Jednym z ważniejszych tematów października będą zmiany w sądownictwie zaproponowane przez prezydenta. Projekty na razie nie zostały skierowane do I czytania, ale jeżeli PiS zamierza je uchwalić do końca roku, to prace powinny ruszyć w ciągu najbliższych tygodni.

Sejm w październiku zajmie się projektem budżetu państwa na 2018 rok, a sejmowe podkomisje – zmianami w ustawie o służbie zagranicznej oraz ograniczeniami w handlu w niedziele. Także w tym miesiącu do Sejmu ma trafić ma obywatelski projekt liberalizujący prawo aborcyjne.

Na październik Platforma planuje dużą konwencję, na której ma zostać przedstawiony program partii na przyszłoroczne wybory samorządowe i nowy statut. Inne tematy to m.in. aktualizacja ratingu Polski przez S&P, sieć szpitali, posiedzenie Rady Europejskiej czy decyzja klubu PiS ws. Łukasza Rzepeckiego.

Ponadto 1 października wchodzi w życie ustawa zakładająca obniżenie wieku emerytalnego.

*****

Sieć szpitali. 1 października wchodzi w życie tzw. ustawa o sieci szpitali. To jedna z tzw. “ludzkich” reform, więc ewentualne niepowodzenie, skutkujące np. zwiększeniem kolejek w szpitalach mogłoby wpłynąć na sondaże PiS-u, choć z drugiej strony reforma edukacji nie spowodowała chaosu i nie zachwiała notowaniami partii rządzącej.

Dezubekizacja. 1 października wchodzi w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna. Obejmie ona funkcjonariuszy służb i policjantów, którzy choć jeden dzień przepracowali w Służbie Bezpieczeństwa, instytucjach podlegających MSW PRL lub w specsłużbach MON. W ubiegłym roku rząd znacznie poszerzył ich katalog, do “instytucji państwa totalitarnego” zaliczając np. Biuro Ochrony Rządu, Biuro PESEL MSW czy wydziały łączności odpowiedzialne za stan techniczny centrali telefonicznych w komendach.

Ustawa o służbie zagranicznej. 3 października o 13:00 zbierze się sejmowa podkomisja, by rozpatrzyć rządowy projekt zmian w ustawie o służbie zagranicznej. Poprzednie posiedzenie odbyło się 13 lipca – wtedy przyjęto sprawozdanie, ale teraz projekt ma być poprawiony. O projekcie wspominał na lipcowym kongresie Jarosław Kaczyński. – Tę ustawę trzeba w końcu uchwalić, bo panie ministrze [spraw zagranicznych], kłaniałem się panu, ale złogów jest tam u pana dużo i trzeba zmieniać – mówił prezes PiS.

TK o kuratorach. 5 października o 9:00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek prezydenta o zbadanie zgodności nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych z Konstytucją. TK rozpozna wniosek w pełnym składzie. Rozprawie będzie przewodniczyć Mariusz Muszyński, a Julia Przyłębska będzie sędzią-sprawozdawcą. To sprawa sprzed dwóch lat, a chodzi – mówiąc w skrócie – o sposób uchwalenia ustawy i prawidłowość rozpatrzenia przez Sejm poprzedniej kadencji poprawek Senatu do tej ustawy.

NSA o reprywatyzacji. 5 października NSA zbada pierwsze trzy wnioski Hanny Gronkiewicz-Waltz o to, kto wydaje reprywatyzacyjne – prezydent miasta czy tzw. komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. – Dwa organy w państwie zajmują się tą samą kwestią: komisja reprywatyzacyjna i prezydent m.st. Warszawy – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, składając w czerwcu wniosek do NSA o “rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego”.

Wizyta prezydenta Bułgarii. 5 października oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Bułgarii Rumen Radew z małżonką. Dokładny plan nie został jeszcze podany – na razie zaplanowane jest spotkanie z prezydentem Dudą.

PAD na Cybersec. 9 października prezydent Andrzej Duda w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie weźmie udział w otwarciu Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC organizowanego przez Instytut Kościuszki.

Sejm o budżecie. 10 października – jak pisaliśmy na 300POLITYCE – Sejm zajmie się w ramach pierwszego czytania projektem ustawy budżetowej na 2018 rok. Rząd na ostatnim wrześniowym posiedzeniu przyjął projekt i skierował go do Sejmu. Debata ma rozpocząć się o 14:00 i potrwać do 22:00.

Rzepecki. – Prezydium klubu PiS zarekomendowało wydalenie posła Łukasza Rzepeckiego – poinformowała Beata Mazurek. Ostateczną decyzję klub ma podjąć na najbliższym posiedzeniu Sejmu, tj. 10-13 października.

Handel w niedziele. 11 października sejmowa podkomisja zajmie się projektem ustawy dot. handlu w niedziele. Posłowie PiS przygotowali pakiet poprawek – jedna z nich proponuje rozwiązanie kompromisowe, czyli wprowadzenie ograniczenie handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Podkomisja w tej sprawie zebrała się już pod koniec września, ale nie doszło do tzw. dyskusji merytorycznej. Projekt ma być przyjęty przez Sejm do końca roku.

Sądy. Możliwe, że Sejm w październiku zajmie się prezydenckimi projektami ustaw dot. zmian w sądownictwie – w praktyce chodzi o SN i KRS. Politycy PiS twierdzili, że prace mogą potrwać kilka tygodni, tak by projekty przed świętami wyszły z parlamentu. W tym miesiącu odbędą się dwa posiedzenia: 10-13 i 25-27 października.

Aborcja. W połowie października do Sejmu trafić ma obywatelski projekt komitetu „Ratujmy Kobiety 2017” liberalizujący prawo aborcyjne. Zapowiedziała to pod koniec września liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbara Nowacka. Pod projektem zebrano już ponad 100 tys. podpisów.

Rada Europejska. 19-20 października odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Przywódcy UE zajmą się najpilniejszymi kwestiami, w tym migracją, obroną, sprawami zagranicznymi i digitalizacją. RE w gronie 27 państw członkowskich przeanalizuje stan negocjacji prowadzonych w następstwie złożenia przez Wielką Brytanię notyfikacji o zamiarze wystąpienia z UE.

Aktualizacja ratingu. 20 października Standard & Poor’s – jedna z trzech największych agencji ratingowych – dokona aktualizacja ratingu Polski. Poprzednio – w kwietniu – agencja podtrzymała swoją ocenę ratingową Polski na poziomie BBB+. Utrzymana została też stabilna perspektywa ratingu.

Konwencja Platformy. – 21 października pokażemy program samorządowy Platformy. To będzie pierwszy prawdziwy sprawdzian, czyli wybory samorządowe, które pokażą realne poparcie dla poszczególnych sił politycznych – i dla opozycji i dla PiS – mówił Sławomir Neumann w Polsat News. Konwencja odbędzie się w Łodzi, w jej trakcie ma zostać przedstawiony program partii na przyszłoroczne wybory samorządowe i nowy statut.

TK o TK. Na 24 października na 11:00 zaplanowano publiczne ogłoszenie orzeczenia ws. ustaw o TK – chodzi o pakiet, którym PiS na przełomie roku przejęło sąd konstytucyjny. Trybunał ogłosi orzeczenie w 5-osobowym składzie, w którym 4 sędziów zostało wybranych przez PiS, a 2 z nich to tzw. dublerzy. Ustawy zaskarżył RPO.

Komisja weryfikacyjna. Komisja weryfikacyjna w październiku zajmie się następującymi adresami: Złotą 19 (5 października), Zielną 7/Złotą 17 (5 października), Chmielną 50 (5 października), Nowogrodzką 6a (18 października) i Nabielaka 9 (30/31 października). Ponadto 5 października zostanie przeprowadzona publiczna rozprawa w sprawie wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy dot. Chmielnej 70.

Amber Gold. 25 października komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego – byłych dziennikarzy tygodnika “Wprost”. W październiku komisja ma zamiar przesłuchać m.in. byłego członka rady nadzorczej OLT Express Regional Łukasza Daszutę czy byłego pracownika Amber Gold Wojciecha Pastora oraz byłą dyrektor dyrektor departamentu finansowego Amber Gold Danutę Misiewicz oraz byłą dyrektor departamentu produktów w Amber Gold Małgorzatę Kin-Kaczmarek.

Referendum konsultacyjne. W październiku odbędą się kolejne spotkania-kampanie informacyjne przed tzw. referendum konsultacyjnym. W Poznaniu – 16 października, Toruniu – 18 października i Gdańsku – 27 października.

Instytut Wolności. W październiku prezydent Andrzej Duda będzie musiał podjąć decyzję ws. ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, którą Senat pod koniec września przyjął bez poprawek. PAD ma na decyzję – licząc od daty wpływu – 21 dni. Opozycja w tej sprawie zgodnie apelowała do prezydenta o weto.

Ordynacja. PiS planuje nad nowelizacją ordynacji wyborczej, choć szczegóły nie są znane. Nie wiadomo, jak głębokie zmiany szykuje partia rządząca – czy będą techniczne, czy bardziej merytoryczne. PiS chce zmienić termin wyborów samorządowych – te odbędą się najpewniej tydzień albo dwa tygodnie później po 11 listopada, ale kluczowe będzie to, czy ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego będzie chciało wprowadzić zmiany, które potencjalnie zwiększą szanse na lepszy wynik.

Dekoncentracja mediów. Przedstawiciele rządu dawali do zrozumienia, że projekt ustawy o dekoncentracji mediów zostanie przedstawiony w połowie września. Ten termin nie został dotrzymany – zapewne również z powodu zmian w sądownictwie. – Zapowiadaliśmy, że to będzie jesienią. Jesień się dopiero zaczęła, chyba 2-3 dni temu. Ta obietnica jest wciąż aktualna. Nie ukrywamy, że potrzebna jest wola polityczna, bo to poważny temat, poważna nowa reforma – mówił Jarosław Sellin w Polsat News. Projekt może więc zostać przedstawiony w październiku.

Fot. Sejm