Konsultacje prezydenta Dudy z przedstawicielami klubów parlamentarnych na temat zmian w SN i KRS oraz pierwsze powakacyjne posiedzeniu Sejmu – to, jak można przypuszczać, tematy które zdominują najbliższe kilka dni w polityce.

Wraz z początkiem tygodnia powróci kwestia legalności wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa TK a także inicjatywa powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. We wtorek rząd zajmie się m.in. propozycją płacy minimalnej na 2018 rok.

Ten tydzień to także pierwsze po przerwie przesłuchania komisji śledczej ds. Amber Gold, informacja rządu nt. nawałnic, wybór nowego sędziego TK czy posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE ws. wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej.

*****

Legalność wyboru Przyłębskiej. W poniedziałek o 8:30 TK ogłosi orzeczenie ws. wniosku grupy posłów PiS, którzy chcą uznania za niekonstytucyjną możliwość badania przez sądy w trybie cywilnym prawidłowości powołania prezesa TK przez prezydenta. Pierwotnie planowano, że w tym terminie odbędzie się rozprawa. TK ogłosi werdykt akurat na dzień przed zbadaniem przez Sąd Najwyższy “umocowania” Julii Przyłębskiej jako prezesa TK – we wtorek o 10:00. Rozprawa TK odbędzie się w 5-osobowym składzie, w którym 4 sędziów wybrał Sejm tej kadencji, czyli de facto PiS.

Spotkanie PAD-Karczewski. W poniedziałek ma odbyć się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Jednym z tematów mają być rozmowy dot. ustaw sądowych. Z kolei o 12:00 w Pałacu Prezydenckim swoją działalność zainauguruje Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Puszcza Białowieska. Posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej zaplanowano na poniedziałek – poinformował rzecznik KE Ricardo Cardoso. W Trybunale stawi się minister środowiska Jan Szyszko i szef Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT. W tym tygodniu – być może w poniedziałek – klub Kukiz ‘15 ma złożyć wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Poparcie dla powstania takiej komisji wyrazili wcześniej Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro, ale nie wiadomo, czy PiS poprze projekt Kukiz ‘15 czy złoży własny. Zwłaszcza, że ostatnio marszałek Terlecki przyznał, iż z tą komisją “jest pewien problem logistyczny”. – Jednak komisja już działa w parlamencie. Dość trudno byłoby w jej trakcie, w trakcie jej działania powołać drugą. To trochę jakby osłabia rolę tych komisji – mówił w Radiu Kraków.

Amber Gold. W poniedziałek o 12:00 komisja śledcza ds. Amber Gold wznowi przesłuchania po wakacyjnej przerwie. Wtedy posłowie przesłuchają byłego dyrektora marketingu Jet Air Ireneusza Dylczyka oraz Mariusa Olecha. We wtorek o 10:15 przed komisją stanie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a w środę o 10:00 – były doradca zarządu Amber Gold Emil Marat oraz były członek rady nadzorczej Amber Gold Paweł Kunachowicz.

Rząd o nawałnicach. We wtorek zbiera się Sejm na 4-dniowym posiedzeniu – pierwszy raz po wakacyjnej, rekordowo długiej przerwie wakacyjnej. Według informacji 300POLITYKI, pierwszego dnia o 10:00 rząd przedstawi informację na temat działań podejmowanych w związku z sytuacją powstałą wskutek silnych wiatrów i intensywnych opadów atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu.

Sejm po przerwie. We wtorek o 15:15 – według wstępnego harmonogramu – w Sejmie odbędzie się II czytanie projektu nowelizacji ustawy o statusie sędziów TK, a o 16:45 – II czytanie projektu zakładającego stopniowe zwiększanie wydatków na obronność do 2,5% PKB w 2030 roku. Z kolei w środę o 16:00 odbędzie się II czytanie projektu ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Rząd o płacy minimalnej. Na wtorkowym posiedzeniu rządu – które rozpocznie się o 15:00 – ministrowie zajmą się projektem rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 roku. W porządku obrad jest też m.in. projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Konsultacje PAD. W środę po południu odbędzie się seria spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych na temat zmian w SN i KRS. Zapowiedział to szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Według prezydenckiego ministra, wszystkie partie, w rozmowie z nim, potwierdziły swój udział. – Wszystkie partie będą w środę po południu w Pałacu Prezydenckim w odpowiedniej sekwencji zgodnie z wielkością parlamentarnych klubów – mówił w TVP Info. – Dla każdego z klubów będzie spokojna, godzinna rozmowa z prezydentem, więc to będzie długa, pięciogodzinna dyskusja z poszczególnymi klubami – dodał.

Morawiecki o SOR. W czwartek o 9:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji gospodarki i rozwoju, na której Mateusz Morawiecki przedstawi informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Wybór sędziego TK. Klub PiS zgłosił kandydaturę Justyna Piskorskiego na sędziego TK – w miejsce śp. Lecha Morawskiego, tzw. sędziego-dublera. Do wyboru – według wstępnego harmonogramu – dojdzie w piątek w porannym bloku głosowań, między 9:00 a 12:00. W środę o 9:00 sejmowa komisja sprawiedliwości zaopiniuje kandydaturę Piskorskiego.

Fot. KPRP