Polityczny plan tygodnia: Sejm o budżecie i handlu w niedziele, PAD na Węgrzech, Cybersec z Szydło, Tusk z V4

W nadchodzącym tygodniu Sejm zajmie się projektem budżetu państwa na 2018 rok, a sejmowa podkomisja – dalszymi pracami nad ograniczeniem handlu w niedziele. Posłowie zajmą się również m.in. prezydenckim projektem dot. frankowiczów, sprawozdaniem NIK czy wnioskiem o uchylenie immunitetu posła Tarczyńskiego.

Najbliższe dni to także dalsze dyskusje nad zmianami w sądownictwie. Być może już w tym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim, a klub PiS przedstawi swoje poprawki do projektów ustaw o SN i KRS. Prace mają ruszyć po zakończeniu uzgodnień – czyli zapewne na najbliższym albo kolejnym posiedzeniu.

Ten tydzień to także udział premier Beata Szydło w Cybersec, wizyta prezydenta Dudy na Węgrzech, spotkanie Donalda Tuska z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej, kolejne przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold, miesięcznica smoleńska czy decyzja klubu PiS ws. Łukasza Rzepeckiego.

*****

Radziwiłł o rezydentach. W poniedziałek o 12:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, na której Konstanty Radziwiłł przedstawi informację na temat działań, jakie zamierza podjąć minister zdrowia w celu poprawy sytuacji finansowej lekarzy rezydentów, jak również w sprawie przeciągającego się strajku głodowego lekarzy rezydentów.

Cybersec z Szydło. Premier Beata Szydło w poniedziałek weźmie udział w otwarciu Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec w Krakowie, o czym poinformował na Twitterze Paweł Szefernaker. Na Cybersec miał pojawić się także prezydent Andrzej Duda, ale Kancelaria Prezydenta poinformowała iż ostatecznie nie będzie mógł wziąć udziału.

PAD w Wodzisławiu Śląskim. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda będzie przebywał z wizytą w Wodzisławiu Śląskim. PAD o 16:00 złoży wieniec pod pomnikiem Powstańców Śląskich oraz wiązankę pod tablicą upamiętniającą mieszkańców ziemi wodzisławskiej walczących o odzyskanie niepodległości przez Polskę, a o 17:00 spotka się z mieszkańcami.

Amber Gold. We wtorek o 11:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego członka rady nadzorczej Amber Gold Łukasza Daszutę oraz byłego pracownika Amber Gold Wojciecha Pastora. W środę o 10:00 dojdzie do przesłuchania byłej dyrektor departamentu finansowego Amber Gold Danuty Misiewicz oraz Jacka Krzysztofowicza. Także w środę po 9:00 Sejm dokona wyboru uzupełniającego członka komisji – po odejściu Andżeliki Możdżanowskiej klub PSL nie ma w niej swojego przedstawiciela.

Rząd o zarządzaniu kryzysowym. Na wtorkowym posiedzeniu rządu – które rozpocznie się o 11:00 – ministrowie wysłuchają sprawozdania z prac międzyresortowego zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. To jeden z trzech punktów w porządku obrad, o którym mówiła premier Szydło w Zielonej Górze.

Miesięcznica smoleńska. We wtorek przypada kolejna miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Krakowskim Przedmieściem tradycyjnie przejdzie Marsz Pamięci, a na końcu przed Pałacem Prezydenckim głos zabierze Jarosław Kaczyński.

Sejm o budżecie. We wtorek – jak pisaliśmy na 300POLITYCE – Sejm ma zająć się w ramach pierwszego czytania projektem ustawy budżetowej na 2018 rok. Rząd na ostatnim wrześniowym posiedzeniu przyjął projekt i skierował go do Sejmu. Debata – według wstępnego harmonogramu – rozpocznie się o 14:00 i potrwa do 22:00. Także we wtorek o 10:30 sejmowa komisja finansów rozpatrzy harmonogram prac komisji sejmowych nad projektem ustawy budżetowej.

Sądy. Nie wiadomo na razie, kiedy Sejm zajmie się prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS. W ubiegłym tygodniu Jarosław Sellin dawał do zrozumienia, że nie nastąpi to na najbliższym posiedzeniu. Tak czy inaczej, być może w tym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim – które zapowiadał Krzysztof Łapiński, a w konsekwencji PiS zaprezentuje swoje poprawki do prezydenckich projektów.

Premiera książki Kamińskiego. W środę o 18:00 w BookBook na Hożej odbędzie się spotkanie autorskie z Michałem Kamińskim, poświęcone jego najnowszej książce “15 sierpnia”. – To, czym żyjemy przez ostatnie lata w Polsce i w Europie, z brutalną kampanią wyborczą, politycznymi skandalami, kolejnymi konfliktami między rządem a opozycją, zamachami terrorystycznymi, rosnącymi wpływami Rosji i lękiem przed tym, co jeszcze przyniesie przyszłość, zawarł Michał Kamiński w pasjonującym thrillerze politycznym – reklamuje wydawnictwo.

Sejm o immunitecie Tarczyńskiego. W środę o 20:00 – według wstępnego harmonogramu – Sejm wysłucha sprawozdania komisji w sprawie o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Dominika Tarczyńskiego. Chodzi o wniosek Marcina Kierwińskiego, który dwa tygodnie temu pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja regulaminowa. “Za” głosował wtedy m.in. Łukasz Rzepecki. Do głosowania dojdzie zapewne w czwartkowym bloku.

Decyzja ws. Rzepeckiego. – Prezydium klubu PiS zarekomendowało wydalenie posła Łukasza Rzepeckiego – poinformowała Beata Mazurek. Ostateczną decyzję klub ma podjąć na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się we wtorek.

Podkomisja o handlu w niedziele. W środę o 17:00 sejmowa podkomisja zajmie się projektem ustawy dot. handlu w niedziele. Posłowie PiS przygotowali pakiet poprawek – jedna z nich proponuje rozwiązanie kompromisowe, czyli wprowadzenie ograniczenie handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Podkomisja w tej sprawie zebrała się już pod koniec września, ale nie doszło do tzw. dyskusji merytorycznej. Projekt ma być przyjęty przez Sejm do końca roku.

Sejm o sprawozdaniu NIK. W czwartkowym bloku głosowań – między 17:00 a 19:00 – Sejm będzie głosować m.in. nad wnioskiem o odrzucenie przedstawionego przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli sprawozdania z działalności NIK w 2016 roku. We wrześniu sejmowa komisja ds. kontroli państwowej zarekomendowała nieprzyjęcie wspomnianego sprawozdania.

Sejm o frankowiczach. W piątek o 9:00 odbędzie się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu dot. ustawy o frankowiczach. Propozycja zakłada m.in. zwiększenie zakresu pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Nastąpi podniesienie progu dochodowego, kwalifikującego do występowania z wnioskiem, a dopłaty do rat wzrosną z 1500 do 2000 zł. Pomoc będzie przysługiwać nawet przez 36 miesięcy – później trzeba ją będzie jednak zwrócić.

Spotkanie Tuska z V4. W piątek o 13:00 Donald Tusk spotka się w Bratysławie z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Węgier, Czech i Słowacji. W tegotygodniowym planie przewodniczącego Rady Europejskiej są także spotkania z Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem, a także z premierami Danii, Włoch, Szwecji i Rumunii.

PAD na Węgrzech. W piątek i sobotę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Szekszárd na Węgrzech. Dokładny plan wizyty nie jest na razie znany.

Fot. Twitter Marka Kuchcińskiego

Pozostałe z : 300Sejm

Polityczny plan tygodnia: rekonstrukcja, spotkanie Morawiecki-Juncker, Sejm o aborcji i budżecie

Jednym z ważniejszych tematów nadchodzącego politycznego tygodnia będzie zapewne rekonstrukcja rządu, która – jak wynika z wypowiedzi polityków PiS – ma zostać ogłoszona w najbliższych dniach. Również w tym tygodniu premier Morawiecki spotka się z Jean-Claude’em Junckerem. Sejm zajmie się firmowanym przez Barbarę Nowacką projektem zakładającym m.in. liberalizację ustawy aborcyjnej. Czytaj więcej →

20 politycznych tematów stycznia

Rekonstrukcja rządu, spotkania Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbanem oraz Jean-Claude Junckerem a także publikacja sądowych ustaw i początek procedury związanej z wyborem nowej KRS – to zapewne trzy tematy wokół których będzie kręcić się polska polityka w styczniu. Na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejm zajmie się firmowanym przez Barbarę Nowacką oobywatelskim Czytaj więcej →

„Święta: dla jednych 500+, dla innych minus 500. Jakoś damy radę…”. PO przed Wigilią ze spotem o drożyźnie

„Święta: dla jednych 500+, dla innych minus 500. Jakoś damy radę…” – mówi lektor w krótkim spocie PO – który 300POLITYKA publikuje jako pierwsza – gdzie pojawiają się dane o wzroście cen podstawowych produktów żywnościowych. „Myślałam, że mi wystarczy, ale nie wystarczyło” – w klipie młoda matka rozmawia ze swoją Czytaj więcej →

Na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejm zajmie się obywatelskim projektem dot. liberalizacji ustawy aborcyjnej

Na środę, 10 stycznia zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, zgłoszonego przez Komitet „Ratujmy Kobiety 2017”. Według wstępnego harmonogramu Sejmu, debata w tej sprawie rozpocznie się o 17:15 i potrwa do 19:30. Projekt przedstawi Barbara Nowacka. Propozycja promowana przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. prawo do przerwania Czytaj więcej →