To będzie kolejny bardzo polityczny tydzień. Być może już w najbliższych dniach – zapewne w czwartek lub piątek – dojdzie do następnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim ws. reformy sądownictwa. W połowie tygodnia zbierze się Sejm na 3-dniowym posiedzeniu – choć nie ma większych szans na to, by prezydenckie projekty zostały rozpatrzone już w tym tygodniu.

Komitet “Ratujmy Kobiety 2017” złoży w Sejmie projekt liberalizujący ustawę aborcyjną, komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha m.in. Marcina P., a TK ogłosi orzeczenie ws. ustawy o Sądzie Najwyższym w zakresie dot. regulaminu w sprawie wyboru kandydatów na I prezesa SN. Sejmowa komisja zajmie się ograniczeniem handlu w niedziele, a prezydent Duda uda się z wizytą do Finlandii.

Inne polityczne tematy tygodnia to przedstawienie ustawy o jawności życia publicznego, podpisanie ustawy zwiększającej nakłady obronne, gabinet cieni PO, konsultacje referendalne, zaopiniowanie kandydata na ambasadora Polski przy ONZ czy prezentacja programu samorządowego przez Partię Razem.

Także w tym tygodniu wizytę w Polsce złoży delegacja Komisji Weneckiej w ramach przygotowań do wydania opinii o nowelizacji ustawy o prokuraturze.

*****

Ustawa o jawności życia publicznego. W poniedziałek o 11:00 zostaną przedstawione założenia ustawy o jawności życia publicznego. Zapowiedział to kilka dni temu Maciej Wąsik. O tej godzinie odbędzie się konferencja w KPRM z udziałem Mariusza Kamińskiego.

Podpisanie ustawy zwiększającej nakłady obronne. W poniedziałek o 12:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę zakładającą stopniowe zwiększenie finansowania potrzeb obronnych od 2018 roku – docelowo do poziomu co najmniej 2,5% PKB w 2030 roku i latach kolejnych, a także podniesienie maksymalnej liczebności Sił Zbrojnych RP do poziomu dwustu tysięcy stanowisk etatowych żołnierzy.

Ustawa liberalizująca prawo aborcyjne. W poniedziałek o 12:30 komitet “Ratujmy Kobiety 2017” złoży w Sejmie projekt liberalizujący ustawę aborcyjną. Pierwotnie miało to nastąpić w ubiegłym tygodniu, ale – jak podkreślają rozmówcy 300POLITYKI – podpisy ciągle były zsyłane. Ma być ich – przynajmniej na chwilę obecną – grubo ponad 150 tys. Propozycja promowana przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. prawo do przerwania ciąży do 12 tygodnia.

PAD w Finlandii. W poniedziałek rozpoczyna się wizyta Pary Prezydenckiej w Finlandii. W planie – od wtorku – są m.in. spotkania z prezydentem Finlandii i przewodniczącą parlamentu, udział w Forum Gospodarczym czy spotkanie z przedstawicielami Polonii.

Konsultacje referendalne. W poniedziałek o 16:30 w Katowicach odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji z udziałem Pawła Muchy. Spotkanie, współorganizowane przez Kancelarię Prezydenta RP i Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ “Solidarność“, służyć będzie odpowiedzi na pytanie: ”Czy ochrona pracy w Konstytucji to zawsze ochrona pracownika?“. Przed spotkaniem, o 16:00, zaplanowany jest briefing prasowy ministra Muchy.

Przesłuchanie Marcina P. We wtorek o 12:00 komisja śledcza ds. Amber Gold – kolejny już raz – przesłucha byłego prezesa Amber Gold Marcina P. Dzień później, w środę o 10:15 posłowie przesłuchają byłych dziennikarzy “Wprost”: Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego.

TK o I prezes SN. We wtorek o 11:00 Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie ws. pakietu trzech ustaw o TK, dzięki którym PiS na przełomie roku przejęło sąd konstytucyjny. Wniosek w tej sprawie złożył RPO. Godzinę później, o 12:00 TK ogłosi orzeczenie ws. ustawy o Sądzie Najwyższym w zakresie dot. regulaminu w sprawie wyboru kandydatów na I prezesa SN. Wniosek w tej sprawie złożyła do Trybunału grupa posłów PiS.

Rząd o finansowaniu służby zdrowia. Możliwe, iż na wtorkowym posiedzeniu o 12:00 rząd zajmie się projektem zakładającym stopniowe zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia – docelowo do 6% PKB w 2025 roku. W ostatnim tygodniu projekt przyjął Komitet Stały RM, a o wtorkowym terminie mówił marszałek Karczewski – choć na razie tego punktu nie ma w porządku obrad.

Gabinet cieni PO. We wtorek gabinet cieni Platformy ma zaproponować “kompleksowy projekt” na rozwiązanie problemu braku pieniędzy na służbę zdrowia. Zapowiedział to Grzegorz Schetyna na konwencji samorządowej w Łodzi. Z kolei w poniedziałek o 12:00 – jak zapowiedziała na Twitterze Marzena Okła-Drewnowicz – PO rusza z wielkim projektem dot. polityki senioralnej, który sama ma zaszczyt koordynować.

Sejm. W środę o 10:00 zaczyna się drugie październikowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem ustawy o rynku mocy, a także rządowym projektem dot. zmian w Kodeksie karnym – chodzi o tzw. obronę konieczną. Sejm niemal na pewno nie zajmie się prezydenckimi projektami ustaw na tym posiedzeniu.

KSZ o kandydacie na ambasadora Polski przy ONZ. W czwartek o 13:00 sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydatów na stanowisko ambasadora RP – Joannę Wronecką, Pawła Cieplaka i Przemysława Niesiołowskiego. Wronecka jest kandydatką na ambasadora Polski przy ONZ, o czym informowało RMF FM.

Handel w niedziele. W czwartek o 15:00 sejmowa komisji polityki społecznej i rodziny rozpatrzy sprawozdanie podkomisji stałej do spraw rynku pracy o obywatelskim projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Przedstawi je przewodniczący podkomisji Janusz Śniadek. PiS chce, by ograniczenie handlu weszło w życie od przyszłego roku – by tak się stało, ustawa najpóźniej w grudniu musi zostać uchwalona przez parlament.

Wybór prezesa PAP. Najprawdopodobniej w tym tygodniu Rada Mediów Narodowych wybierze nowego prezesa PAP, w miejsce Artura Dmochowskiego. Pierwotnie decyzja miała zostać podjęta już na poprzednim posiedzeniu, ale Krzysztof Czabański poinformował wtedy iż wybór został przesunięty i dojdzie do niego za dwa tygodnie. Nowym prezesem PAP zostanie najprawdopodobniej Jolanta Hajdasz.

Spotkanie Duda-Kaczyński. Niewykluczone, że w tym tygodniu dojdzie do kolejnego już spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim. O tegotygodniowym terminie mówiła rzecznik PiS Beata Mazurek. Tematem rozmowy będą przede wszystkim prezydenckie projekty ustaw o sądownictwie.

Program samorządowy Razem. – 29 października [tj. niedziela] będziemy prezentować nasz program samorządowy – zapowiedziała kilka dni temu Partia Razem.

Fot. Twitter Marka Kuchcińskiego