Polityczny plan tygodnia: Sejm o budżecie i handlu w niedziele, PAD na Węgrzech, Cybersec z Szydło, Tusk z V4

W nadchodzącym tygodniu Sejm zajmie się projektem budżetu państwa na 2018 rok, a sejmowa podkomisja – dalszymi pracami nad ograniczeniem handlu w niedziele. Posłowie zajmą się również m.in. prezydenckim projektem dot. frankowiczów, sprawozdaniem NIK czy wnioskiem o uchylenie immunitetu posła Tarczyńskiego.

Najbliższe dni to także dalsze dyskusje nad zmianami w sądownictwie. Być może już w tym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim, a klub PiS przedstawi swoje poprawki do projektów ustaw o SN i KRS. Prace mają ruszyć po zakończeniu uzgodnień – czyli zapewne na najbliższym albo kolejnym posiedzeniu.

Ten tydzień to także udział premier Beata Szydło w Cybersec, wizyta prezydenta Dudy na Węgrzech, spotkanie Donalda Tuska z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej, kolejne przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold, miesięcznica smoleńska czy decyzja klubu PiS ws. Łukasza Rzepeckiego.

*****

Radziwiłł o rezydentach. W poniedziałek o 12:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, na której Konstanty Radziwiłł przedstawi informację na temat działań, jakie zamierza podjąć minister zdrowia w celu poprawy sytuacji finansowej lekarzy rezydentów, jak również w sprawie przeciągającego się strajku głodowego lekarzy rezydentów.

Cybersec z Szydło. Premier Beata Szydło w poniedziałek weźmie udział w otwarciu Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec w Krakowie, o czym poinformował na Twitterze Paweł Szefernaker. Na Cybersec miał pojawić się także prezydent Andrzej Duda, ale Kancelaria Prezydenta poinformowała iż ostatecznie nie będzie mógł wziąć udziału.

PAD w Wodzisławiu Śląskim. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda będzie przebywał z wizytą w Wodzisławiu Śląskim. PAD o 16:00 złoży wieniec pod pomnikiem Powstańców Śląskich oraz wiązankę pod tablicą upamiętniającą mieszkańców ziemi wodzisławskiej walczących o odzyskanie niepodległości przez Polskę, a o 17:00 spotka się z mieszkańcami.

Amber Gold. We wtorek o 11:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego członka rady nadzorczej Amber Gold Łukasza Daszutę oraz byłego pracownika Amber Gold Wojciecha Pastora. W środę o 10:00 dojdzie do przesłuchania byłej dyrektor departamentu finansowego Amber Gold Danuty Misiewicz oraz Jacka Krzysztofowicza. Także w środę po 9:00 Sejm dokona wyboru uzupełniającego członka komisji – po odejściu Andżeliki Możdżanowskiej klub PSL nie ma w niej swojego przedstawiciela.

Rząd o zarządzaniu kryzysowym. Na wtorkowym posiedzeniu rządu – które rozpocznie się o 11:00 – ministrowie wysłuchają sprawozdania z prac międzyresortowego zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. To jeden z trzech punktów w porządku obrad, o którym mówiła premier Szydło w Zielonej Górze.

Miesięcznica smoleńska. We wtorek przypada kolejna miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Krakowskim Przedmieściem tradycyjnie przejdzie Marsz Pamięci, a na końcu przed Pałacem Prezydenckim głos zabierze Jarosław Kaczyński.

Sejm o budżecie. We wtorek – jak pisaliśmy na 300POLITYCE – Sejm ma zająć się w ramach pierwszego czytania projektem ustawy budżetowej na 2018 rok. Rząd na ostatnim wrześniowym posiedzeniu przyjął projekt i skierował go do Sejmu. Debata – według wstępnego harmonogramu – rozpocznie się o 14:00 i potrwa do 22:00. Także we wtorek o 10:30 sejmowa komisja finansów rozpatrzy harmonogram prac komisji sejmowych nad projektem ustawy budżetowej.

Sądy. Nie wiadomo na razie, kiedy Sejm zajmie się prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS. W ubiegłym tygodniu Jarosław Sellin dawał do zrozumienia, że nie nastąpi to na najbliższym posiedzeniu. Tak czy inaczej, być może w tym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim – które zapowiadał Krzysztof Łapiński, a w konsekwencji PiS zaprezentuje swoje poprawki do prezydenckich projektów.

Premiera książki Kamińskiego. W środę o 18:00 w BookBook na Hożej odbędzie się spotkanie autorskie z Michałem Kamińskim, poświęcone jego najnowszej książce “15 sierpnia”. – To, czym żyjemy przez ostatnie lata w Polsce i w Europie, z brutalną kampanią wyborczą, politycznymi skandalami, kolejnymi konfliktami między rządem a opozycją, zamachami terrorystycznymi, rosnącymi wpływami Rosji i lękiem przed tym, co jeszcze przyniesie przyszłość, zawarł Michał Kamiński w pasjonującym thrillerze politycznym – reklamuje wydawnictwo.

Sejm o immunitecie Tarczyńskiego. W środę o 20:00 – według wstępnego harmonogramu – Sejm wysłucha sprawozdania komisji w sprawie o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Dominika Tarczyńskiego. Chodzi o wniosek Marcina Kierwińskiego, który dwa tygodnie temu pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja regulaminowa. “Za” głosował wtedy m.in. Łukasz Rzepecki. Do głosowania dojdzie zapewne w czwartkowym bloku.

Decyzja ws. Rzepeckiego. – Prezydium klubu PiS zarekomendowało wydalenie posła Łukasza Rzepeckiego – poinformowała Beata Mazurek. Ostateczną decyzję klub ma podjąć na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się we wtorek.

Podkomisja o handlu w niedziele. W środę o 17:00 sejmowa podkomisja zajmie się projektem ustawy dot. handlu w niedziele. Posłowie PiS przygotowali pakiet poprawek – jedna z nich proponuje rozwiązanie kompromisowe, czyli wprowadzenie ograniczenie handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Podkomisja w tej sprawie zebrała się już pod koniec września, ale nie doszło do tzw. dyskusji merytorycznej. Projekt ma być przyjęty przez Sejm do końca roku.

Sejm o sprawozdaniu NIK. W czwartkowym bloku głosowań – między 17:00 a 19:00 – Sejm będzie głosować m.in. nad wnioskiem o odrzucenie przedstawionego przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli sprawozdania z działalności NIK w 2016 roku. We wrześniu sejmowa komisja ds. kontroli państwowej zarekomendowała nieprzyjęcie wspomnianego sprawozdania.

Sejm o frankowiczach. W piątek o 9:00 odbędzie się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu dot. ustawy o frankowiczach. Propozycja zakłada m.in. zwiększenie zakresu pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Nastąpi podniesienie progu dochodowego, kwalifikującego do występowania z wnioskiem, a dopłaty do rat wzrosną z 1500 do 2000 zł. Pomoc będzie przysługiwać nawet przez 36 miesięcy – później trzeba ją będzie jednak zwrócić.

Spotkanie Tuska z V4. W piątek o 13:00 Donald Tusk spotka się w Bratysławie z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Węgier, Czech i Słowacji. W tegotygodniowym planie przewodniczącego Rady Europejskiej są także spotkania z Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem, a także z premierami Danii, Włoch, Szwecji i Rumunii.

PAD na Węgrzech. W piątek i sobotę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Szekszárd na Węgrzech. Dokładny plan wizyty nie jest na razie znany.

Fot. Twitter Marka Kuchcińskiego

Pozostałe z : 300Sejm

Sejm: Więcej ulg dla przedsiębiorców

Rząd szykuje zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. Inwestorzy w gminach z wysokim bezrobociem zostaną zwolnieni z CIT. Rząd chce, żeby udogodnienia podatkowe dla firm, dotychczas dostępne tylko w wyznaczonych strefach ekonomicznych, były udzielane w całym kraju. – Cała Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną – zapowiadał na Forum Ekonomicznym w Krynicy Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i aborcji, wizyta Merkel, expose szefa MSZ, rząd o służbie cywilnej, szczyt RE, aktualizacja ratingu

Nadchodzący tydzień w polityce to wizyta niemieckiej kanclerz w Warszawie, prace nad projektem nowelizacji ustawy o KRS – wszystko wskazuje na to, że w ekspresowym tempie, a także posiedzenie sejmowej komisji ws. projektu zakładającego zaostrzenie ustawy aborcyjnej. Szef MSZ wygłosi tzw. expose – po raz pierwszy zrobi to Jacek Czaputowicz, Czytaj więcej →

PiS złożyło projekt nowelizacji ustawy o KRS

Do Sejmu wpłynął krótki projekt nowelizacji ustawy o KRS autorstwa PiS. Zgodnie z propozycją, posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwoła prezes TK. Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, obradom przewodniczyć będzie członek KRS wskazany przez prezesa TK, spomiędzy członków rady wybranych spośród sędziów. Na chwilę obecną posiedzenie KRS powinna zwołać I Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i ustawie degradacyjnej, spotkanie Juncker-Morawiecki, PAD w Wielkopolsce

Prawdopodobny wybór nowej KRS przez Sejm oraz spotkanie Jean-Claude Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim to dwa najważniejsze polityczne wydarzenia nadchodzącego tygodnia. Także w tym tygodniu sejmowa komisja zajmie się projektem tzw. ustawy degradacyjnej, a senackie komisje – projektami dwóch uchwał dot. Marca ‘68. Jeżeli dojdzie do konsensusu, uchwała zostanie przyjęta Czytaj więcej →