Polityczny plan tygodnia: projekty PAD, Sejm o handlu w niedziele, rząd o budżecie i CPK, Talliński Szczyt Cyfrowy

Najważniejszym politycznym wydarzeniem tygodnia będzie prezentacja prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS. Wszystko wskazuje na to, że nastąpi to już w poniedziałek – choć nie jest jasne, czy projekty zostaną od razu skierowane do Sejmu.

W tym tygodniu rząd zajmie się projektem budżetu na 2018 rok, a także koncepcją budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Sejm zbierze się na trzydniowym posiedzeniu, a Senat będzie kontynuować ubiegłotygodniowe posiedzenie.

Sejmowe komisje zajmą się m.in. ograniczeniem handlu w niedziele – posłowie w tej sprawie wracają do prac po kilku miesiącach przerwy, a także wnioskiem PSL o odwołanie ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

*****

Projekty PAD. W poniedziałek Kancelaria Prezydenta ma zaprezentować prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS – częściej nazywane reformą sądownictwa. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy założenia przedstawi osobiście prezydent Andrzej Duda oraz czy projekty zostaną przesłane do Sejmu od razu, czy też będą jeszcze prowadzone konsultacje.

Kierownictwo PiS. – Nie było spotkania ścisłego kierownictwa partii [PiS]. Będziemy je mieli zapewne w jakimś najbliższym czasie. Być może w poniedziałek, może wtorek. Zobaczymy – mówił Stanisław Karczewski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.

UE o Polsce. W poniedziałek Komisja Europejska przedstawi na posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich informacje dotyczące procedury praworządności, jaką prowadzi wobec Polski – to jeden z punktów w porządku obrad. Głos ma zabrać m.in. Frans Timmermans.

Petru w Pradze. W poniedziałek Ryszard Petru weźmie udział w konferencji „Multiple Challenges for Europe 2017” w Pradze. W konferencji wezmą udział także m.in. Guy Verhofstadt czy Janusz Onyszkiewicz.

Amber Gold. W poniedziałek o 12:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego dyrektora generalnego Finroyal Service Andrzeja Korytkowskiego oraz Danutę Jacuk-Plichtę. We wtorek o 10:00 przed komisją staną były dyrektor biura bezpieczeństwa Amber Gold Krzysztof Kuśmierczyk oraz były dyrektor departamentu technicznego AG Piotr Pisarek. Z kolei w środę o 10:15 posłowie przesłuchają byłego członka rady nadzorczej AG Michała Forca oraz byłego dyrektora biura szkoleń AG Mirosława Ciesielskiego. Komisja zbierze się jeszcze w czwartek o 16:00 na zamkniętym posiedzeniu, by ustalić m.in. nową listę świadków.

Konferencja z Morawieckim. We wtorek o 10:00 w Sejmie rozpocznie się konferencja „25-lecie podatku od towarów i usług – doświadczenia i przyszłość”. O kierunkach ewolucji prawa podatkowego i karnego związanej z naprawą podatku VAT i funkcjonowaniu współczesnego podatku od towarów i usług będą dyskutować przedstawiciele rządu, świata nauki i eksperci. Wśród zaproszonych gości są m.in. Mateusz Morawiecki oraz Marcin Warchoł. Organizatorem debaty jest sejmowa komisja finansów publicznych.

Senat. We wtorek od 11:00 Senat będzie kontynuować obrady. Senatorowie mają zająć się m.in. ustawą o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, wysłuchają też informacji z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2016 roku. Posiedzenie planowo ma zakończyć się w środę.

Rząd o budżecie i CPK. Na wtorkowym posiedzeniu o 12:00 rząd zajmie się projektem budżetu państwa na 2018 rok, który następnie zostanie skierowany do Sejmu. Rada Ministrów przyjmie też projekt w sprawie przyjęcia koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port “Solidarność” – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Wotum wobec Jurgiela. We wtorek o 12:00 sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi rozpatrzy i zaopinuje wniosek PSL – pod którym podpisali się także posłowie z innych klubów opozycyjnych – o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. Do rozpatrzenia – zgodnie z regulaminem Sejmu – może dojść na najbliższym posiedzeniu Sejmu lub następnym, już październikowym.

PAD. We wtorek o 12:00 w Szczecinie prezydent Andrzej Duda weźmie udział w otwarciu II Ogólnopolskiego Kongresu Europeistyki “Państwo w Unii Europejskiej”. Tego samego dnia o 16:30 PAD na poligonie w Drawsku Pomorskim złoży roboczą wizytę na największym tegorocznym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP Dragon-17. Zwierzchnik Sił Zbrojnych spotka się z kierownictwem ćwiczenia, ćwiczącymi żołnierzami oraz będzie obserwował działania dynamiczne wojsk. Z kolei w środę prezydent będzie przebywał z wizytą w Jezioranach, gdzie o 16:30 spotka się z mieszkańcami.

Sejm. W środę o 10:00 rozpoczyna się drugie wrześniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. – w ramach pierwszego czytania – projektem ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Wysłuchają też sprawozdania z działalności NIK w 2016 roku. Teoretycznie Sejm może zająć się także wspomnianym wyżej wnioskiem o odwołanie ministra rolnictwa. Posłowie zdecydują o uzupełnieniu porządku obrad o punkt dot. powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów.

Handel w niedziele. W czwartek o 18:00 sejmowa podkomisja ds. rynku pracy rozpatrzy obywatelski projekt zakładający ograniczenie handlu w niedziele. Rozmówcy 300POLITYKI podkreślają, że ograniczenie handlu mogłoby wejść w życie nawet od 1 stycznia 2018 roku. By tak się stało, parlament musi zakończyć prace nad projektem w okolicach grudnia – vacatio legis zapisane w projekcie to dwa tygodnie.

RMN. W czwartek ma odbyć się posiedzenie Rady Mediów Narodowych, na które – jak podawały Wirtualne Media – został zaproszony Jacek Kurski, by przedstawić sytuację finansową TVP i poinformować na co wyda 800 mln zł rządowej pożyczki.

Talliński Szczyt Cyfrowy. W piątek prezydencja estońska we współpracy z przewodniczącym Rady Europejskiej i z Komisją Europejską organizuje Talliński Szczyt Cyfrowy z udziałem szefów państw i rządów UE. W przeddzień szczytu unijni przywódcy spotkają się na nieformalnej kolacji pod przewodnictwem Donalda Tuska. Będą rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach stojących przed UE rok po przyjęciu planu z Bratysławy. Możliwe, że będzie to pierwsze nieoficjalne spotkanie szefów państw po wyborach w Niemczech.

Fot. KPRP

Pozostałe z : 300Belweder

PAD DLA 300: Szef MSZ Niemiec wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości

– Wyraziłem uznanie, że jest to druga, po Francji, zagraniczna wizyta szefa MSZ-u, a w poniedziałek kanclerza naszego najważniejszego sąsiada. Wyraziłem zadowolenie, że Niemcy, podobnie jak polskie władze, zdecydowanie chcą przywrócenia konsultacji w formule Trójkąta Weimarskiego, do których Polska mogłaby wnieść perspektywę lidera Europy Środkowej – stwierdził w rozmowie z Czytaj więcej →

Szczerski w imieniu PAD pisze do kongresmenów: Nie obronimy prawdy, jeśli nie będziemy walczyć z kłamstwem

– Prezydent Andrzej Duda konsekwentnie potępia wszelkie przejawy antysemityzmu i nienawiści etnicznej lub rasowej. Uczynił to zarówno w trakcie swojej wizyty w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, jak i w ostatnich dniach, kiedy w Polsce toczy się dyskusja nad nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (…) Niestety, każdego roku rejestrujemy Czytaj więcej →

PAD o kulisach dymisji Macierewicza, zbulwersowaniu na wystąpienie izraelskiej ambasador, ustawie, z której nie można się wycofać, fake newsach na temat Polski i procedurze KE w sprawie praworządności [11 CYTATÓW]

Prezydent był gościem Wiadomości. Specjalne wydanie programu nadane z Pałacu Prezydenckiego poprowadził Bronisław Wildstein. Nie rozumiem, czemu jest tak gwałtowna i nieprzychylna reakcja. Byłem absolutnie zbulwersowany, że pani ambasador podniosła tę kwestię w czasie obchodów – Jestem zdumiony. Kwestia tej ustawy jest od dłuższego czasu dyskutowana. I nawet ja podczas Czytaj więcej →

PAD w noworocznym orędziu: To był czas budowy państwa służącego obywatelom – wszystkim bez wyjątku

– Mija rok 2017. Kolejny rok ważnych zmian. To był czas budowy państwa służącego obywatelom – wszystkim bez wyjątku. Czas reform, dzięki którym instytucje i organy państwa będą działać w sposób przejrzysty, pod zwiększoną kontrolą demokratyczną. Mija kolejny rok skutecznych starań o to, aby Polska rozwijała się szybciej i w sposób Czytaj więcej →

NEWS 300: We wtorek spotkanie PAD-Hermeliński

Według informacji 300POLITYKI, spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim zostało „dogadane” i ma do niego dojść we wtorek po południu. Tematem ma być procedowany w parlamencie projekt ustawy dot. Prawa wyborczego, który został już uchwalony przez Sejm, a w przyszłym tygodniu zajmie się nim Senat. Chęć spotkania Czytaj więcej →