Polityczny plan tygodnia: spotkanie Duda-Kaczyński, szczyt UE, konwencja PO, aktualizacja ratingu

Jednym z dominujących tematów najbliższych dni będzie zapewne protest-głodówka lekarzy rezydentów. Także w tym tygodniu ma jednak dojść do kolejnego już spotkania prezydenta Dudy z Jarosławem Kaczyńskim. Jeżeli dojdzie do porozumienia, Sejm będzie mógł rozpocząć prace nad prezydenckimi projektami.

Ten tydzień to też posiedzenie Rady Europejskiej, na którym – jak twierdzi Der Spiegel – ma stanąć kwestia praworządności. Standard & Poor’s dokona aktualizacji ratingu Polski, Senat zbierze się na dwudniowym posiedzeniu, a Paweł Mucha odbędzie kolejne spotkania przed tzw. referendum konsultacyjnym.

Koniec tygodnia to samorządowa konwencja Platformy w Łodzi, na której ma nastąpić prezentacja programu samorządowego. Największa partia opozycyjna ma przyjąć także zmiany w statucie. Inne tematy to kolejna rozprawa komisji weryfikacyjnej i konsultacje Nowoczesnej w Sejmie.

*****

Spotkanie Duda-Kaczyński. Być może w najbliższych dniach dojdzie do kolejnego już spotkania Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS na ostatnim zjeździe klubów “Gazety Polskiej” mówił, że do rozmowy dojdzie “chyba” w przyszłym tygodniu, a Ryszard Terlecki w Trójce wskazywał, że będzie to na początku tygodnia. Tematem rozmowy mają być przede wszystkim ustawy sądowe.

Konsultacje referendalne. W poniedziałek o 14:00 w Poznaniu odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji z udziałem Pawła Muchy. Dodatkowym tematem spotkania będzie ,”Ustrój gospodarczy według Konstytucji”. Z kolei w środę o 17:00 odbędzie się takie samo spotkanie w Toruniu. Dodatkowym tematem będzie hasło ”Kultura i dziedzictwo narodowe – konstytucyjna ochrona spraw fundamentalnych”. Przed spotkaniem, o 16:30, zaplanowany jest briefing prasowy Muchy.

Wizyta prezydenta Turcji. We wtorek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Dokładny plan wizyty nie jest znany – wiadomo, że Erdogan spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Z kolei w środę o 15:00 PAD przyjmie przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Korei Południowej Chung Sye-kyuna.

Konsultacje Nowoczesnej. We wtorek o 10:00 w Sejmie odbędą się konsultacje społeczne zespołu parlamentarnego ds. programu Aktywna rodzina. Tematem konsultacji będzie miejsce przedszkoli i szkół w polityce rodzinnej, a wezmą w nich udział m.in. Ryszard Petru, Katarzyna Lubnauer, Joanna Schmidt, Paulina Hennig-Kloska i Mateusz Sabat.

Rząd. Ministrowie na wtorkowym posiedzeniu o 12:00 wysłuchają sprawozdania z prac międzyresortowego zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Pierwotnie rząd miał się zająć tym punktem na poprzednim posiedzeniu – zapowiadała to w Zielonej Górze premier Szydło.

Komisja weryfikacyjna. W środę o 10:00 odbędzie się rozprawa komisji weryfikacyjnej ws. Nowogrodzkiej 6a.

Senat. W środę o 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. ustawą o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, a także zmianami w Prawie prasowym – chodzi m.in. o zapisy dot. autoryzacji.

Rada Europejska. W czwartek i piątek odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Według niemieckiego tygodnika “Der Spiegel”, Niemcy wprowadziły kwestię praworządności do agendy szczytu. Przywódcy UE zajmą się też migracją, obroną, sprawami zagranicznymi i digitalizacją. RE w gronie 27 państw członkowskich przeanalizuje stan negocjacji prowadzonych w następstwie złożenia przez Wielką Brytanię notyfikacji o zamiarze wystąpienia z UE

Aktualizacja ratingu. W piątek Standard & Poor’s – jedna z trzech największych agencji ratingowych – dokona aktualizacja ratingu Polski. Poprzednio – w kwietniu – agencja podtrzymała swoją ocenę ratingową Polski na poziomie BBB+. Utrzymana została też stabilna perspektywa ratingu.

Aborcja. W piątek komitet “Ratujmy Kobiety 2017” ma złożyć w Sejmie projekt liberalizujący ustawę aborcyjną. Poinformował o tym kilkanaście dni temu Dariusz Joński ze stowarzyszenia Inicjatywa Polska. Pod projektem zebrano już 150 tys. podpisów.

Konwencja Platformy. – 21 października [tj. sobota] pokażemy program samorządowy Platformy. To będzie pierwszy prawdziwy sprawdzian, czyli wybory samorządowe, które pokażą realne poparcie dla poszczególnych sił politycznych – i dla opozycji i dla PiS – mówił Sławomir Neumann w Polsat News. Konwencja odbędzie się w Łodzi, w jej trakcie ma zostać przedstawiony program partii na przyszłoroczne wybory samorządowe i nowy statut.

Fot. European Council

Pozostałe z : 300Sejm

Sejm: Więcej ulg dla przedsiębiorców

Rząd szykuje zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. Inwestorzy w gminach z wysokim bezrobociem zostaną zwolnieni z CIT. Rząd chce, żeby udogodnienia podatkowe dla firm, dotychczas dostępne tylko w wyznaczonych strefach ekonomicznych, były udzielane w całym kraju. – Cała Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną – zapowiadał na Forum Ekonomicznym w Krynicy Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i aborcji, wizyta Merkel, expose szefa MSZ, rząd o służbie cywilnej, szczyt RE, aktualizacja ratingu

Nadchodzący tydzień w polityce to wizyta niemieckiej kanclerz w Warszawie, prace nad projektem nowelizacji ustawy o KRS – wszystko wskazuje na to, że w ekspresowym tempie, a także posiedzenie sejmowej komisji ws. projektu zakładającego zaostrzenie ustawy aborcyjnej. Szef MSZ wygłosi tzw. expose – po raz pierwszy zrobi to Jacek Czaputowicz, Czytaj więcej →

PiS złożyło projekt nowelizacji ustawy o KRS

Do Sejmu wpłynął krótki projekt nowelizacji ustawy o KRS autorstwa PiS. Zgodnie z propozycją, posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwoła prezes TK. Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, obradom przewodniczyć będzie członek KRS wskazany przez prezesa TK, spomiędzy członków rady wybranych spośród sędziów. Na chwilę obecną posiedzenie KRS powinna zwołać I Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i ustawie degradacyjnej, spotkanie Juncker-Morawiecki, PAD w Wielkopolsce

Prawdopodobny wybór nowej KRS przez Sejm oraz spotkanie Jean-Claude Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim to dwa najważniejsze polityczne wydarzenia nadchodzącego tygodnia. Także w tym tygodniu sejmowa komisja zajmie się projektem tzw. ustawy degradacyjnej, a senackie komisje – projektami dwóch uchwał dot. Marca ‘68. Jeżeli dojdzie do konsensusu, uchwała zostanie przyjęta Czytaj więcej →