Polityczny plan tygodnia: miesięcznica smoleńska, KW o Chmielnej 70, Sejm o odwołaniu Jurgiela i podatku od paliw, TK o sędziach

Miesięcznica smoleńska, rozprawa komisji weryfikacyjnej ws. Chmielnej 70, Sejm o podatku od paliw i odwołaniu ministra rolnictwa – to tylko niektóre tematy jednego z ostatnich politycznych tygodni przed nadchodzącą wakacyjną przerwą. Również w nadchodzącym tygodniu KW podejmie decyzje ws. ulicy Twardej.

W tym tygodniu odbędzie się rozprawa TK ws. wyboru sędziów Trybunału. W praktyce chodzi o zbadanie legalności ich wyboru, choć możliwe, że sprawa zostanie umorzona – w innym przypadku TK musiałby badać uchwały Sejmu. Także w ciągu najbliższych kilku dni odbędzie się szczyt UE-Ukraina.

*****

Decyzje KW ws. Twardej. W poniedziałek około 12:00 zapadnie pierwsza decyzja komisji weryfikacyjnej – ws. Twardej 8 i 10. To właśnie tymi adresami komisja zajmowała się na czerwcowym rozprawach. Zgodnie z prawem, KW może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną, uchylić ją lub przekazać sprawę zwrotu nieruchomości do ponownego rozpatrzenia. Komisja ma również prawo do wstrzymywania postępowań sądowych oraz dokonywania wpisów w księgach wieczystych.

Miesięcznica smoleńska. W poniedziałek odbędzie się kolejna już tzw. miesięcznica smoleńska. Krakowskim Przedmieściem tradycyjnie przejdzie Marsz Pamięci, a na końcu przed Pałacem Prezydenckim głos zabierze Jarosław Kaczyński. W tym miesiącu swój udział w tzw. kontrmanifestacji zapowiadał Lech Wałęsa, którego ostatecznie nie będzie – w sobotę trafił do szpitala i potwierdził, że 10 lipca nie będzie go na Krakowskim Przedmieściu.

Szczyt UE-Ukraina. W środę i czwartek w Kijowie odbędzie się 19. szczyt UE-Ukraina. UE będą reprezentować przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Ukrainę będzie reprezentować prezydent Petro Poroszenko. Program szczytu obejmie 3 główne tematy: konflikt na wschodniej Ukrainie i nielegalna aneksja Krymu i Sewastopola przez Rosję, w tym realizacja porozumień mińskich reformy sytuacja regionalna i międzynarodowa.

Senat. W środę o 11:00 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w której określono nowe zasady przyjmowania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej w Polsce. W porządku jest też nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Senatorowie zapoznają się ponadto z informacją o działalności Rady Mediów Narodowych w 2016 r. oraz ze sprawozdaniem KRRIT z działalności w 2016 r. wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2016 r.

TK o sędziach. W czwartek o 10:00 Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem ws. wyboru 3 sędziów TK z 2010 roku. Prokurator generalny w styczniu wnioskował o zbadanie uchwały Sejmu, choć TK – zdaniem większości prawników – nie ma takich kompetencji. W praktyce wniosek posłużył do “manipulacji” składami orzekającymi, poprzez wyłączanie tych sędziów z niektórych rozpraw – chociażby w sprawie Prawa o zgromadzeniach. Stanisław Rymar, Piotr Tuleja i Marek Zubik to bowiem tzw. starzy sędziowie, czyli wybrani w poprzednich kadencjach, a dzięki ich wyłączaniu zwiększała się przewaga sędziów wybranych w obecnej kadencji przez PiS.

Rozprawa KW. W czwartek o 11:00 zbierze się komisja weryfikacyjna na rozprawie poświęconej działce przy Chmielnej 70. Zostali na nią wezwani: Krzysztof Śledziewski – b. urzędnik BGN – jako świadek, beneficjenci decyzji, w tym Marzena K. – jako strona, a także Hanna Gronkiewicz-Waltz – prezydent Warszawy – jako strona i Hanna Gronkiewicz-Waltz – Skarb Państwa – jako strona.

Podkomisja o ustawie o służbie zagranicznej. W czwartek o 15:00 zbierze się sejmowa podkomisja, by rozpatrzyć projekt zmian w ustawie o służbie zagranicznej. Jeżeli posłowie zdążyliby z pracami, do przyjęcia projektu mogłoby dojść jeszcze przed sejmowymi wakacjami. To właśnie o tej ustawie mówił Jarosław Kaczyński na kongresie PiS. Projekt MSZ wprowadza “negatywną przesłankę zatrudnienia w służbie zagranicznej dotyczącej osób które w okresie do 31 lipca 1990 r. pracowały bądź pełniły służbę albo były współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu tzw. ustawy lustracyjnej”. Wygaśnięcie stosunków pracy tych osób ma nastąpić z mocy prawa. Projekt wprowadza też 6-miesięczny okres przejściowy.

Sejm o podatku od paliw. W piątek o 12:30 zajmie się – w ramach I czytania – projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Ta propozycja PiS – zgłoszona zresztą w dniu wizyty Donalda Trumpa – wywołała wiele krytyki, gdyż po jej uchwaleniu mogą wzrosnąć ceny paliw – według doniesień medialnych nawet o 25 gr na litrze. Można przypuszczać, że partia rządząca będzie chciała uchwalić projekt jeszcze przed wakacyjną przerwą, a więc w kolejnym tygodniu. Godzinę później Sejm zajmie się – także w ramach I czytania – projektem ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Sejm o wotum wobec Jurgiela. W piątek o 14:30 Sejm zajmie się wnioskiem PSL o odwołanie ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Do głosowania dojdzie tego samego dnia, w trakcie 30-minutowego bloku, który rozpocznie się o 16:30. Wcześniej wniosek będzie musiała zaopiniować sejmowa komisja.

Fot. TK

Pozostałe z : 300Sejm

W najbliższym tygodniu upływa termin na zgłaszanie kandydatów na sędziego TK

Sejm po wakacyjnej przerwie będzie musiał wybrać nowego sędziego TK – w miejsce zmarłego w lipcu tzw. sędziego-dublera Lecha Morawskiego. Julia Przyłębska jego mandat wygasiła postanowieniem z 27 lipca, a – jak poinformowało 300POLITYKĘ Centrum Informacyjne Sejmu – termin składania wniosków z kandydaturami na to stanowisko upływa 17 sierpnia, tj. Czytaj więcej →

Morawiecki: Jestem za komisją śledczą ds. wyłudzeń VAT. Rozmawiałem o tym z Kaczyńskim

– Jak najbardziej jestem za tym [za powołaniem komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT]. Rozmawiałem o tym z prezesem Kaczyńskim. To coś, co naprawdę woła o pomstę do nieba. Jak obserwuję różnego rodzaju rozporządzenia albo inercję czy nawet indolencję władz skarbowych wcześniejszych, to można się zastanawiać, czy to tylko lenistwo czy głupota Czytaj więcej →

Schetyna zapowiada wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej

– Będziemy wspierać Europę, tych wszystkich, którzy tam, w Puszczy protestują przeciwko tej nieludzkiej polityce ministra Szyszki i całego rzadu PiS w stosunku do polskiej przyrody. Na dzisiejszym gabinecie cieni będziemy rozmawiać przede wszystkim o wniosku o powołanie komisji śledczej, która zajmie się tą sprawą. Jesteśmy przekonani, że we wrześniu Czytaj więcej →

TK na dzień przed decyzją SN ws. Przyłębskiej oceni, czy sądy mogą badać legalność wyboru prezesa Trybunału

11 września Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem grupy posłów PiS, którzy chcą uznania za niekonstytucyjną możliwość badania przez sądy w trybie cywilnym prawidłowości powołania prezesa TK przez prezydenta. Rozprawa odbędzie się akurat na dzień przed zbadaniem przez Sąd Najwyższy „umocowania” Julii Przyłębskiej jako prezesa TK. Jeżeli Trybunał przychyli się do Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: spotkanie PAD z I prezes SN i przewodniczącym KRS, Senat, komisja weryfikacyjna

Temat ustawy o SN z pewnością zdominuje nadchodzący tydzień. W poniedziałek prezydent Duda spotka się z I prezes SN oraz przewodniczącym KRS. Także w najbliższych dniach KE może podjąć konkretne działania dot. Polski. Z kolei w Senacie ma zostać przedstawiona poprawka do ustawy o SN, ponieważ obecną uchwalono z błędem. Także Czytaj więcej →