Przyjęcie ustaw o KRS i USP przez Senat – w nocy z piątku na sobotę, ok. 2:30 – bez poprawek kończy etap parlamentarnych prac. Teraz ruch należy do prezydenta, który ma 21 dni na decyzję, liczone od daty wpływu do KPRP. Można ostrożnie założyć, że prezydent będzie musiał ogłosić ją najpóźniej w okolicach 5-12 sierpnia.

Weto jest mało prawdopodobne, co przyznał kilka dni temu Andrzej Dera. Prezydent zgłaszał bowiem swoje wątpliwości tylko w tej jednej sprawie – skrócenia kadencji obecnej KRS. PiS – o czym pisaliśmy na 300POLITYCE – wykorzystało jednak podporządkowany TK do przeforsowania takiej zmiany. Pozostałą część reformy PAD w gruncie rzeczy popierał.

Ustawa o KRS wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a mandat członków rady wygasa po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy. To, kiedy dokładnie to nastąpi, zależy de facto od prezydenta. Jeżeli podejmie decyzję niezwłocznie, kadencja KRS wygaśnie na przełomie sierpnia i września.

Jeżeli swój podpis złoży w lipcu, kadencja wygaśnie w połowie września lub nawet w jego drugiej połowie. Ustawa mówi, że wyboru nowych członków KRS dokonuje się w terminie 30 dni od dnia wygaśnięcia mandatu. W sumie więc wrzesień lub październik to najbardziej prawdopodobny termin powołania nowej rady.

Sejm po wakacjach zbiera się 12-15 września, a następnie 27-29 września. Później posiedzenia zaplanowano na 10-13 października oraz 25-27 października.

Fot. Sejm