Sieć szpitali. W niedzielę weszła w życie tzw. ustawa o sieci szpitali. To jedna z tzw. “ludzkich” reform, więc ewentualne niepowodzenie, skutkujące np. zwiększeniem kolejek w szpitalach mogłoby wpłynąć na sondaże PiS-u, choć z drugiej strony reforma edukacji nie spowodowała chaosu i nie zachwiała notowaniami partii rządzącej.

Dezubekizacja. W niedzielę weszła w życie także tzw. ustawa dezubekizacyjna. Obejmie ona funkcjonariuszy służb i policjantów, którzy choć jeden dzień przepracowali w Służbie Bezpieczeństwa, instytucjach podlegających MSW PRL lub w specsłużbach MON. W ubiegłym roku rząd znacznie poszerzył ich katalog, do “instytucji państwa totalitarnego” zaliczając np. Biuro Ochrony Rządu, Biuro PESEL MSW czy wydziały łączności odpowiedzialne za stan techniczny centrali telefonicznych w komendach.

Konferencja Rzepeckiego. – Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że jutro [w poniedziałek] Łukasz Rzepecki ma pojawić się przed siedzibą PiS na Nowogrodzkiej i wygłosić oświadczenie – poinformował Bogdan Rymanowski w “Kawie na ławę” TVN24.

PKW o sprawozdaniu PiS. W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza zajmie się wnioskiem Partii Razem w sprawie sprawozdania finansowego PiS – o czym poinformowała kilka dni temu PKW na Twitterze. Partia Razem złożyła wniosek o zbadanie finansowania kampanii wyborczej PiS z 2015 roku.

Rząd. Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma przyjąć projekt dot. zwiększenia limitu dla twórców – poinformował o tym Piotr Gliński. – PO-PSL odebrał koszty uzysku polskim twórcom. Odebrał tę swoistą ulgę podatkową dla tych osób, które osób, które tworzą i mają wyższe koszty uzyskania przychodu. My zapowiadaliśmy że będziemy się starali poprawić tę sytuację czyli wrócić do poprzedniej sytuacji, do 50% uzysku dla twórców i to zrobimy. Tak, jak z tej trybuny mówiłem kilka miesięcy temu, w wykazie prac rządowych jest ustawa znosząca, jak tylko warunki budżetowe na to będą pozwalały, to to zrobimy – mówił w Sejmie. Rząd zajmie także projektem zgodnie z którym osoby zatrudnione na śmieciówkach/samozatrudnieniu bedą mogły tworzyć związki zawodowe. Niewykluczone, że ministrowie zajmie się też CPK – w ubiegłym tygodniu mówił o tym pełnomocnik rządu Mikołaj Wild.

Strajk kobiet. “Czarny wtorek – wielka zbiórka” – to hasło kolejnego Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który planowany jest na wtorek w stu miastach w Polsce. – Wychodzimy, bo walka nadal trwa – organizacje antykobiece szykują kolejne projekty odebrania nam wolności i godności i zbierają pod nimi podpisy (w tym za całkowitym zakazem aborcji). Dlatego 3/10 wychodzimy na Wielką Zbiórkę – zbieramy się i zbieramy podpisy pod projektem Ratujmy Kobiety 2017. Na przekór wszystkiemu. Właśnie teraz, w tych czarnych czasach. Niech nas zobaczą, niech nas usłyszą, niech widzą, że się nie boimy. Że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Że nigdy nie tracimy wiary i nigdy się nie poddajemy – zapowiadają organizatorki na Facebooku.

Ustawa o służbie zagranicznej. We wtorek o 13:00 zbierze się sejmowa podkomisja, by rozpatrzyć rządowy projekt zmian w ustawie o służbie zagranicznej. Poprzednie posiedzenie odbyło się 13 lipca – wtedy przyjęto sprawozdanie, ale teraz projekt ma być poprawiony. O projekcie wspominał na lipcowym kongresie Jarosław Kaczyński. – Tę ustawę trzeba w końcu uchwalić, bo panie ministrze [spraw zagranicznych], kłaniałem się panu, ale złogów jest tam u pana dużo i trzeba zmieniać – mówił prezes PiS.

KW. Komisja weryfikacyjna w tym tygodniu zajmie się następującymi adresami: Złotą 19, Zielną 7/Złotą 17 i Chmielną 50. Ponadto zostanie przeprowadzona publiczna rozprawa w sprawie wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy dot. Chmielnej 70.

PAD. O w środę o 11:40 prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2017/2018 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Podczas uroczystości Prezydent wręczy ordery i odznaczenia państwowe. Immatrykulowani zostaną studenci I roku i doktoranci. Tego samego dnia o 14:00 PAD w Pałacu Prezydenckim weźmie udział w wydarzeniu Startupy w Pałacu – GLOBALNIE. Każdy z uczestników otrzyma z rąk prezydenta specjalny paszport uprawniający do udziału w jednej zagranicznej misji gospodarczej.

TK o kuratorach. W czwartek o 9:00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek prezydenta o zbadanie zgodności nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych z Konstytucją. TK rozpozna wniosek w pełnym składzie. Rozprawie będzie przewodniczyć Mariusz Muszyński, a Julia Przyłębska będzie sędzią-sprawozdawcą. To sprawa sprzed dwóch lat, a chodzi – mówiąc w skrócie – o sposób uchwalenia ustawy i prawidłowość rozpatrzenia przez Sejm poprzedniej kadencji poprawek Senatu do tej ustawy.

NSA o reprywatyzacji. W czwartek NSA zbada pierwsze trzy wnioski Hanny Gronkiewicz-Waltz o to, kto wydaje reprywatyzacyjne – prezydent miasta czy tzw. komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. – Dwa organy w państwie zajmują się tą samą kwestią: komisja reprywatyzacyjna i prezydent m.st. Warszawy – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, składając w czerwcu wniosek do NSA o “rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego”.

Wizyta prezydenta Bułgarii. W czwartek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Bułgarii Rumen Radew z małżonką. Dokładny plan nie został jeszcze podany – na razie zaplanowane jest spotkanie z prezydentem Dudą.

Fot. Facebook