Polityczny plan tygodnia: spotkanie Duda-Kaczyński, szczyt UE, konwencja PO, aktualizacja ratingu

Jednym z dominujących tematów najbliższych dni będzie zapewne protest-głodówka lekarzy rezydentów. Także w tym tygodniu ma jednak dojść do kolejnego już spotkania prezydenta Dudy z Jarosławem Kaczyńskim. Jeżeli dojdzie do porozumienia, Sejm będzie mógł rozpocząć prace nad prezydenckimi projektami.

Ten tydzień to też posiedzenie Rady Europejskiej, na którym – jak twierdzi Der Spiegel – ma stanąć kwestia praworządności. Standard & Poor’s dokona aktualizacji ratingu Polski, Senat zbierze się na dwudniowym posiedzeniu, a Paweł Mucha odbędzie kolejne spotkania przed tzw. referendum konsultacyjnym.

Koniec tygodnia to samorządowa konwencja Platformy w Łodzi, na której ma nastąpić prezentacja programu samorządowego. Największa partia opozycyjna ma przyjąć także zmiany w statucie. Inne tematy to kolejna rozprawa komisji weryfikacyjnej i konsultacje Nowoczesnej w Sejmie.

*****

Spotkanie Duda-Kaczyński. Być może w najbliższych dniach dojdzie do kolejnego już spotkania Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS na ostatnim zjeździe klubów “Gazety Polskiej” mówił, że do rozmowy dojdzie “chyba” w przyszłym tygodniu, a Ryszard Terlecki w Trójce wskazywał, że będzie to na początku tygodnia. Tematem rozmowy mają być przede wszystkim ustawy sądowe.

Konsultacje referendalne. W poniedziałek o 14:00 w Poznaniu odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji z udziałem Pawła Muchy. Dodatkowym tematem spotkania będzie ,”Ustrój gospodarczy według Konstytucji”. Z kolei w środę o 17:00 odbędzie się takie samo spotkanie w Toruniu. Dodatkowym tematem będzie hasło ”Kultura i dziedzictwo narodowe – konstytucyjna ochrona spraw fundamentalnych”. Przed spotkaniem, o 16:30, zaplanowany jest briefing prasowy Muchy.

Wizyta prezydenta Turcji. We wtorek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Dokładny plan wizyty nie jest znany – wiadomo, że Erdogan spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Z kolei w środę o 15:00 PAD przyjmie przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Korei Południowej Chung Sye-kyuna.

Konsultacje Nowoczesnej. We wtorek o 10:00 w Sejmie odbędą się konsultacje społeczne zespołu parlamentarnego ds. programu Aktywna rodzina. Tematem konsultacji będzie miejsce przedszkoli i szkół w polityce rodzinnej, a wezmą w nich udział m.in. Ryszard Petru, Katarzyna Lubnauer, Joanna Schmidt, Paulina Hennig-Kloska i Mateusz Sabat.

Rząd. Ministrowie na wtorkowym posiedzeniu o 12:00 wysłuchają sprawozdania z prac międzyresortowego zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Pierwotnie rząd miał się zająć tym punktem na poprzednim posiedzeniu – zapowiadała to w Zielonej Górze premier Szydło.

Komisja weryfikacyjna. W środę o 10:00 odbędzie się rozprawa komisji weryfikacyjnej ws. Nowogrodzkiej 6a.

Senat. W środę o 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. ustawą o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, a także zmianami w Prawie prasowym – chodzi m.in. o zapisy dot. autoryzacji.

Rada Europejska. W czwartek i piątek odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Według niemieckiego tygodnika “Der Spiegel”, Niemcy wprowadziły kwestię praworządności do agendy szczytu. Przywódcy UE zajmą się też migracją, obroną, sprawami zagranicznymi i digitalizacją. RE w gronie 27 państw członkowskich przeanalizuje stan negocjacji prowadzonych w następstwie złożenia przez Wielką Brytanię notyfikacji o zamiarze wystąpienia z UE

Aktualizacja ratingu. W piątek Standard & Poor’s – jedna z trzech największych agencji ratingowych – dokona aktualizacja ratingu Polski. Poprzednio – w kwietniu – agencja podtrzymała swoją ocenę ratingową Polski na poziomie BBB+. Utrzymana została też stabilna perspektywa ratingu.

Aborcja. W piątek komitet “Ratujmy Kobiety 2017” ma złożyć w Sejmie projekt liberalizujący ustawę aborcyjną. Poinformował o tym kilkanaście dni temu Dariusz Joński ze stowarzyszenia Inicjatywa Polska. Pod projektem zebrano już 150 tys. podpisów.

Konwencja Platformy. – 21 października [tj. sobota] pokażemy program samorządowy Platformy. To będzie pierwszy prawdziwy sprawdzian, czyli wybory samorządowe, które pokażą realne poparcie dla poszczególnych sił politycznych – i dla opozycji i dla PiS – mówił Sławomir Neumann w Polsat News. Konwencja odbędzie się w Łodzi, w jej trakcie ma zostać przedstawiony program partii na przyszłoroczne wybory samorządowe i nowy statut.

Fot. European Council

Pozostałe z : 300Sejm

Polityczny plan tygodnia: rekonstrukcja, spotkanie Morawiecki-Juncker, Sejm o aborcji i budżecie

Jednym z ważniejszych tematów nadchodzącego politycznego tygodnia będzie zapewne rekonstrukcja rządu, która – jak wynika z wypowiedzi polityków PiS – ma zostać ogłoszona w najbliższych dniach. Również w tym tygodniu premier Morawiecki spotka się z Jean-Claude’em Junckerem. Sejm zajmie się firmowanym przez Barbarę Nowacką projektem zakładającym m.in. liberalizację ustawy aborcyjnej. Czytaj więcej →

20 politycznych tematów stycznia

Rekonstrukcja rządu, spotkania Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbanem oraz Jean-Claude Junckerem a także publikacja sądowych ustaw i początek procedury związanej z wyborem nowej KRS – to zapewne trzy tematy wokół których będzie kręcić się polska polityka w styczniu. Na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejm zajmie się firmowanym przez Barbarę Nowacką oobywatelskim Czytaj więcej →

„Święta: dla jednych 500+, dla innych minus 500. Jakoś damy radę…”. PO przed Wigilią ze spotem o drożyźnie

„Święta: dla jednych 500+, dla innych minus 500. Jakoś damy radę…” – mówi lektor w krótkim spocie PO – który 300POLITYKA publikuje jako pierwsza – gdzie pojawiają się dane o wzroście cen podstawowych produktów żywnościowych. „Myślałam, że mi wystarczy, ale nie wystarczyło” – w klipie młoda matka rozmawia ze swoją Czytaj więcej →

Na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejm zajmie się obywatelskim projektem dot. liberalizacji ustawy aborcyjnej

Na środę, 10 stycznia zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, zgłoszonego przez Komitet „Ratujmy Kobiety 2017”. Według wstępnego harmonogramu Sejmu, debata w tej sprawie rozpocznie się o 17:15 i potrwa do 19:30. Projekt przedstawi Barbara Nowacka. Propozycja promowana przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. prawo do przerwania Czytaj więcej →