Prezydent Duda tuż przed spotkaniem z marszałkami Sejmu i Senatu zdystansował się od pomysłu – o którym wspominali m.in. Paweł Kukiz i Stanisław Karczewski – połączenia referendum konstytucyjnego z referendum dot. uchodźców. PAD zapowiedział jednocześnie, że jeżeli pierwsze, przyszłoroczne referendum będzie udane, to zgłosi wniosek o przeprowadzenie kolejnego razem z wyborami parlamentarnymi.

Dla mnie ta kwestia referendum dot. kształtu konstytucji jest niezwykle istotna, dotyczy fundamentalnej kwestii, przyszłości RP, ustroju RP i osobiście nie jestem zwolennikiem łączenia tego referendum, tych pytań referendalnych – które zostaną przygotowane – z kwestią także ważną dla przyszłości RP, dla bezpieczeństwa Polaków, jaką jest problem przyjmowania bądź nie uchodźców. Dla mnie to dwie rozłączne sprawy – mówił prezydent.

PAD stwierdził, że jego zdaniem referendum dot. uchodźców mogłoby być połączone z wyborami parlamentarnymi – czyli odbyć się mniej więcej rok później. W ten sposób prezydent stworzył podział na te wybory – z oczywistych względów takie referendum mogłoby być korzystne dla obozu rządzącego, który w sprawie uchodźców przedstawia stanowisko, z którymi zgadza się większość Polaków.

„Jeżeli ta kwestia będzie dalej podnoszona w przestrzeni międzynarodowej, UE, będą próby przymuszania nas, nacisków na polskie władze na przyjmowanie uchodźców, to tutaj głos społeczeństwa jest niezwykle istotny – zwłaszcza w takim kontekście, że w 2019 roku mamy planowo kolejne wybory parlamentarne i Polacy przy urnach zdecydują o tym, jaki będzie de facto kształt nowego polskiego rządu, który zostanie sformowany po wyborach parlamentarnych. Nie da się powiedzieć, jaka będzie decyzja Polaków, jaki będzie wynik wyborów. Nie da się powiedzieć, jaki będzie przyszły rząd i jakie będzie stanowisko tego rządu. Jeżeli mówimy o sprawie referendum dot. uchodźców, to w moim przekonaniu to referendum mogłoby się odbyć w dacie wyborów parlamentarnych w 2019 roku”

Ze słów Andrzeja Dudy wynika też, że przyszłoroczne referendum będzie swoistym testem, czy Polacy chcą brać udział w takich inicjatywach. Jeżeli tak będzie – prezydent zgłosi kolejny wniosek o przeprowadzenie referendum dot. uchodźców razem z wyborami parlamentarnymi w 2019 roku.

Jeżeli referendum konstytucyjne będzie udane, Polacy pokażą, że chcą się wypowiedzieć i interesują ich te sprawy, to jestem gotów jako prezydent, korzystając ze swoich uprawnień, z takim wnioskiem wystąpić i zapytać Senat o to, jaka jest jego opinia, czy wyraża zgodę na to, aby to referendum w tej samej dacie co wybory parlamentarne zostało przeprowadzone – mówił prezydent, zapowiadając, że takie stanowisko przedstawi marszałkom oraz Pawłowi Kukizowi.

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP