskiego zmógł wirus.

Spotkanie Mucha-Piotrowicz. Niewykluczone, że w tym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie Pawła Muchy ze Stanisławem Piotrowiczem dotyczące prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS. Kilka dni temu Krzysztof Łapiński w Polsat News stwierdził, że takie spotkanie to prawdopodobnie perspektywa najbliższego tygodnia.

Wizyta prezydentów Iraku i Gruzji. W poniedziałek i wtorek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader, a w środę – prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili. W planie są spotkania m.in. z prezydentem Dudą i premier Szydło.

Rząd o CPK. Na wtorkowym posiedzeniu – które rozpocznie się o 12:00 – rząd zajmie się projektem uchwały w sprawie przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej. W porządku jest też projekt nowelizacji ustawy o odpadach.

Amber Gold. We wtorek o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłą funkcjonariuszkę Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Annę Fołtę-Nowacką oraz byłego funkcjonariusza Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Macieja Zajdę. W środę o 10:15 posłowie przesłuchają byłego członka rady nadzorczej Amber Gold Pawła Kunachowicza.

RPO z asesorami. W środę odbędzie się spotkanie RPO Adama Bodnara z asesorami, wobec których KRS wyraziła sprzeciw. O terminie spotkania poinformował Bodnar na Twitterze.

Sejm o zmianie czasu. W środę o 11:45 – według wstępnego harmonogramu – odbędzie się II czytanie projektu nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, zakładającego ustanowienie całorocznego czasu letniego na obszarze RP. Projekt został złożony przez PSL, a w październiku poparła go sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.

Sejm o handlu w niedziele. W czwartek o 9:00 – według wstępnego harmonogramu – odbędzie się II czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Rozpatrzenie tego punktu ma potrwać do 11:00. Pod koniec października sejmowa komisja przyjęła projekt wraz z poprawkami PiS.

Komisje o budżecie. W tym tygodniu sejmowe komisje będą kontynuować prace nad poszczególnymi częściami projektu budżetu państwa na 2018 rok. Sejm będzie też pracować nad projektem nowelizacji tegorocznego budżetu – na wtorek na 19:00 zaplanowano posiedzenie sejmowej finansów publicznych, w trakcie którego nastąpi głosowanie poprawek.

Komisje o ustawie o służbie zagranicznej. W środę o 10:30 sejmowe komisje spraw zagranicznych i ustawodawcza zajmą się sprawozdaniem podkomisji o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. Propozycja MSZ wprowadza m.in. „negatywną przesłankę zatrudnienia w służbie zagranicznej dotyczącej osób które w okresie do 31 lipca 1990 r. pracowały bądź pełniły służbę albo były współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu tzw. ustawy lustracyjnej”. Projekt wprowadza też 6-miesięczny okres przejściowy, w którym dokonany zostanie kompleksowy przegląd kadr służby zagranicznej oraz zaproponowane zostaną nowe warunki pracy i płacy bądź nastąpi rozwiązanie stosunku pracy z mocy prawa.

Senat. W czwartek o 11:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu, w trakcie którego senatorowie zajmą się m.in. ustawą zakładającą zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej do końca 2018 roku. W porządku jest też m.in. informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za 2016 rok oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.

Miesięcznica smoleńska. W piątek odbędzie się kolejna już tzw. miesięcznica smoleńska. Krakowskim Przedmieściem tradycyjnie przejdzie Marsz Pamięci, a na końcu przed Pałacem Prezydenckim głos zabierze Jarosław Kaczyński. Ponadto na 21:00 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego, wystąpienie prezesa PiS oraz złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

11 listopada. W sobotę odbędą się obchody Święta Niepodległości – w Warszawie rozpoczną się prawdopodobnie około 13:00. Tego dnia mogłyby zostać wręczone nominacje generalskie, ale Krzysztof Łapiński podkreśla, że w tej sprawie nie ma jeszcze decyzji. Także na 11 listopada w Krakowie zaplanowano wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.

PAD na Ognisku Patriotyzmu. W sobotę o 19:00 w Stalowej Woli prezydent Andrzej Duda weźmie udział w V Ognisku Patriotyzmu z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Marsz Niepodległości. W sobotę ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości organizowany pod hasłem “My chcemy Boga” przez środowiska narodowe. – To hasło może pokazać światu, że Bóg na polskich sztandarach to nie tylko sentymentalny odruch, nie jakieś odniesienie do historii, tradycji, ale przede wszystkim droga, którą chcemy podążać i cel, który chcemy osiągnąć tutaj na Ziemi. To jest tak ważne w czasach tego powszechnego chaosu i zamętu. Taki znak może być i dla polskiego narodu bardzo ważny, ale również dla innych narodów w Europie – mówił prezes Stowarzyszenia Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz w Radiu Maryja.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Sejm: Więcej ulg dla przedsiębiorców

Rząd szykuje zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. Inwestorzy w gminach z wysokim bezrobociem zostaną zwolnieni z CIT. Rząd chce, żeby udogodnienia podatkowe dla firm, dotychczas dostępne tylko w wyznaczonych strefach ekonomicznych, były udzielane w całym kraju. – Cała Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną – zapowiadał na Forum Ekonomicznym w Krynicy Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i aborcji, wizyta Merkel, expose szefa MSZ, rząd o służbie cywilnej, szczyt RE, aktualizacja ratingu

Nadchodzący tydzień w polityce to wizyta niemieckiej kanclerz w Warszawie, prace nad projektem nowelizacji ustawy o KRS – wszystko wskazuje na to, że w ekspresowym tempie, a także posiedzenie sejmowej komisji ws. projektu zakładającego zaostrzenie ustawy aborcyjnej. Szef MSZ wygłosi tzw. expose – po raz pierwszy zrobi to Jacek Czaputowicz, Czytaj więcej →

PiS złożyło projekt nowelizacji ustawy o KRS

Do Sejmu wpłynął krótki projekt nowelizacji ustawy o KRS autorstwa PiS. Zgodnie z propozycją, posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwoła prezes TK. Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, obradom przewodniczyć będzie członek KRS wskazany przez prezesa TK, spomiędzy członków rady wybranych spośród sędziów. Na chwilę obecną posiedzenie KRS powinna zwołać I Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i ustawie degradacyjnej, spotkanie Juncker-Morawiecki, PAD w Wielkopolsce

Prawdopodobny wybór nowej KRS przez Sejm oraz spotkanie Jean-Claude Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim to dwa najważniejsze polityczne wydarzenia nadchodzącego tygodnia. Także w tym tygodniu sejmowa komisja zajmie się projektem tzw. ustawy degradacyjnej, a senackie komisje – projektami dwóch uchwał dot. Marca ‘68. Jeżeli dojdzie do konsensusu, uchwała zostanie przyjęta Czytaj więcej →