W nadchodzącym tygodniu PKW zajmie się kampanią PFN dot. zmian w sądownictwie, prezydent Andrzej Duda uda się z wizytą do USA, a jego pełnomocnik Paweł Mucha weźmie udział w otwartym spotkaniu dot. referendum konsultacyjnego.

Rząd zajmie się split payment – to kolejny pomysł na uszczelnienie systemu podatkowego, natomiast premier Beata Szydło spotka się najpierw z premierem Estonii, a później z premierem Węgier.

Także w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Senatu – pierwsze po wakacyjnej, rekordowo długiej przerwie, a Jarosław Gowin przedstawi nową ustawę o szkolnictwie wyższym. Z kolei w niedzielę w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne.

*****

PKW o kampanii Sprawiedliwe Sądy. W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza zajmie się – na wniosek Nowoczesnej – sprawą kampanii Polskiej Fundacji Narodowej „Sprawiedliwe Sądy”. Komisja oceni, czym ma w ogóle podstawy do zbadania jej finansowania. Ugrupowanie Ryszarda Petru wnioskowało o sprawdzenie, czy kampania nie narusza przepisów dot. finansowania partii politycznych. Posiedzenie PKW zaplanowano na 12:00. Po jego zakończeniu odbędzie się briefing.

Ślubowanie sędziego TK. W poniedziałek – jak poinformował Andrzej Dera w śniadaniu Radia Zet i Polsat News – odbędzie się uroczystość ślubowania nowego sędziego TK. W ubiegłym tygodniu Sejm wybrał na to miejsce Justyna Piskorskiego, który w Trybunale zastąpi zmarłego niedawno tzw. sędziego-dublera Lecha Morawskiego.

Konsultacje dot. referendum. W poniedziałek o 15:00 w Rzeszowie odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji z udziałem pełnomocnika prezydenta ds. referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji Pawła Muchy. Dodatkowym tematem spotkania będzie “Status województw i polityka regionalna w świetle Konstytucji RP”. Oprócz Muchy panelistami będą prof. Dariusz Dudek i Władysław Ortyl. Przed spotkaniem – o 14:30 – zaplanowany jest briefing prasowy Pawła Muchy.

Niejawne posiedzenie KW. W poniedziałek o 10:00 odbędzie się niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości położonej przy ul. Poznańskiej 14. Na powiedzeniu komisja podejmie decyzję dotyczącą przyszłości tej nieruchomości. Po posiedzeniu zaplanowano konferencję prasową, na której opinii publicznej zostanie przedstawiona decyzja wraz z uzasadnieniem i opisem sposobu, w jaki w/w nieruchomość została zreprywatyzowana.

PAD w USA. We wtorek prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w USA, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W planie jest m.in. wystąpienie w debacie generalnej 72. sesji ZO NZ, spotkania z sekretarzem generalnym ONZ a także z Polonią.

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. We wtorek w Krakowie podczas Narodowego Kongresu Nauki wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin ma przedstawić projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z zapowiedziami, resort chce, by nowa ustawa zaczęła obowiązywać od 1 października 2018 roku.

Rząd o split payment. Rząd na wtorkowym posiedzeniu, które rozpocznie się o 12:00, zajmie się projektem ustawy zakładającym wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności, czyli split payment. Jak tłumaczy resort, mechanizm ten uważany jest za jedno z rozwiązań do przeciwdziałania nadużyciom i oszustwom podatkowym. Umożliwia bowiem organom podatkowym monitorowanie i blokowanie środków na rachunkach bankowych VAT, eliminując ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem VAT. W praktyce to kolejny pomysł na uszczelnienie systemu. Rząd zajmie się też m.in. projektem dot. obrony koniecznej.

Wizyta premiera Estonii. We wtorek premier Beata Szydło spotka się z premierem Estonii Jürim Ratasem, który będzie przebywał z wizytą w Polsce. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany.

Senat po przerwie. W czwartek o 11:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu – pierwsze po wakacyjnej przerwie. Senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o statusie sędziów TK, ustawą zakładającą stopniowe zwiększanie wydatków na obronność do 2,5% PKB w 2030 roku, a także ustawą o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ponadto Senat wysłucha informacji z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2016 roku.

Wizyta Orbana. W piątek wizytę w Polsce złoży premier Węgier Viktor Orban. Dokładny harmonogram wizyty nie jest jeszcze znany, ale już wiadomo, że Orban spotka się z premier Beatą Szydło – oficjalnie potwierdziła to Kancelaria Premiera.

Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP